Görüş Bildir
Haberler
AVM'ler ÇED Raporundan Muaf Tutulacak

AVM'ler ÇED Raporundan Muaf Tutulacak

adem kara
25.11.2014 - 12:10 Son Güncelleme: 25.11.2014 - 15:19
İçeriğin Devamı Aşağıda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) yönetmeliğini bugünkü Resmi Gazete'de yayınladı. Son yönetmelikte, çevre katliamlarına yol açan 3. köprü, 3. havaalanı gibi projeler için Anayasa Mahkemesi kararına karşın “ÇED'den muaf” tutulurken, toplu konut projeleri, AVM'ler ve golf sahaları için ÇED olumlu raporu aranmayacak.

Hakan Dirik'in Cumhuriyet'te yer alan haberine göre yeni yönetmelikte, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği “23/6/1997 tarihinden önce kamu yatırım programına alınmış olup, 29/5/2013 tarihi itibariyle üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesisler Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışındadır” hükmü, aynen korunuyor. AKP, böylelikle çevre katliamlarına başladığı 3. havaalanı, 3. köprü, İstanbul-İzmir otoyolu gibi projelerini ÇED incelemesinden kaçırdı.

Yeni yönetmeliğe göre; 100 odanın altındaki oteller, 500 konutun altındaki toplu konut projeleri, yıllık üretimi 30 bin tonun altındaki balık çiftlikleri ve golf tesisleri için de ÇED aranmayacak.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/tu...

Baştan sona değiştirilen yönetmeliğe Çevre Mühendisleri Odası isyan etti. Odanın başlıca itiraz noktalarına Hürriyet ulaştı. 

Aysel Alp'in haberine göre işte o başlıklar:

  • Anayasa Mahkemesi’nin kararı dinlenmedi. ÇED Muafiyeti sağlayan madde tekrar yönetmeliğe kondu. Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği Çevre Kanunu'nun Geçici 3. Maddesi yönetmelikte yer aldı.

  • 100 km ve altı demir yolları ÇED den muaf tutuldu.

  • Deniz, göl ve nehirlerin dibinde; 3.000.000 m3 ve üzeri dip taraması ve malzeme çıkartılması ÇED’den muaf oldu.

ÇED RAPORU NEDİR?

Ulaştırma, ÇED raporu bir faaliyetin kurum aşamasında çevre kirliliği açısından değerlendirilerek gerekli şartları sağlayıp sağlamadığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen bir belge. Firmaların inşaat kurulum aşamasında(eğer firma yönetmelikte belirtilen ÇED raporunun gerekli görüldüğü işleri yapıyorsa yada yapacaksa) bu belgeye kesinlikle sahip olmaları gerekir.

HES'LERE DOLAYLI MUAFİYET

  • Akarsu havzaları arasında su aktarımında 100 milyon m3 altı ÇED ‘den muaf oldu. HES projelerine dolaylı muafiyet sağlanıyor. Büyük su temini projelerine ÇED’den muafiyet sağlanıyor

  • Baraj ve gölet oluşturulmasında enerji üretimi şartı kalktı. Enerji üretmese bile 10 milyon m3 ve altı ÇED’den muaf olacak.

  • Seramik üreten tesislerde ÇED uygulama sınırı 100.000 tondah 300.000 tona çıkartılıyor.

AVM, GOLF ÇED'DEN MUAF DAHA FAZLA DOMUZ ŞEHRE İNECEK

  • Toplu konut projeleri, 500 yatak ve üstü kapasiteli hastaneler (örneğin şehir hastaneleri), Golf tesisleri, alışveriş merkezleri, beyaz eşya boyama tesisleri, tarım arazilerini yok eden projeler, orman alanlarının dönüştürülmesi projeleri ÇED’den muaf tutuldu. Böylece daha fazla yaban domuzu şehre inecek.

Kaynaklar: Hakan Dirik - Cumhuriyet ve Aysel Alp - Hürriyet

Kaynak: http://www.posta.com.tr/ekonomi/Haber...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0