Aleviler Ankara'ya Yürüyor

 > -
Aleviler Ankara'ya Yürüyor

Aleviler eğitimde yaşanan hak ihlallerine, ayrımcılığa, asimilasyona “dur” demek için yurdun çeşitli bölgelerindeki 15 Alevi dergâhından Ankara’ya yürüyor. İlk grup dün Dersim Düzgün Baba türbesinden yola çıktı. Aleviler, 12 Ekim’de taleplerini dile getirmek için Ankara Sıhhiye Meydanı’nda miting düzenlecek.

Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde Aleviler, eğitimde yaşanan hak ihlallerine, ayrımcılığa ve asimilasyona karşı Ankara’ya yürüyor. 

Cumhuriyet'ten mehmet menekşe'nin haberine göre, Dersim Düzgün Baba türbesinden ilk grup dün yola çıktı. Diğer gruplar ise Kırklareli Topçu Baba’dan 18 Eylül, İzmir Hamza Baba ve Antalya Abdal Musa’dan 21 Eylül, Diyarbakır’dan 23 Eylül, Adana Çoban Dede ve Antakya Şıh Hızır Baba’dan 24 Eylül, Sivas Pir Sultan, Tokat Hubyar Sultan ve İstanbul Karaağaç Tekkesi’nden 27 Eylül, Amasya Hamdullah Çelebi’den 30 Eylül, Merzifon Piri Baba’dan 1 Ekim, Nevşehir Hacı Bektaş Dergâhı ve Eskişehir Sucuyetin Veli’den 4 Ekim, Kırıkkale Hasan Dede Dergâhı’ndan 9 Ekim’de yürüyüşe başlayacak. Yürüyüşün ardından 12 Ekim’de Ankara Sıhhiye Meydanı’nda bir miting düzenlenecek.

Eğitim bilimsel ve laik temelden uzaklaştı

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, her yıl değişen eğitim sistemiyle birlikte eğitimin hızla bilimsel, laik, demokratik ve çağdaş çizgiden uzaklaşıldığını vurguladı. AKP hükümetinin Türk İslam sentezci politikalarla tekçi bir eğitim sistemi oluşturduğunu, öğrencileri zorla özel okullara, meslek liselerine ve imam hatip liselerine yönlendirmeye çalıştığını belirten Geçmez, bu ayrımcılığa, baskı ve asimilasyona dikkat çekmek için harekete geçtiklerini söyledi.

Mehmet Menekşe/Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAleviAmasyaAnkaraAntalyaDiyarbakırEskişehirİstanbulİzmirKırıkkaleKırklareliNevşehirSivasTokat
Görüş Bildir