Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'AB-Türkiye Anlaşması İtalya Tarafından Bloke Ediliyor'

 > -

İtalya'nın, Avrupa Birliği'nin (AB) mülteci akışını durdurması karşılığında Türkiye'ye 3 milyar euro vermesini öngören anlaşmayı engellediği öne sürülüyor. 

Reuters'ın haberine göre İtalya'nın attığı bu adım ülkenin AB içerisindeki hırçın duruşunu yeniden gösterirken, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Aralık ayında enerji, bankacılık ve göç üzerine yapılan AB zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'i sert bir dille eleştirmişti.

Avrupa Birliği'nden iki yetkilinin açıklamalarına göre o dönemden bu yana İtalya, AB'nin Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Asya'dan gelen mültecilerin durdurulması karşılığında fon sağlamasına yönelik anlaşmaya karşı olduğunu tekrar tekrar dile getirdiğini belirtiyor.

'İtalya'nın bunu neden engellediğini anlamıyoruz'

Avrupalı diplomatlardan biri, "Türkiye'ye verilecek fona karşı çıkan yalnızca bir üye var. İtalya'nın bunu neden engellediğini anlamıyoruz" dedi.

Diplomatlardan biri, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin konuyu bugün Brüksel'de yapılacak olan AB maliye bakanları toplantısında dile getirmesinin beklendiğini söyledi.

AB ile Türkiye arasındaki anlaşma 3 milyar euroluk fonun 1 milyar eurosunun AB bütçesinden, 2 milyar eurosunun da AB üyesi ülkelerden gelmesini öngörüyor.

Ulusal fonların, AB'nin bütçe açıklarına dair kuralları çerçevesinde nasıl yapılabileceğine dair görüşmeler devam ediyor. İtalya, Avrupa Komisyonu ile 2016 yılında daha fazla mali genişlik alabilmek konusunda görüşmelere devam ediyor.

İşte Türkiye- AB Zirvesinden Çıkan Kararlar - onedio.com
İşte Türkiye- AB Zirvesinden Çıkan Kararlar - onedio.com

AB ülkeleri Kasım ayında Türkiye ile yapılan ve geçtiğimiz ay gerçekleşen AB zirvelerinde yardım planına destek verdiklerini açıklamışlardı.

'Bu konuyu acil olarak çözmemiz lazım'

AB kaynaklarından biri, "AB şimdi geri adım atıyormuş gibi görünüyor. Ankara ile mülteci akınını durdurmak için güvenilir bir şekilde görüşebilmek adına bu konuyu acil olarak çözmemiz lazım" dedi.

İtalyan hükümetinden haberle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AlmanyaAngela MerkelAnkaraAvrupa Birliğiİtalya
Görüş Bildir