Görüş Bildir
Haberler
Alternatif Turizm Planı: Terörden Kaçan Avrupalının Yerine Zengin Arap Turist

Alternatif Turizm Planı: Terörden Kaçan Avrupalının Yerine Zengin Arap Turist

Emre Ordu
25.03.2016 - 00:29 Son Güncelleme: 25.03.2016 - 09:38

Rusya ile yaşanan uçak krizi ve peş peşe yaşanan bombalı terör saldırıları sonrası Türkiye'ye gelen turist sayısında ve ekonomiye oldukça yüksek getirisi olan turizm gelirinde ciddi bir düşüş yaşandı. Oluşan kriz sonrası alternatif arayışına giren turizmcilerin yeni hedefi ülkeye döviz getirisi yüksek olan zengin Arap turistler...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yüzlerce kişinin hayatına mal olan Suruç, Ankara ve İstanbul’daki kanlı terör saldırılarının siyasal ve toplumsal sonuçlarının yanı sıra ekonomik etkileri de ortaya çıkmaya başladı.

Ekonomistler, Türkiye’nin turizm gelirlerindeki kaybın bu yıl 8 milyar dolara karşılık gelecek şekilde yüzde 25 oranında azalacağını tahmin ediyor. Bazı sektör temsilcilerine göre ise kayıp 12 milyar doları bulabilir.

Geçen Ocak ayında 11 Alman turistin hayatını kaybettiği İstanbul Sultanahmet’teki bombalı saldırının ardından Avrupa’dan yapılan tatil rezervasyonları azaldı. Ankara’da şehrin merkezindeki üç bombalı saldırı ve son olarak İstanbul’da İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba saldırısı Türkiye’ye ilişkin güvenlik endişelerini daha da artırdı.

Rusya ile bölgesel politikalar yüzünden gerginleşen ilişkilerden sonra bu ülkeden gelen yıllık 4 buçuk milyon turist sayısının da önemli oranda düşeceği tahmin ediliyor.

İngiliz The Guardian Gazetesi’nde yer alan bir makalede son 8 ayda 6 bombalı saldırının yaşandığı Türkiye’ye yapılan tatil rezervasyonlarının yüzde 50 azaldığı belirtildi.

Türkiye’deki turizm sektörü ise Rusya ve Avrupa pazarındaki bu daralmayı Ortadoğu’dan daha fazla turist çekerek telafi etmeye çalışacak.

'Ortadoğu'dan gelen 1 milyon turist 7 milyon Avrupalıya bedel'

'Ortadoğu'dan gelen 1 milyon turist 7 milyon Avrupalıya bedel'

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Hüseyin Kırk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğe üye 250 seyahat acentasıyla bu yılın başından itibaren Ortadoğu ülkelerine çıkarma yaptıklarını belirtti.

Kırk, “Ortadoğu’dan 1 milyon turisti getirdiğimizde bu 7 milyon Avrupalıya bedel. Çünkü Ortadoğu’dan getirdiğimiz Arap turistin günlük harcaması bin 500 dolar iken, Avrupalının 40 dolar. Ekonomik olarak 1 milyon turisti tutturursak ekonomik olarak kaybımız olmaz, sadece turist sayısında kayıp oluşabilir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de gayri safi yurtiçi haslanın yüzde 11’inin sağlandığı turizm sektöründe, tedarik ve hizmet aldığı sektörlerle birlikte yaklaşık 1 milyon kişi istihdam ediliyor.

Euronews, AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
10
5
4
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ewok The Hutt

zaten devletin istediğide buydu. ülkeyi arap bokuyla sıvamak..

kartacali

arap derken yanlışlıkla 1 milyon daha suriyeli almayında!!

Tuba Yıldırım

geçen sene ailemle gittiğim Vialand gezim burnumdan gelmişti bu insanlar yüzünden.. sıraya girme kültürleri yok.. bağırarak konuşuyorlar inanılmaz derecede p... Devamını Gör