Görüş Bildir
Haberler
Almanya, İş Hayatında Kadın Kotasını Yasalaştırdı

Almanya, İş Hayatında Kadın Kotasını Yasalaştırdı

Onedio Medya
06.03.2015 - 18:42

(Mary Barra) Amerikalı otomobil üreticisi General Motors'un (GM) yeni direktörü, Fortune dergisinin dünyanın en güçlü kadın yöneticileri listesinde ilk sırayı alıyor. 52 yaşındaki Mary Barra, GM'nin tepesine çıkan ilk kadın. Elektronik mühendisliği eğitimi alan Barra, aynı zamanda bir akademisyen. Barra, dünya genelinde de bir otomotiv şirketinin başına gelen ilk kadın.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Almanya’da uzun süredir tartışılan, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren büyük şirketlerde belirli bir oranda kadın çalıştırma zorunluluğunu (kadın kotası) kapsayan yasa kabul edildi.

Federal Parlamento’da iktidar ve muhalefetin desteğiyle kabul edilen yasa ile kamu ve özel şirketlerin yönetim kadrolarına yüzde 30 oranında kadın bulundurma zorunluluğu getirildi.

Yasayla birlikte, ilk etapta borsada kayıtlı olan ve çalışanların da karar verme sürecine dahil olduğu 108 büyük şirket, 2016 yılından itibaren yüzde 30 kadın kotasını uygulamak zorunda kalacak. Yönetim kadrolarına kadın yönetici atanmaması durumunda, o koltuklara atama da yapılamayacak.

Aile Bakanı Manuela Schwesig ve Adalet Bakanı Heiko Maas tarafından hazırlanan yasa, 3.500 orta ve büyük ölçekli işletmeye yönetim kurulu, denetim kurulu ve diğer üst düzey yönetim kadrolarına ne kadar kadın kotası uygulayacaklarını Eylül ayı sonuna kadar belirleme zorunluluğu getiriyor. Yasa, kamuda da kadın kotasının uygulanmasını da öngörüyor.

(Indra Nooyi) Amerikan şirketi PepsiCo, dünyanın en büyük ikinci gıda şirketi. Şirketin 2006 yılından beri başında olan Indra Nooyi'nin başarısı rakamlara da yansıyor. Nooyi'nin yönetiminde şirketin ABD dışındaki satışları ikiye katlandı. Ekonomi bilimi okuyan Hindistan doğumlu Nooyi, aynı zamanda yöneticilik eğitimi de almış.

Aile Bakanı Manuela Schwesig yasayı, kadın erkek eşitliği açısından tarihi bir karar olarak nitelendirirken, Adalet Bakanı Heiko Maas ise bu uygulamanın, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinden bu yana kadınlara verilen en büyük hak olduğunu söyledi. Almanya’da kadınlar seçme hakkını 1918 yılında elde etmişti.

Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW) tarafından Ocak ayında açıklanan verilere göre, yasadan önce 200 büyük işletmede denetim kurulundaki kadınların oranı yüzde 18,4, yönetim kurulundakilerin oranı ise yüzde 5,4 düzeyinde bulunuyor.

  • Deutsche Welle ve DHA
Kaynak: http://www.dw.de/almanyada-%C5%9Firke...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam