Çoğu Nostaljik 20 Fotoğrafı Eşliğinde F1 Efsanesi Michael Schumacher ve Kariyeri

-

Büyük insan, muhteşem bir kariyer.

Büyük insan, muhteşem bir kariyer.

Michael Schumacher (3 Ocak 1969, Hürth, Hermülheim, Almanya) 7 kez dünya şampiyonu olmuş ilk ve tek Formula 1 pilotudur. Formula 1'in resmi internet sitesinde "istatistiksel olarak Formula 1'in gelmiş geçmiş en iyi pilotu" olarak anılıyor. Formula 1 Dünya Şampiyonluğuna ulaşan ilk Alman pilot olmakla beraber Formula 1 tarihinde en çok yarış kazanan (91 Galibiyet) pilottur.

Doğumu ve ilk karting zaferi

Almanya'nın Köln şehri yakınlarında Hürth-Hermülheim'da Rolf ve Elisabeth çiftinin çocukları olarak doğar. Henüz dört yaşında iken babası kendi olanakları ile ona basit bir karting aracı yapar. Karting'e çok ilgi gösteren Schumacher'i ailesi, Kerpen-Horrem'de bir karting pistine götürürler ve Schumacher bu karting kulübünün en genç üyesi olur. Altı yaşına geldiğinde babası ona kullanılmış, hurda parçalardan daha uygun bir karting aracı yapar ve Michael bu karting aracıyla ilk kulüp şampiyonluğunu kazanır.

İlk ciddi adım geliyor

Alman yasaları uyarınca, karting pilotu lisansı alabilmek için istenilen yaş sınırı 14'tür. Lisans olmadan ulusal yarışmalara katılamayacak olan Michael'ın gelişiminin durmaması için, 1981'de, henüz 12 yaşında iken, lisansını Lüksemburg'dan alır. 1983 yılında Alman kart lisansını da alan Michael, 1984 yılında Almanya Junior Karting Şampiyonası'nı kazanır. 1985'te Adolf Neubert'in Eurokart takımına katılır. 1987 yılına gelindiğinde artık Almanya ve Avrupa Karting Şampiyonudur. 1988'de Almanya Formula Ford ve Formula König serileri ile tek koltuklu yarış araçları serilerine ilk ciddi adımını atar.

Kart serisinden World Sports-Prototype Şampiyonası'na

1989 yılı için Willi Weber'in WTS Formula 3 takımı ile anlaşma imzalar. Bu imzayla gelecek iki yıl için Weber'in finansmanı altında yarışır ve 1990'da Almanya Formula 3 şampiyonluğunu kazanır. 1989 yılının sonunda Formula 3 serisinden de rakipleri olan Heinz-Harald Frentzen ve Karl Wendlinger ile birlikte Mercedes Junior Racing programına katılır ve World Sports-Prototype Şampiyonası'nda yarışır.

Pilotlar şampiyonasını 9. tamamlar.

1990 sezonunun son yarışı olan Autódromo Hermanos Rodríguez'de bir Sauber-Mercedes C11 ile zafere ulaşır ve sezonu pilotlar şampiyonasında 5.likle tamamlar. 1991 sezonunda da aynı takımla yarışmaya devam eder. Yine sezonun son yarışında Japonya'da Autopolis pistinde zafere ulaşır, pilotlar şampiyonasını 9. tamamlamıştır. Aynı sezon, Japonya Formula 3000 serisinde bir yarışa katılır ve o yarışı da 2.likle tamamlar.

Islak zeminin ustalarından biriydi

Michael, kritik anlarda hızlı turlar atma ve gerektiğinde limitleri sonuna kadar zorlama gibi hususlardaki yeteneklerini, kariyerinin her döneminde geliştirme gayretinde olmuştur. Henüz onlu yaşlarının ortalarında karting pistinde yağmur altında, tek başına antrenmanlar yaptığı görülmüştür. Aynı çaba, Ayrton Senna gibi yağmur altında üst düzey performansı sergileyebilen tüm büyük pilotlarda gözlenebilen bir özelliktir.Diğer büyük pilotlar gibi Michael de parlak bir ıslak zemin performansına sahiptir. Michael 1991'den 2003 sezonunun sonuna kadar katıdığı grand prixlerde, ıslak zeminde koşulan 30 yarışın 17'sini kazanmıştır. Michael'in en iyi performanslarından bazıları bu tür ağır koşullar altında gerçekleşmiştir, bu performanlarıyla da "Regenkönig" (yağmur kralı) ya da "Regenmeister" (yağmur ustası) ünvanlarını almıştır.

Ve Formula 1'e ilk adım

25 Ağustos 1991'de koşulan Belçika Grand Prix'sine Jordan Ford takımının pilotu Bertrand Gachot'un aşırı hız cezası nedeniyle hapse atılması sebebiyle bu pilotun yerine 32 numaralı araçla çıkmıştır. Finansal olarak da takıma katkı sağlayacak bir pilot arayan takımın sahibi Eddie Jordan, Willi Webber'in 150.000 sterlin ödemesiyle boş koltuğu Michael'e verir. Yarış öncesinde pisti tanımak için bir bisikletle pist üzerinde sadece bir tur atmasına rağmen, sıralama turlarında 11 yıllık Formula 1 deneyimine sahip takım arkadaşı Andrea de Cesaris'i geride bırakarak yarışa 7. sırada başlama hakkını elde etti. Michael'in bu derecesi, Jordan takımının o yıl elde ettiği en iyi grid pozisyonudur. Ancak yarışın daha ilk turunda debriyaj problemi nedeniyle yarışı terk etmek zorunda kaldı.

Benetton Formula'ya geçişi

Belçika'da gösterdiği bu muhteşem performansın ardından tüm dikkatleri üzerine çekti. Bu yarışının ardından Ford motoruyla yarışan Benetton Formula takımıyla bir anlaşma imzaladı. Jordan takımı, bu anlaşmaya karşı İngiliz mahkemelerinde itiraz başvurusunda bulunsa da, bu başvuru Jordan takımı ile bir kontratı bulunmaması nedeniyle reddedildi. Bunun üzerine sezonu Benetton takımında tamamladı. 1991 yılındaki en iyi derecesi, katıldığı ikinci yarışta elde ettiği 5.liktir. Bu dereceyi, İtalya Grand Prix'sinde, takım arkadaşı Nelson Piquet'nin önünde elde etmiştir.

Bu arada, fotoğraftaki minik arkadaşı tanıyabildiniz mi?

Belçika'da muhteşem bir galibiyet

1992 sezonunda Belçika'da şans, strateji ve yeteneğin birleşiminden oluşan bir galibiyet alan Michael, yarışı Mansell'in 36 saniye önünde tamamladı. Daha sonra Michael, Spa Francorchamps için "açık ara en sevdiğim pist" diyecektir.O sezonu 53 puanla 3. sırada bitirdi.

Genç Schumi Prost'un önünde yarış kazandı

Michael, Williams F1 pilotları Damon Hill ve 'Profesör' lakaplı Alain Prost tarafından domine edilen 1993 sezonunda sadece Portekiz Grand Prix'ini kazandı, bu yarışta Alain Prost'un 0.9 saniye önünde galibiyete ulaştı.

1993 sezonunu, 52 puanla 4. sırada tamamladı.

1994-1995: Şampiyonluk Yılları

Schumacher, şampiyonluk için Williams F1 adına yarışan Ayrton Senna ile rekabet etmesi beklenirken, San Marino Grand Prix'nde Senna'nın geçirdiği kaza sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından, Williams F1'in diğer pilotu Damon Hill ile sezon sonuna kadar mücadele etti. Sezonun ilk 7 yarışından 6'sını kazanarak 1965'te Jim Clark'ın kırdığı rekora ortak olan ve sezona çok iyi bir başlangıç yaparak büyük bir puan farkı oluşturan Schumacher, sezon ortasında bir takım cezalar alması nedeniyle bu avantajını kaybetti. Sezonun son yarışı olan Avustralya Grand Prix'nde, rakibi Damon Hill'in arkadan yaptığı atağı görmeyerek virajda iç kısıma Hill'in önüne kırması sonucu rakibine çarptı ve takla atarak yarış dışı kaldı. Ancak bu kazada aracı hasar alan Damon Hill de yarışa devam edemedi.

1994 sezonunu, bu olayın neticesinde 92 puanla şampiyon olarak tamamladı.

Çifte Şampiyon

1995 sezonu da yine Williams F1 pilotu Damon Hill ile çekişmeli bir mücadeleye sahne oldu. İngiltere ve İtalya'da Damon Hill'in geçiş hamlesi esnasında arkadan çarpması sonucunda iki pilot da yarış dışı kaldı. Belçika Grand Prix'sinin sıralama turlarında 4. olmasına rağmen aldığı ceza nedeniyle yarışa 16. sıradan başladı. Yağmur altında yapılan yarışta, ıslak zemin lastiği kullanan rakiplerine karşı kuru zemin lastikleriyle mücadele ederek zafere ulaştı. Sezon sonunda 17 yarışın 9'unu kazanmış, 11 kez podyumda yer almış olarak en yakın rakibi Damon Hill ile arasında 33 puan farkı yaptı ve şampiyonluğu elde etti. Bu yıl, aynı zamanda 9 yarış kazanarak, Nigel Mansell'a ait olan ve 1992 sezonunda kırdığı "bir sezonda en fazla yarış kazanma rekoru"na da ortak oldu.

Sonradan ezici bir üstünlük kuracağı Ferrari'ye transfer oluyor

O yıllarda Ferrari'nin ünlü V12 motoru daha küçük, daha hafif ve daha verimli olan rakip motorlar karşısında hiçbir zaman rekabetçi olamıyordu. Birçok pilot, özellikle Alain Prost, Ferrari aracına "kamyon", "domuz" ve "kazayı davet eden" gibi lakaplar takmıştır.1996 sezonunun özellikle ilk dönemlerinde araç çok fazla dayanıklılık problemi yaşamaktadır. Michael, 16 yarışın 6'sında yarış dışı kalır fakat nispeten yavaş aracıyla 3 grand prix galibiyeti elde eder ki bu rakam Ferrari takımının 1991-1995 döneminde elde ettiği toplam galibiyetten daha fazladır. 

1996 sezonunu, 59 puanla 3. sırada bitirdi.

1997 sezonunda şampiyonadan diskalifiye edildi

1997 sezonunda Michael Schumacher ve Jacques Villeneuve şampiyonluk için sıkı bir mücadele içine girerler. Villeneuve sezonun ilk yarısında sürücüler şampiyonasında liderdir; ancak sonradan üst üste elde ettiği 5 galibiyetle liderliğe oturan Michael, sezonun son yarışı Avrupa Grand Prix'sine 1 puan farkla lider çıkar. Yarışın 47. turunda Jacques Villeneuve ile tampon tampona viraja girdiler. Viraja içerden giren ve geç fren yapan Jacques Villeneuve Schumacher'i geçmek için atak yaptı, viraj içerisinde iki pilot çarpıştı. Bu olay Michael'in yarış dışı kalmasına sebep olurken, Jacques Villeneuve yarışa devam etti ve üçüncü sırayı elde ederek 1997 Pilotlar Şampiyonluğu'na ulaştı. Yarış sonrasında Michael "kaçınılabilir bir çarpışmaya sebep olduğundan", tehlikeli sürüşü nedeniyle 1997 Pilotlar Şampiyonası'ndan diskalifiye edilmiştir. Ancak 1997 Takımlar Şampiyonası'nda ve Michael Schumacher'in kariyer istatistiklerinde elde ettiği puanlar ve dereceler yer alır.

F1'de yeni bir düello, Hakkinen - Schumacher

1998 sezonu başlamadan önce yönetmeliklerde büyük değişiklikler oldu. Mclaren Mercedes ve Scuderia Ferrari takımları pilotları Mika Hakkinen ve Michael Schumacher arasında bir düello başladı. Ferrari Good Year lastiklerini kullanırken, McLaren-Mercedes Bridgestone ile yarışmaktadır. Sezon başında Hakkinen lider durumdadır; ancak Ferrari takımının gelişimi, Michael'in 6 grand prix zaferini ve bunun yanında 5 ayrı podyum derecesi almasını sağlar. Sondan 3. yarış olan İtalya Grand Prix'sinde Scuderia Ferrari pilotları duble yaparak ilk iki sırayı alırlar. Bu zafer, Michael'in 80 puanla liderliği anlamına gelmektedir. Ancak Mika Hakkinen, son iki yarışta elde ettiği iki galibiyetle sezonu sürücüler şampiyonu olarak tamamlar.

1999'da kaza yaptı ve bacakları kırıldı

1999 sezonu ortasında şampiyonluk mücadelesi içindeyken İngiltere Grand Prix’sinde geçirdiği kaza nedeniyle bacağı kırılan ve 6 yarışa katılamayan Michael, şampiyonluk şansını da kaçırmış oldu. Michael'ın yokluğunda Scuderia Ferrari koltuğunda Mika Salo yarıştı. Sakatlıktan sonraki ilk yarışı olan ilk kez düzenlenen Malezya Grand Prix'sinde pol pozisyonunu alarak müthiş bir başarıya imza atan Michael, yarışı da 2. sırada tamamladı. Sezonun son yarışı Japonya Grand Prix'ini de 2. sırada tamamlayan Schumacher, Scuderia Ferrari'nin 1983'ten beri ilk defa Takımlar Şampiyonası'nı kazanmasında yardımcı oldu.

Sezonu 44 puanla 5. sırada tamamladı.

Bir Ferrari pilotu 21 yıl aradan sonra ilk kez şampiyon oluyor

2000 sezonu, Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 50. yılıdır. Sezonun ilk 3 yarışını kazanan Michael, Mika ile arasındaki puan farkını açar, ancak sezon ortasında 4 yarışta yarış dışı kalması sonucund Hakkinen'e geçilir. Belçika Grand Prix'si sonunda puan sıralamasında; Hakkinen 74 puanla lider, Michael Schumacher 68 puanla ikinci sıradadır. Sonraki yarış olan İtalya GP'sinde 41. galibiyetini kazanan Michael'a, Senna'nın rekorunu kırması hakkındaki hisleri sorulduğunda gözyaşlarına boğulur, cevap veremez. Sözü alan ikinci Mika Hakkinen de konuşamayarak "Ralf devam etsin" diyerek sözü Ralf'e bırakır.

Sondan bir önceki yarış olan Japonya Grand Prix'inde yarışı Hakkinen'in önünde galibiyetle tamamlayan Michael, bir yarış kala şampiyonluğu garantiledi. Bu, bir Ferrari pilotunun 21 yıl sonra elde ettiği ilk şampiyonluk oldu.

2000 sezonunu, 108 puanla şampiyon tamamladı.

Ezici üstünlüklerle dolu yıllar ve ilk emekliliği

2000'den sonra, 2001, 2002, 2003 ve 2004'te de şampiyon olan Michael Schumacher 5 yıl üst üste şampiyon olarak yine bir ilke imza atmıştır. 2005-2006 sezonlarında Renault'nun genç pilotu Fernando Alonso'ya mağlup olan Schumi, 2. bitirdiği 2006 sezonunun sonunda "İlk" emekliliğine ayrıldı. Ayrılırken arkasında 91 yarış galibiyeti ve 67 pol pozisyonu gibi iki inanılmaz rekor daha bırakmıştı.

Efsane geri döndü

2010 sezonunda sürpriz bir şekilde Formula 1'e dönme kararı alan Schumi, Ross Brawn'ın kurduğu Mercedes GP takımıyla 3 yıllık sözleşme imzaladı. Mercedes'te geçen 3 sezon boyunca aracı çok yetersiz kalan Michael sadece bir kez pol pozisyonu kazanabilirken bir kez de kürsüye çıkabiliyordu.

Yardımsever fakat talihsiz

2004 yılında Endonezya'da meydana gelen deprem sonrası Schumi Endonezya'ya tek başına, NATO'dan bile daha fazla yardım (15 milyon dolar) yaptı. 2014 yılında çok sevdiği kayak sporunu her zamanki gibi icra ederken düşerek kafasını kayaya vurması sonucu komalık oldu. Uzun
aylar boyunca bitkisel hayatta kalan Schumi birkaç ay önce kendisine gelmiş olsa da felç durumu halen devam ediyor. Başarılı sporcu hakkında doktoru "Schumacher eşi ve çocuklarını tanıyabiliyor. Ancak henüz konuşamıyor. Gözleriyle anlaşıyor.Hafızasında ise problem var" ifadelerini kullandı. 

Çok az da olsa hareket edebilen Schumacher'in 2 yıl içinde en azından koltuk değnekleri ile yürüyebileceği yönünde ümitler artıyor. Streiff, Schumi ile ortak doktorları olan Gerard Saillant'tan aldığı bilgiye göre; 'Alman pilotun iyileşme süreciyle ilgili en duygusal anlardan biri ise ilk kez çocuklarını tanıdığında yaşandı. Schumi çocuklarını görünce gözyaşlarını tutamadığını ' söyledi.Geçtiğimiz aylarda 14 aylık tedavi maliyetinin 10 milyon sterlinden fazla olduğu açıklandı.

Motor sporlarındaki rekorlarla dolu kariyerinden bazı rakamlar

Formula 1'de en çok şampiyon olan pilot, 7 kez

Formula 1'de ard arda en çok şampiyon olan pilot, 5 kez

Formula 1'de bir sezonda en çok yarış kazanan pilot, 13 kez (2004)

Formula 1'de bir sezonda en çok podyuma çıkan pilot, 17 kez (2004)

Formula 1'de bir sezonda en çok puan kazanan pilot,  148 puan (2004)

Formula 1'de en çok pol pozisyonu kazanan pilot, 68 kez

Formula 1'de en çok galibiyeti olan pilot, 91 galibiyet

"Bu gezegende iyi pilotlar erken ölür veya ağır yaralanır" diye bir kural mı var bilmiyoruz (Bkz: Colin McRae, Ayrton Senna, Roland Ratzenberger) ama bildiğimiz bir şey var ki;

Seninleyiz Schumi.

Kaynaklar

Vikipedia

Ferrari arşivleri

Mercedes arşivleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isminivermekistemeyenyazar

F1 pilotları Senna ve diğerleri olarak ikiye ayrılır... geç gördüğüm bi paylaşım oldu Senna'yı da görmek isterim.

sahra.clk

Hmmm demek Senna'yı da seviyosun o.o

emir-agirtmis

Efsane gelmiş geçmiş en iyi pilot daha iyisi asla gelmiyecek

seytantuylu

Harika bir paylaşım. Elinize sağlık..

Görüş Bildir