Adli Tıp: 'Şule Çet'in Ölümünde İntihar Bulgusu Yok'

-
Abone ol

Adli Tıp Kurumu, Şule Çet'in ölümüne ilişkin mahkemeye ek mütalaa sundu. Raporda, sanıkların Şule Çet'in intihar ettiği yönündeki beyanlarının aksine, genç kadının intihar etmesi için herhangi bir neden olmadığı kaydedildi. 

Ankara’da, 29 Mayıs 2018 tarihinde bir plazanın 20. katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybeden 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin dava sürüyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın ayrı ayrı “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “kasten cinayet suçlarından” cezalandırılması isteniyor.

Şule Çet davasında ilk duruşma 6 Şubat tarihinde, ikincisi ise 15 Mayıs tarihinde görüldü.

Şule Çet Davasında İkinci Duruşma: Sanık, Babaya 'Kızına Sahip Çıksaydın' Dedi - onedio.com
Şule Çet Davasında İkinci Duruşma: Sanık, Babaya 'Kızına Sahip Çıksaydın' Dedi - onedio.com

"İdrarında tespit edilen ilaç etken maddesi intiharın kanıtı olamaz"

BirGün'den Erk Acarer'in aktardığına göre, son duruşmanın hemen ardından Adli Tıp Kurumu, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu, Ankara 31.Ağır Ceza Mahkemesi’ne ek mütalaa göndererek, olayın bir intihar olmaktan uzak olduğuna şu ifadelerle dikkat çekti:

"Şule Çet’in, intihar için risk etmeni olan yoğun bir ümitsizlik duygusu içinde olmadığı ve sorun çözme becerisinin olduğu görülmektedir. Ölümünden önceki dönemde, yakın çevresi tarafından fark edilen ciddi intihar planının eşlik ettiği aktif bir depresif tablo içinde olmadığı kanaati oluşmaktadır.

Bir kişinin olaydan yaklaşık 1.5 yıl önce aldığı depresyon tanısından yola çıkarak olay anındaki ruhsal durumunu tahmin etmenin tıbben çok mümkün olmadığı bilinmektedir. İdrarında tespit edilen ilaç etken maddesi, kişinin intihar ettiğini gösteren somut bir tıbbi kanıt niteliğinde değildir."

"Boynu ölmeden önce kırılmış olabilir"

Adli Tıp Kurumu, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu, Ankara 31.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği ek mütalaada ayrıca, daha önceki 3 raporda belirtilmeyen bir notaya vurgu yaptı: “Boyun bölgesinde kırık var. Travmaya maruz kalmış olması ihtimaller dahilinde.”

Kurumun raporunda söz konusu konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Şule Çet’in otopsisinde tespit edilen ‘hyoid kemik sağ boynuz orta bölümde ekimozlu kırık’ bulgusu, kişi canlı iken boyun bölgesinin travmaya maruz kaldığının göstergesi. Bu, boyna bası sonucu oluşabileceği gibi, yüksekten düşme sonucunda da oluşabilir.”

Ayrıca bakınız 👇

Bilirkişi Raporu: Şule Çet'in Ayakkabısı Kendisinden Önce Düşmüş - onedio.com
Bilirkişi Raporu: Şule Çet'in Ayakkabısı Kendisinden Önce Düşmüş - onedio.com
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir