Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AKP Dokunulmazlıklarla İlgili Teklifini CHP'ye Sundu

 > 
12PAYLAŞIM

AK Parti, dokunulmazlıklarla ilgili son teklifini CHP'ye götürdü. AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "Teklifimiz tüm dosyaların yargıya sevkini kapsıyor" derken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 'Teklif beklentilerimizin gerisinde" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili formül üzerinde anlaşmak için CHP'li muhattaplarıyla görüştü. Bostancı, CHP'nin konuya ilişkin üç ayrı teklifinden üçüncüsünü dikkate alarak hazırladıkları teklifi muhalefete götürdü.

Bostancı: 'Teklifimiz tüm dosyaların yargıya sevkini kapsıyor'

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı

Görüşme sonrası açıklama yapan Bostancı, ''Teklifimiz tüm dosyaların yargıya sevkini kapsıyor. Başbakanlık'ta, Adalet Bakanlığı'nda, Meclis Başkanlığı'nda ve komisyonda olan fezlekeler dahil hepsi. Bunu değerlendireceklerini ifade ettiler'' dedi.

Kendisinin bildiği 507 dosya olduğunu söyleyen Bostancı, CHP'nin kararını ne zaman açıklayacağını bilmediklerini, bunun kendi kararları olacağını söyledi.

Özel: 'Beklentimizin gerisinde'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel

CHP'li Özgür Özel ise ''Revize teklif beklentimizin gerisinde. Yasanın çıktığı tarihe kadar işlenmiş olan tüm suçları kapsaması gerektiğini istiyoruz. Düzenleme eski bakanları da kapsamalı. Yeni öneriyi yetkili kurumlarımız değerlendirecek'' diye konuştu.

'Eski bakanlar' CHP'nin olmazsa olmazı

AK Parti, dokunulmazlıkları kaldırma konusunda geçici madde önerisini revize ederek, tekrar CHP ile görüşme kararı almıştı.

AK Parti, CHP ile ortak bir öneri sunabilmeyi hedefliyor. İki parti dokunulmazlık konusunda anlaşamazsa, AK Parti kendi önerisini Meclis Başkanlığı'na sunacak.

CHP, AK Parti'nin ilk önerisine 3 teklifle yanıt vermişti. CHP'nin önerileri, kürsü haricisindeki dokunulmazlıkları kaldırılması, Anayasa'ya konulması planlanan geçici maddenin genişletilmesi, bakanlar hakkında gelebilecek fezlekelerin de Yüce Divan oylaması yapılmadan doğrudan yargıya intikal sağlanması.

CHP'den AKP'ye Dokunulmazlıkla İlgili 3 Öneri - onedio.com
CHP'den AKP'ye Dokunulmazlıkla İlgili 3 Öneri - onedio.com

AK Parti'nin revize ettiği teklifi değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "3 önerimizden biri kabul edilirse çalışmaya hazırız. Bizim için olmazsa olmaz, bakanların yargılanmalarının önünün açılması" ifadelerini kullanmıştı.

Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir