Görüş Bildir
Haberler
ABD'de En Çok Tanınan ve Bize İlham Kaynağı Olmaya Aday 17 Türk

etiket ABD'de En Çok Tanınan ve Bize İlham Kaynağı Olmaya Aday 17 Türk

Lousia
04.07.2018 - 14:06

Onlar kariyerlerinin zirvesine ulaşmış, bu şekilde adlarından tüm dünyaya söz ettirmiş isimler. Başarılarıyla bize ilham olmaları gerektiğine ise hiçbir şüphe yok. İşte karşınızda, ABD'de en çok tanınan 17 Türk...

1. Mehmet Öz

1. Mehmet Öz

1960 yılında doğan Mehmet Öz, dünya genelinde en çok tanınan Türk olarak biliniyor. Şu anda, Columbia Üniversitesi’nde cerrahi profesörü olarak görev yapan Mehmet Öz, aynı zamanda bir tv programında da sunucu. Presbyterian Hastanesi’nde de Kalp ve Damar Enstitüsü ve Tamamlayıcı İlaç Programını yönetiyor.

2. Kemal Derviş

2. Kemal Derviş

69 yaşında olan Kemal Derviş, Dünya Bankası Araştırma Bölümü'nde çalışmış dünyaca ünlü bir ekonomist. 2001 yılında getirildiği Ekonomi Bakanlığı görevinden sonra ülkemizde de oldukça tanınan Derviş, daha sonraları da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı oldu.

3. Vamık Volkan

3. Vamık Volkan

86 yaşındaki Vamık Volkan, yaşayan en büyük psikiyatri profesörlerinden biri. 4 kere Nobel Ödülü'ne aday gösterilen Vamık Volkan, aynı zamanda psikanaliz alanının en değerli ödüllerinden 'Mary Sigourney Psikanaliz Ödülü'nü kazandı.

4. Fahir Atakoğlu

4. Fahir Atakoğlu

55 yaşındaki Fahir Atakoğlu, dünyaca ünlü bir Türk piyanist. Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika'da tanınan Atakoğlu'nun ünü tüm dünyaya yayıldı. Müziği, farklı müzik kültürlerini taşıması ve enstrümanlar içermesi nedeniyle oldukça ses getirdi.

5. Daron Acemoğlu

5. Daron Acemoğlu

50 yaşındaki Acemoğlu, dünyaca ünlü bir ekonomist. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde iktisat profesörü olarak görev almaya devam ediyor. ''Ulusların Düşüşü'' kitabıyla dünya genelinde büyük ses getiren Acemoğlu, aynı zamanda kitaplarından en fazla alıntı yapılan isimlerden biri.

6. Murat Güzel

6. Murat Güzel

ABD'de Demokrat Parti yöneticilerinden biri olan Murat Güzel, dünyada en fazla tanınan Türklerden. Aynı zamanda, Demokrat Parti'nin Etnik Koordinasyon Konseyi finans yöneticisi görevinde de bulundu.

7. Mehmet Toner

7. Mehmet Toner

İstanbul'da doğan 59 yaşındaki Toner, Türk biyomedikal mühendisi. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bölümü'ne kabul edilmesi ve Harvard-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri Programı'nda profesörlük yapmış olmasıyla da adından sıkça söz ettiren biri.

8. Muhtar Kent

8. Muhtar Kent

New York'ta doğan 65 yaşındaki isim, Coca - Cola CEO'su olarak uzun süre göre aldı ve adından çokça söz ettirdi. Daha sonra bu görevinden ayrılan Kent, Coca - Cola'da Yönetim Kurulu Başkanlığı da yaptı.

9. Aslı Demirgüç Kunt

9. Aslı Demirgüç Kunt

1961 yılında İstanbul'da doğan Aslı Demirgüç Kunt, tüm ekonomi camiasının yakından takip ettiği bir isim. 1989 yılından beri Dünya Bankası'nda görev alan isim, şu anda da yine bu kurumun Araştırma Bölümü sorumlusu.

10. Ayşegül İldeniz

10. Ayşegül İldeniz

Başarı, onun için uzun yıllardır alışılagelmiş bir kavram olsa gerek diyebileceğimiz isimlerden. Yurt dışında yüksek lisans eğitimi alan İldeniz, 1998 ile 2016 yılları arasında Intel'de çalıştı. Bu firmada çeşitli pozisyonlarda görev alan isim, en son olarak da Yeni Teknolojiler Bölümü Başkanlığı yaptı.

11. Murad Demir

11. Murad Demir

Sıra geldi farklı bir alandan dünyaca tanınan bir isme : Murad Demir. Kendisini ülkemizde çok fazla anmıyor olsak da, aslında o Hollywood'daki bir aktörümüz.

12. Nevin Şanlı

Los Angeles'ta yaşayan başarılı iş adamı, uzun yıllardır ABD'de yaşıyor. Kendisi Sanli Pastore & Hill'in sahibi ve ABD'de büyük bir tanınırlık oranına sahip. Firmasının yaptığı bilgisayar teknolojisi yatırımları da ABD' de büyük ses getirmiştir.

13. Tunç Doluca

13. Tunç Doluca

Ankara'da doğan ve yurt dışında aldığı eğitimin ardından 1984 yılında Maxim şirketine teknik eleman olarak işe giren isim, şu anda bu şirkette CEO olarak görev yapıyor. Birçok yeni projenin arkasındaki isim olan Doluca, ACE olarak bilinen kendi sektörünün en prestijli ödüllerine, 2011 yılında 'Yılın Şirketi' ve 'Yılın Yöneticisi' kategorilerinde aday gösterildi.

14. Hidayet Türkoğlu

14. Hidayet Türkoğlu

39 yaşındaki ünlü basketbolcu, şu anda Türkiye Basketbol Federasyonu başkanı. Basketbol oynadığı dönemde NBA'de uzun yıllar yer almış isim, NBA'de En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu Ödülü'ne de sahip.

15. Ersal Özdemir

15. Ersal Özdemir

Mersin'de doğan ve üniversite dönemine kadar ülkemizde yaşayan isim Ersal Özdemir, ardından  dünyanın en iyi inşaat mühendislik okullarından Purdue Üniversitesi’nde okumuş ve kendi inşaat şirketini kurmuş. Şu anda ise ABD'nin en önemli inşaat firmalarından birinin sahibi. Fakat başarısı sadece bununla sınırlı değil! Kurduğu 'Indy Eleven' futbol takımı Kuzey Amerika'nın başarılı takımlarından...

16. Ali Çınar

16. Ali Çınar

Türk - Amerikan Dernekleri Federasyonu eski başkanı olan isim, ülkemizde genç yaşında büyük başarılar elde etmiş olanlardan. İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra New Haven Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi oldu ve çeşitli projelerde de görev aldı. Ve bu okuldan mezun olmadan önce 'Uluslararası Olağanüstü En Başarılı Öğrenci Ödülü' nü de kazanmış bir isim 

Ayrıca, Birleşmiş Milletler ,New York ve Amerikan İçişleri Bakanlığı Yabancı Gazeteciler Dairesinden onaylı basın kartlarına da sahip bir gazeteci.

17. Mehmet Okur

17. Mehmet Okur

Kariyerinin büyük bir bölümünde NBA'de oynayan ünlü basketbolcu, NBA tarihinde NBA'de şampiyon olan ilk ve tek Türk.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
286
74
13
13
9
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?