Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

700 ODTÜ'lü Akademisyenden Akademik Özgürlüklere Sahip Çıkma Çağrısı

 > 
78PAYLAŞIM

700'e yakın Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim elemanı, son dönemde ODTÜ'ye yönelik itham ve müdahalelere karşı olarak kamuoyu bildirisi yayınladı. Bildiride, "Her ne sebeple olursa olsun ODTÜ’ye üniversite dışından yapılacak müdahaleleri kabul edilemez bulduğumuzu duyuruyor, üniversiteyi tanımlayan evrensel değerleri ülkü edinen herkesi bilimsel düşünce ve araştırmaya, üniversite özerkliğine ve akademik özgürlüklere sahip çıkmaya davet ediyoruz" denildi.

Bildiriyi imzalayan 649 öğretim elemanı ODTÜ’ye üniversite dışından müdahalelerin kabul edilemeyeceğini duyurdu.

Bildiride şu ifadeler yer aldı:

“60. yıl dönümünü kutlayan ODTÜ, Türkiye’nin tüm bölgelerinden, farklı sosyal kesimlerden ve siyasi görüşlerden öğrencisi ve 120.000’i aşkın mezunu ile ülkemizde evrensel değerlerin taşıyıcısı saygın kurumlardan biridir.

“ODTÜ, aynı zamanda, farklı görüş ve inançlara saygılı, bunların özgürce dile getirildiği ve yaşandığı, sorunlarını çoğulcu, katılımcı ve hoşgörülü yaklaşımlarla çözebilme kültürüne sahip bir üniversitedir. ODTÜ yönetimi, çalışanları, öğrencileri ve mezunlarının özverili çabalarının ürünü olan bu demokratik kültür, ülkemizin köklü üniversite geleneğinin bir parçası olarak aydınlık geleceğinin güvencesidir.

'Dışarıdan yapılacak müdahaleler kabul edilemez'

“Biz aşağıda imzası bulunan ODTÜ öğretim elemanları her ne sebeple olursa olsun ODTÜ’ye üniversite dışından yapılacak müdahaleleri kabul edilemez bulduğumuzu duyuruyor, üniversiteyi tanımlayan evrensel değerleri ülkü edinen herkesi bilimsel düşünce ve araştırmaya, üniversite özerkliğine ve akademik özgürlüklere sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

Ne olmuştu?

ODTÜ yönetimi, mescit tartışmalarının ardından hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da aralarında olduğu kişiler tarafından tepkiyle karşılaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Gereği neyse, bunun da YÖK tarafından yapılması gerekir" açıklamasının ardından YÖK üç kişilik komisyon kurmuştu.

ODTÜ'ye İnceleme Komisyonu - onedio.com
ODTÜ'ye İnceleme Komisyonu - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir