Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakanlığın SMS'inin Ardından Öğretmenler Cizre ve Silopi'den Ayrıldı

 > 
507PAYLAŞIM

Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gönderilen bir cep telefonu kısa mesajıyla (SMS) Cizre ve Silopi'de görev yapan yaklaşık üç bin öğretmen, Şırnak'ın ilçelerini terk etti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bugün öğle saatlerinde öğretmenlerin cep telefonlarına Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından SMS mesajları gönderildi. 

Mesajlarda, 'tüm öğretmen ve yöneticilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Aralık 2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alındığı' belirtilirken, "Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilir" ifadelerine yer verildi.

Cizre’de 104 okulda 431 bin 127 öğrenciye eğitim veren 1298 öğretmenden, aileleri başka il ve ilçelerde oturanlar ilçeyi terk etmeye başladı.

Önce bankalar önünde para çekmek için uzun kuyruklar oluşturan öğretmenler, ardından yanlarına aldıkları bavullarla birlikte ilçeden ayrılmaya başladı. Özel araçları bulunan öğretmenler araçlarıyla, olmayanlar ise minibüslerle veya yaya olarak otogara akın etti. Otogarda yoğunluk nedeniyle büyük hareketlilik yaşanırken, ilçeden ayrılmak için otobüs bulamayan öğretmenler, yaya olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası İpek Yolu’na çıktı. Öğretmenler burada otostop yaparak bulabildikleri araçlara bindi ve kentten ayrıldı. Araç bulamayan öğretmenler ise yağmur altında beklemek zorunda kaldı.

Cizre’de öğretmenlerin ayrılması ilçe halkı arasında da tedirginlik yarattı. İlçe sakinleri, Cizre’de sokağa çıkma yasağı uygulanacağı tahmininde bulunarak, fırın, market, manavlara akın etti ve  alışveriş yaptı. Özellikle fırın ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Cizre’de polisin ilçe giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla tutarak yoğun güvenlik önlemleri aldığı da görüldü.

Silopi'de 3 gün izin

68 okulda 39 bin 128 öğrencinin bulunduğu ve 1701 öğretmenin görev yaptığı Silopi’de de İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sait Uysal tarafından öğretmenlere gönderilen mesajda, "Merkez okullarında görev yapan öğretmenler 14-15-16.12.2015 tarihlerinde hizmet içi eğitime alınacağından, belirtilen tarihlerde okullar tatil edilmiştir. İş-Kur personelleri belirtilen tarihlerde okullarda hazır tutulacaktır. Okullarda bulunmayan personellerin işlerine son verilecektir. Bilgilerinize rica ederim" denildi. 

Silopi’deki öğretmenler de gönderilen mesajların ardından yanlarına aldıkları kişisel eşyaları ile birlikte ilçeyi terk etmeye başladı. İlçe otogarında da öğretmenlerin ayrılması nedeniyle hareketli anlar yaşadı. Silopi’de köylerden gelen öğrencilerin kaldığı pansiyon ve yurtlar da boşaltılarak öğrenciler evlerine gönderildi.

Eğitim-Sen: 'Bakanlık suç işliyor'

Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Serhat Uğur, öğretmenlerin eğitim yılı ortasında ilçeden ayrılmalarına neden olan bakanlığın suç işlediğini öne sürdü.

Uğur, “Hiçbir yasal dayanağı olmayan, hiçbir mantığı olmayan, bir de zamanlama itibarıyla düşündüğümüzde, zira eğitim öğretim döneminin ortasındayız. Çocukların Mart ayında sınava gireceği bir döneme denk geliyor. Öğrencilerin en çok öğretmenlere ihtiyaç duyduğu bir dönemde, bu mesajın öğretmenlere gönderilmesi bizde çok ciddi kuşkular uyandırıyor” dedi.

Uğur, “İlan ediyoruz Milli Eğitim Bakanlığı çocukları okullarından, öğretmenlerinden ayrı koyarak ve bir anlamda da kenti bunlar üzerinden boşaltarak suç işliyor. Kınıyoruz, protesto ediyoruz" diye devam etti.

Sokağa çıkma yasağı endişesi

Cizre ve köylerinde 1298 öğretmen görev yapıyor. 43 bin 127 öğrencinin 104 okulda gördüğü eğitime, hafta başından itibaren belirsiz bir tarihe kadar ara verilmiş durumda.

Aynı durum 1873 öğretmenin görev yaptığı Silopi ilçesinde de geçerli.

Silopi'de 68 okulda üç gün olarak belirtilen 'hizmet içi eğitimle' 40 bini aşkın öğrenci bir süre okula gidemeyecek.

Bugüne kadar Cizre'de 4 kez; Silopi'de ise 1 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Öğretmenlerin panikle ilçeyi terk etmesinin altında yatan nedenlerden biri, bu mesajların ilan edilecek sokağa çıkma yasaklarının göstergesi olarak algılanması.

Büyük operasyon kaygısı

BBC Türkçe'ye konuşan ve Adıyamanlı olduğunu söyleyen Metin Alan, vicdanen rahat etmeyeceği için Silopi'yi terk etmeyeceğini ifade ediyor:

"İlçe sakinleri öğretmenlerin Silopi'yi terk etmesini istemiyor. Bugün birçok veli öğretmenlere 'Neden çocuklarımızı terk ediyorsunuz?' diye tepki göstermiş.

"Yarın öbür gün öğretmenler döndüğünde ilçe sakinleri onlar hakkında iyi düşünmeyecek. Burada ilçe sakinleri ve öğretmenler de karşı karşıya getirilmiş durumda. Halk da berbat durumda. Büyük bir operasyon kaygısı var ne yazık ki"

Silopi'de görev yapan ve memleketi Adana'ya dönen bir öğretmen de bir süredir bazı sosyal medya hesaplarından "PKK'nın 'Cizre ve Silopi'de katliam var' demesine saatler kaldı; Cizre'de yakın zamanda tahminen 20 gün sürecek sokağa çıkma yasağı ilan edilme ihtimali yüksek; Cizre ve Silopi'de etnik temizlik yapılacak.." gibi mesajların insanlarda bir tedirginliğe neden olduğunu söyledi.

Son bir haftada Cizre ve Silopi'ye zırhlı araç takviyesinin olduğunu ve belli noktalarda güvenlik önlemlerinin artırıldığını belirten öğretmen, bu durumun herkesi kaygılandırdığını ifade etti.

DHA ve BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir