Alternatif Rock'ta Bizi Duygusala Doyuran Dolu Kadehi Ters Tut'tan Hayatın Anlamına Dair Şarkılar

2PAYLAŞIM

Dolu Kadehi Ters Tut, Türk alternatif rock grubu. Vokalist Uğurhan Özay ve prodüktör, gitarist-geri vokal Mürsel Oğulcan Ava tarafından 2014 yılında kuruldu. İlk albümleri Polonya’nın Başı Belada ev kaydı bir albümdü. İlk stüdyo albümleri ise 2017'de Dünyanın En İyi Albümü adıyla yayımlayarak vites yükselttiler.

1. Dolu Kadehi Ters Tut - Bu Bok

Funk rock ve alternatif rock tarzındaki albümlerinde Red Hot Chili Peppers ve Twenty One Pilots gibi gruplardan etkilenmişlerdir. Grubun dijital platformlarda yayınladığı ve yapımcılığını tamamen kendilerinin üstlendiği 3 albüm, 2 EP ve 12 single'ı bulunmaktadır.

2. Dolu Kadehi Ters Tut - Aldattın Mı

Grubun önceki ismi "Lavuks"tu. Polonya’nın Başı Belada adlı evde kaydettikleri akustik albümlerini takiben grubun ilk klipleri "Aldattın mı" 4 Şubat 2016'da ve ilk single’ları "#22" 14 Kasım 2016'da yayımlandı. Grup, 2016 itibarıyla muhtelif mekânlarda akustik ve band şeklinde konserler vermeye başladı.

3. Dolu Kadehi Ters Tut - Unut Ama Sev

4. Dolu Kadehi Ters Tut - Anamız Babamız Yok Deriz

"Anamız Babamız Yok Deriz" adlı üçüncü single'ları homofobiyi ve toplum baskısını konu aldı.

5. Dolu Kadehi Ters Tut - Evim

Ardından dördüncü single'ları "Evim" yayınlandı. Can Ozan ve Deniz Tekin'le yaptıkları "Belki" adlı parça da klibiyle ilgi gördü.

6. Dolu Kadehi Ters Tut - Tehlikeli İkilem

11 parçalık ilk stüdyo albümleri Dünyanın En İyi Albümü 3 Kasım 2017'de yayımlandı. Albümdeki "Tehlikeli İkilem" ve "Çöpçatan" parçalarına klip çektiler.

7. Dolu Kadehi Ters Tut & Canozan - Aklım Hep Firarda

2018'in Şubat ayında Can Ozan iş birliği ile "Aklım Hep Firarda" adlı single'ı yayımladılar.

8. Dolu Kadehi Ters Tut feat. Dilan Balkay - Siz Bana Aldırmayın

15 Mart 2018'de grup ilk defa ana akım medyadaki bir kanalda yer alarak Akustikhane programına konuk oldu. Aynı ay Dilan Balkay'la "Siz Bana Aldırmayın" adlı parçayı yayınladılar. Bu parçayla birlikte Dilan Balkay ekibin sahne performanslarına trompet ile eşlik etmeye başladı.

9. DOLU KADEHİ TERS TUT - #24

2018 yılı içinde Yağız Nevzat İpek gruba sahnede davulda eşlik etmeye başladı.

10. Dolu Kadehi Ters Tut - Sen Ve Ben (feat. Sedef Sebüktekin)

Grubun 7 şarkılık EP'si olan Akustik Takılmacalar 21 Eylül 2018'de yayımlandı ve bu EP'de yer alan "Sen ve Ben" adlı parçayı Sedef Sebüktekin ile birlikte seslendirdiler. Akabinde ekibe sahnede geri vokalde Billur Battal eşlik etmeye başladı.

11. Dolu Kadehi Ters Tut - Gitme (feat. Sedef Sebüktekin) (Official Audio)

5 Nisan 2019'da Karanlık adlı stüdyo albümleri yayınlandı."Gitme" parçasını Sedef Sebüktekin ile birlikte söylediler. Bu albüm grup tarafından "Gerçekten yapmak istediklerimizi yapabildiğimiz ilk albümümüz" şeklinde tanımlandı.

12. Dolu Kadehi Ters Tut - Kaçar Gider

28 Şubat 2020'de "Kaçar Gider" adlı single yayımlanırken ilk cover'ları "Duvar" ise Ezginin Günlüğü'nün 40 Yıllık Şarkılar albümünde yer aldı. Grubun onuncu single'ı 1 Mayıs'ta yayınlanan "Neyin Nesi" adlı parça oldu. Spotify'ın yayınladığı verilere göre Türkiye'de 2020 yılının en çok dinlenen ikinci grubu oldular.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pinarnurkilic

4 sene önce keşfetmiştim asla bıkmıyorum şarkılarını dinlemekten fav

Görüş Bildir