AKP ve CHP Arasında '1000 Yataklı Sahra Hastanesi' Tartışması: Nasıl Başladı? Neler Yaşandı?

 > 
642PAYLAŞIM

Bir süredir iktidar ile ana muhalefet arasında 'sahra hastanesi' tartışması yaşanıyor. CHP'li Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bir fuar alanında hazırlanan sahra hastanesi için Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik "Olmayan bir hastaneyi varmış gibi gösteriyorlar" diyor. CHP ise AKP'nin salgınla değil CHP'li belediyelerle mücadele ettiğini öne sürüyor. 

AKP'lilerin 'hastane değil' dediği sahra hastanesinin bugün incelemeden geçtiği ve mühürlenmek istendiği belirtiliyor. 

Koronavirüs salgını sonrası pek çok ülkenin sağlık sistemi yaşanan yoğunluk nedeniyle alarm veriyor. Bu ülkeler hastanelerdeki yükü azaltmak için sahra hastaneleri kuruyor.

Normal hastanelerden farklı olarak afet veya savaş dönemlerinde artan ihtiyacı gidermek için geçici olarak kurulan hastanelere 'sahra hastanesi' deniyor.

Türkiye'de de virüsün en fazla yayıldığı il olan İstanbul'da 2 yakada birer tane sahra hastanesi yapılıyor. Bunlardan biri Atatürk Havalimanı'na diğeri de Sancaktepe'de kuruluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iki hastanenin de 1.000 yatak kapasiteli olacağını ve inşaatların 45 günde biteceğini açıklamıştı.

İktidar ve muhalefet arasındaki 'Sahra' tartışması ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun 12 Nisan'da yaptığı bir açıklamayla başladı 🎥

Koronavirüs nedeniyle yeni yapılacak hastanelere ilişkin görüşü sorulan Kılıçdaroğlu, "Zeydan Karalar 1000 yataklı sahra hastanesi yaptı. Bir belediye başkanının yaptığını Cumhurbaşkanlığı yapamıyor"  ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına yanıt AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi. Çelik "Böyle bir hastane yok" dedi.

Çelik bir gün sonra bu videoyu paylaşarak "Böyle bir hastane yok. Hastane denilen yer fuar alanında perdelerle bölmeler yapılmış bir yer" dedi.

CHP'li Başkan Zeydan Karalar İtalya'dan esinlendiklerini belirterek dünyadaki sahra hastanelerinden örnekler verdi.

Tartışmalar günlerce devam ederken iktidara yakın medya 'Bu nasıl hastane' başlıklarıyla haberler yaptı.

Sosyal medyada da hastaneyi ti'ye alan paylaşımlar yapıldı

Dr. Rıza Mete: "Sahra hastaneleri ev ile yoğun bakım arasında bir yerdir"

17 Nisan'da Sözcü'ye konuşan Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Dr. Rıza Mete, sahra hastanesinin misyonuna ilişkin şunları söyledi:

  • Sahra hastaneleri ev ile yoğun bakım arasında bir yerdir. Tedavisi tamamlanmamış bir hastayı evine göndermek, virüsün yaygınlaşmasına zemin sağlamaktır. Şimdi pozitif çıkanları, hastanede yatak kapasitesi dolu diye evlerine gönderiyorlar. Bu doğru bir şey değil.

  • İşte bu sahra hastanesinde bu hastaların her türlü takipleri yapılır, oksijen desteği sağlanır, ateşleri ölçülür, kardiyolojik sorunları çıkarsa EKG'leri çekilir, diğer müdahaleler yapılır ama zaten buralarda yoğun bakım ya da büyük cerrahi girişimleri olmaz. Hasta ağırlaşırsa zaten hastaneye gönderilir.

  • Madrid'de, Londra'da, İtalya'nın bir çok şehrinde bunun örnekleri var ve burada bizim yaptığımız onlardan daha iyi. Ve ciddi bir masraf da gerektiriyor.

Adanalı Başkan Zeydan Karalar bugün hastanenin son halini paylaşarak "Gerektiğinde sağlık ekibimiz ile birlikte Sağlık Bakanlığı'mıza devredebilir ve yatak kapasitesini artırabiliriz" dedi. 👇

İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de 'yeterli olup olmadığı' konusunda inceleme yaptı

DHA'nın aktardığına göre İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından bugün öğle saatlerinde sahra hastanesinde inceleme gerçekleştirildi. 

İncelemeye bazı CHP'li milletvekilleri ve bir uzman doktor da katıldı.

Ekipler, yaklaşık bir saat boyunca içerideki donanımın yeterli olup olmadığı ve sahra hastanesi şartlarını taşıyıp taşımadığını inceledi ve daha sonra binadan ayrıldı.

Gazeteci İsmail Saymaz, bir tutanak paylaşarak sahra hastanesinin mühürlendiğini söyledi.

İncelemeye katılan CHP'li vekil Burhanettin Bulut ise, "Şu anda sahra hastanesi hakkında bir mühürleme kararı olmadı" diye konuştu. 🎥

Eren Erdem: "Mühürleme girişimi olmuş. Tutanak alıp gitmişler"

Sahra hastanesine ait fotoğraflar 📷

Fotoğraf: Twitter

Fotoğraf: Twitter

Fotoğraf: Twitter

Fotoğraf: Twitter

📌 Tartışma sosyal medyaya da yansıdı

AKP Sözcüsü Çelik, 'halka yalan söylendiğini' savundu

AKP Genel Genel Başkan Yardımcısı da 'sahne dekoru' dedi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir