Görüş Bildir
Haberler
AKP'nin Çalışmalarında Sona Gelindi: Taslakta Seçim Barajı Yüzde Kaç Önerildi?

AKP'nin Çalışmalarında Sona Gelindi: Taslakta Seçim Barajı Yüzde Kaç Önerildi?

Batuhan
12.02.2021 - 09:41

AK Parti’nin seçim ve siyasi partiler yasalarında yaptığı çalışmada son noktaya gelindi. Seçim barajının yüzde 7 olarak önerilmesi kesinleşti. Sonradan kurulan parti gruplarına, Meclis yönetiminde ve komisyonlarda görev verilmeyecek. Grup kurmak, seçime katılma şartı olmaktan çıkarılacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre AK Parti, Cumhur İttifakı'ndaki ortağı MHP'ye götüreceği seçim ve siyasi partiler kanunlarındaki değişikliklerin çerçevesini netleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerileri dikkate alınarak hazırlanan taslak metin yakında MHP’ye götürülecek, görüşmelerden sonra son halini alacak.

Baraj netleşti

Baraj netleşti

Daha önce seçenekli olan birçok başlık, son toplantıda netleştirildi. Çalışmanın başlıkları şöyle:

  • Teklife seçim barajının yüzde 7 olarak konulması kesinleşti. İttifak içi partilere ayrıca baraj getirilmesi önerisinden vazgeçildi. MHP’nin yüzde 7 barajına sıcak baktığı yorumları yapıldı.

  • Çalışmada dar ya da daraltılmış bölge önerileri de ele alındı. Simülasyon yapıldı ve özellikle büyükşehirlerdeki seçim çevrelerinin daraltılması, her seçim bölgesinde en fazla 5-7 milletvekili olmasının önerilmesine karar verildi.

Sonradan kurulan partiler

Sonradan kurulan partiler
www.a3haber.com
  • Seçimlerden sonra partilerden istifa edenlerin kurduğu parti gruplarının, seçimlere katılma şartlarından biri olmasından vazgeçiliyor. Yani 20 milletvekiline sahip olmak, seçime katılma şartlarından biri olmayacak.

  • Ayrıca sonradan kurulan partilere ilişkin sınırlamalar getiriliyor. Bu partilerin TBMM’nin yönetiminde, komisyonlarında ve diğer görevlerinde otomatik olarak görev almasının önü kapatılacak. TBMM Başkanvekili, idare amiri, katip üye ve komisyon üye sayıları, partilerin seçimden hemen sonraki milletvekili sayısına göre belirlenecek. Milletvekili sayısı değişse bile bu dağılım değişmeyecek.

Muhtarlığa ayrı seçim

Muhtarlığa ayrı seçim
  • Muhtarlık seçiminin, yerel seçimlerden 6 ay önce ya da sonra yapılması önerilecek. İlk seçimde hak kaybının doğmaması için bu düzenlemenin geçerli olmasından önce seçilen muhtarlar tek sefer, 5 yıl değil 5.5 yıl görev yapacak. Süreleri kısalmayacak, uzatılacak. Buna ilişkin düzenleme için anayasa değişikliği ve muhalefet desteği gerekecek.
İçeriğin Devamı Aşağıda

Hazine yardımı zorlaşıyor

Hazine yardımı zorlaşıyor
  • Siyasi partilerin Hazine yardımından yararlanması zorlaştırılacak. Hazine yardımı için bazı kriterler konulacak. Bu kriterlere uymadığı öne sürülen partilerin Hazine yardımı kesilecek. AK Parti ve MHP’de, HDP’ye verilen Hazine yardımıyla ilgili çeşitli görüşler dile getiriliyor.

Seçim kurulu başkanları

Seçim kurulu başkanları
www.dw.com
  • Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) ilgilendiren önemli bir değişiklik de il ve ilçe seçim kurullarının başkanlıklarında yapılacak. Bu görevi, illerin en kıdemli hâkimi üstleniyor. Buna son veren bir düzenleme yapılacak. İl seçim kurullarının başkanlarını YSK seçecek.
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
15
3
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Uygar Aytun

MHP patladı diye seçim barajı :) Bir de mhpnin sıcak baktığı söylenmiş. Lan sıcak bakacak tabi. Koca parti meclise giremeyecek hale geldi çünkü. (Artık ne... Devamını Gör

tughanka

tek başına iktidar olan parti , seçim yasasını istediği gibi şekillendirerek belkide bu şekile tekrar iktidara gelebilecek.asıl yeni anayasa yazılacaksa bunl... Devamını Gör

Daha önce de demiştim yine diyorum; bu yeni anayasadan bize fayda yok. Kendi düzenlerine uygun anayasa hazırlayacaklar. Seçim barajını neden düşürdüler bir d... Devamını Gör