Aslında Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmış Olduğunu Öğrenince Şaşıracağınız 23 Unutulmaz Film

Sanat-
Abone ol

Hafızalarımıza kazınmış bu beyazperde eserlerinin gerçek hayattan birer kesit olduğunu öğrenince belki de çok şaşıracaksınız. BuzzFeed'de karşımıza çıkan bu liste eminiz uzar gider ama biz sizler için en güzellerini derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jemimaskelley/t...

1. Not Defteri (2004)

Bu film Nicholas Sparks'ın kitabından uyarlanmıştır ve yazar kitabı eşinin büyükannesi ve büyükbabasından esinlenerek yazdığını açıkladı. Aynı kitabın Bollywood versiyonu da var, Zindagi Tere Naam.

2. Aklım Karıştı (1999)

Bir genç kadının psikiyatri hastanesinde geçirdiği 18 ayı konu alan film, aynı isimdeki Susanna Kaysen'in anılarından yapılmıştı.

3. Chicago (2002)

2002 yılı yapımı Chicago, 1970'li yıllarda yapılmış bir müzikalden esinlenilmişti ve bu müzikal de 1926 yılında yazılmış bir oyun üzerine kuruluydu. 

Filmde ismi Roxie Hart olarak geçen karakter, gerçekte Beulah Annan adındaki bir kadının hikayesiydi ve kadın erkek arkadaşını öldürmüştü.

4. Neşeli Günler (1965)

Film aynı zamanda bir müzikale de uyarlanmış olan Maria Von Trapp'in anılarından yapıldı. İşin komik tarafı ise Maria Von Trapp ailesi ile ilgili bir günlük tutmayı hiç istememişti ama bir arkadaşının zorlaması ile hayatını kaleme almıştı. Tek fark filmdeki baba oldukça kötü bir karakter olmuş olsa da gerçek hayatta çok sevecen bir karakterdi.

5. Şöhrete Bir Adım (2000)

Gençliğinde Rolling Stone dergisi için yazılar yazmış ve rock gruplarıyla turnelere çıkmış yönetmen Cameron Crowe'un gerçek öyküsünü anlatıyor. 

Crowe, The Who grubu ile turnedeyken yarı ölümcül bir uçak kazasında neredeyse hayatını kaybediyordu.

6. Kara Şahin Düştü (2001)

Black Hawk Down (Kara Şahin Düştü) Amerikalı gazeteci Mark Bowden'in kitabından uyarlanmıştı. Filmde kullanılan uydu görüntüleri ve telsiz konuşmaları 1993'te yaşanan savaştan alınmadır ve gerçektir.

7. Akıl Oyunları (2001)

Bu filmin ünlü profesör John Forbes Nash Jr hakkında olduğu bilinen bir gerçek. Ama Nash'in filmde eklenen diğer ailesi ve oğlu daha dramatik olması için eklenmiştir ve gerçek dışıdır.

8. Terminal (2004)

Her ne kadar 100% gerçek olmasa da, film İranlı bir mülteci olan Mehran Karimi Nasseri'nin Charles de Gaulle havalimanında 18 yıl kalışını anlatıyor. Mehran Karimi Nasseri'nin kendi kaleme aldığı kitap Terminal Man'den esinlenerek yapılmıştır. DreamWorks yapım şirketi Nasseri'ye hikayesini bir filme dönüştürmesi için 250.000 dolar verdi.

9. Birkaç İyi Adam (1992)

Film Aaron Sorkin'in yazdığı bir sahne oyunundan esinlenerek yapıldı. Kızkardeşi Guantanamo'da bir donanma üssünde çalışan bir avukattı gerçekten yaşadığı benzer bir hikayeyi ona anlatmıştı. Sorkin o sırada bir barda çalıştığı için herşeyi peçetelere not ederek dinlemişti.

10. Sıkı Dostlar (1990)

Bu öykü, önceleri bir mafya üyesi olan daha sonra bir köstebek olarak çalışmaya başlayan Henry Hill'i konu alan Wiseguy kitabından esinlenerek yapıldı. Kitabın yazarı aynı zamanda Martin Scorsese ile birlikte Birkaç İyi Adam'ı yazan kişidir.

11. Büyüyen Canavar (1958)

Bu 1958 yapımı filmdeki canavar elbette gerçek değil ama küçük tuhaf kütle öyle! Hikayeye göre 1950'de Philadelphia polisi gökyüzünden düşen mor jöle kıvamında bir cisim gördü. Görgü tanığı polisler hemen destek ekiplere haber verdi fakat onlar gelinceye kadar cisim buharlaştı.

12. Patch Adams (1998)

Patch Adams gerçek bir karakter ve aslında hastalarına mizah ile yaklaşan bir doktor ve komedyen. Doktorun Gesundheit: Good Health is a Laughing Matter (Çok Yaşa! İyi Sağlık Bir Gülmekten Geçer) adında kitabı filme konu edilmiş oldu.

Doktor Patch Adams ayrıca her yıl bir grup gönüllü ordusu ile birlikte farklı yerlere gidip çeşitli hastalara mizah ile moral olmaya devam ediyor.

13. Balto

Balto 1920'li yıllarda yaşamış ve Alaska'da çocukları kuşpalazı salgınından kurtaran gerçek bir köpek. Fakat filmin aksine Balto siyah beyaz bir husky cinsiydi.

14. Umudunu Kaybetme (2006)

Film gerçekten de sokaklarda yaşamış olan, girişimci Chris Gardner'ın başarı hikayesini gözler önüne seriyor.

15. Düzenbaz (2013)

Kara komedi türündeki bu film 1970'li yıllarda yaşanan gerçek bir FBI operasyonunu konu alıyor. Operasyonda gerçekten cezaya çarptırılmış düzenbazlar yolsuzluk yapan politikacıları yakalamak için kullanılıyor.

16. Marley ve Ben (2008)

Bu hem güzel hem de gözyaşartan film, gazeteci John Grogan'ın otobiyografisi olan aynı kitabından alıntılanmış.

17. 21 (2008)

Film MIT Üniversitesinden gerçek bir öyküyü ekrana taşıyor. Blackjack oyununda para kazanmak için matematik kullanan bir grup öğrenciyi anlatan 'Bringing Down the House' kitabından uyarlanan film yalnızca biraz dramatikleştirilmiş. 

MIT kampüs üzerinde çekim yapılmasına izin vermediği için ekip filmi Boston Üniversitesi'nde çekmiş.

18. Hayatımdaki Erkekler (2001)

Drew Barrymore klasiklerinden olan bu film, Beverly Donofrio'nun gerçek otobiyografisidir.

19. Eve Uçuş (1996)

Akıllara kazınmış bir çocuk filmi olan Eve Uçuş, göç eden kazlara kendini takip etmeyi öğreten Bill Lishman adındaki bir adamın gerçek öyküsü.

20. 127 Saat (2010)

Gerçekte Aron Ralston'un başından geçmiş bir olay olan 127 Saat'in her sahnesi yaşanmış olaylardan oluşuyor.

21. Şansa Bak (2011)

Will Reiser'in kanser teşhisi konulduktan sonra yazdığı günlüğünden hayata geçirilmiş bir eser.

22. Büyük Firar (1963)

Müzikleri hafızamızda silinmez bir yer edinmiş bu klasik film, 2. Dünya Savaşı'nda Almanya'da bir kamptan kaçan tutukluların gerçek hikayesi. Filmin çerçevesi ise Avustralyalı yazar Paul Brickhill'in birinci elden hatıralarını yazdığı The Great Escape kitabı sayesinde oluşturuldu.

23. Unutulmaz Titanlar (2000)

Amerikan futbolu antrenörü Herman Boone'un gerçek hikayelerini anlatan filmde Boone'un penceresine bir tuğla atılıyor. Gerçek hayatta ise atılan bir klozetmiş fakat yapımcılar olayla dalga geçer gibi görünmemek adına böyle bir değişklik yapmışlar.

Haydin görüşürüz filmseverler!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yang_hana

Hachiko nerde beni deli gibi aglatan insandan daha vefalı olan 😢😢

silapotter

#16 Rachhh

neva.anac

the sound of music ve the terminal gercek hikaye mi?!

umt

Sondaki gif'i görünce anlamsızca bir gülümseme oluştu :)

akustik-kadin

Akıl oyunları ve umudunu kaybetme güzeldir

Görüş Bildir