'Sayın Cumhurbaşkanı'nın Her Türlü Koalisyon Çözümüne Açık Olduğunu Gördüm'

 > 
116PAYLAŞIM

Sürpriz Erdoğan - Baykal Görüşmesine Sosyal Medyanın Orantısız Reaksiyonları

Ankara'da Sürpriz Erdoğan-Baykal Görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Antalya Milletvekili seçilen Deniz Baykal'ı kabul etti. Erdoğan'ın, TBMM'nin açılışı ve çalışmaları hakkında, TBMM'nin yeni döneminde en yaşlı üye olarak, Baykal ile değerlendirmede bulunacağı öğrenildi. Baykal'ın sürpriz zirve sonrası CHP Genel Merkezi'ne giderek CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşeceği belirtiliyor. Zirve sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Baykal, Cumhurbaşkanı'nın talebi üzerine "Geçici Meclis Başkanı" sıfatıyla bazı değerlendirmeler yaptık" dedi ve "Sayın Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon çözümüne açık bir anlayış içerisinde olduğunu gördüm" ifadelerini kullandı.

Baykal'ın açıklamasından bazı başlıklar şöyle: 

"Buluşma aniden gerçekleşti, sabah şekillendi. Seçimlerin tamamlanmasından sonra yeni TBMM'nin açılışından önce bu Meclis'e geçici başkanlık görevini yapacak bir vekil olmamdan dolayı sayın Cumhurbaşkanı'nın böyle bir görüşmeyi gerçekleştirmeyi istediği ifade edildi. Meclis'in gündemi, çalışma konuları, Türkiye'nin önündeki sorunlar ayrı ayrı konuşuldu. Koalisyon görüşmesi yapma konumum yok. Partiler var, partilerin genel başkanları var. Somut bir girişimim söz konusu olamaz."

"Geçici Meclis Başkanı olacak kişi sıfatıyla bazı değerlendirmeler yaptık. Elbette ben bir durumdan haberdar olduğum andan itibaren sayın Kılıçdaroğlu'na bilgi verdim. Bir an önce Türkiye bu belirsizlik dönemini aşmalıdır anlayışındayım. Cumhurbaşkanı'nın da öyle olduğunu gördüm. Sayın Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon çözümüne açık bir anlayış içerisinde olduğunu gördüm"

Baykal, Erdoğan'ın koalisyon konusunda partisine iletmek üzere kendisinden bir talebi olup olmadığına ise şu yanıtı verdi;

"Hayır ama Türkiye’de bir an önce bir istikrarın kurulması konusunda düşüncem oldu. Onun da aynı fikirde olduğunu gördüm. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir an önce hükümetin kurulmasını talep ettiğini ve tüm olasılıklara açık olduğunu gördüm. Genel bir değerlendirme oldu. Projelerden iç dış sorunlara kadar. Koalisyonu kurması gereken siyasi partilerdir. Partiler kurarsa bunun Cumhurbaşkanı tarafından engellenmesi olmaz. Cumhurbaşkanı’nın koalisyon konusunda özel bir çabası olduğunu gördüm. Erken seçim tercih edilen bir çözüm değil. Bu herkes için böyle. Millet iradesini ortaya koydu. Çözüm oluşturma ihtiyacı var. Bu deneniyor. Bu bakımdan erken seçim gündemde değil. Bu konuda çalışmalar yapılıyor."

Ankara kulislerini hareketlendiren görüşme saat 12:30 civarı başladı ve yaklaşık 2 saat sürdü. 

Radikal'den Murat Yetkin'in haberine göre görüşmeyi doğrulayan kaynaklar, Erdoğan’ın 9 Haziran gecesi Antalya’da bulunan Baykal’a bir mesaj göndererek görüşmek istediğini, Baykal’ın da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na danıştıktan sonra olumlu cevap verdiğini bildirdiler.

Ayrıca gazeteci Kemal Aktaş görüşme öncesi bu bilgiyi paylaştı

Erdoğan’ın mesajının dün akşam Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran seçimlerinde Meclis çoğunluğunu kaybetmesi üzerine istifasını sunduğu görüşmenin ardından Baykal’a iletildiği dikkat çekiyor.

Erdoğan-Baykal görüşmesinin sonucuna göre, zaten en kıdemli üye olarak Meclis açılışını yapacak olan Baykal’ın Meclis başkanlığına adaylığını koyabileceği, bunun da muhtemel bir AK Parti-CHP koalisyonu görüşmesinin işareti sayılabileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları görüşmeyi Baykal'ın talep ettiğini açıklamıştı

Cumhurbaşkanlığı kaynakları görüşme talebinin Deniz Baykal'dan geldiğini ve görüşmede “Meclis açılışına dair konuların” ele alınacağını açıklamıştı. Ancak Baykal görüşme sonrası yaptığı açıklamada talebin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldiğini açıkladı.

Sürpriz zirveye sosyal medyadan bazı yorumlar ise şöyle:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir