66 İlçeden Daha Kalabalık! İşte İstanbul Avcılar'daki Türkiye'nin En Kalabalık Okulu

207PAYLAŞIM

Son 10 yılda İstanbul'a olan büyük göçlerden okullar da çok büyük oranda etkilendi. Fakat İstanbul'da öyle bir okul var ki Türkiye'deki 66 ilçenin toplam nüfusundan daha kalabalık. İstanbul Avcılar'daki Leyla Bayram İlkokulu'nun 5 bin 300 öğrencisi ile Türkiye'nin en kalabalık ilkokulu olduğu tespit edildi.

66 ilçe merkezinin nüfusundan fazla...

DHA'nın yaptığı habere göre, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2017 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verileri sonucunda, 5 bin 300 öğrencili Leyla Bayram İlkokulu’ndaki öğrenci sayısı 66 ilçe merkezinin nüfusundan daha fazla. 1 müdür ve 4 müdür yardımcısının olduğu okulda, sınıflardaki ortalama öğrenci sayısı 50-52 kişi civarında.

Son 10 yılın resmi verilerine göre ise; 45 bin 984’den 71 bin 783’e çıkan nüfusa rağmen Yeşilkent Mahallesi’nde okul sayısı aynı oranda artırılamadı.

Okulda 800'ü Suriyeli olmak üzere 7 farklı ülkeden öğrenci var!

İstanbul Avcılar'daki Leyla Bayram İlkokulu'nun müdürü İsmail Mustafa Akçay, 5,300 öğrencinin öğrenim gördüğü okulda 800'ü Suriyeli olmak üzere 7 farklı ülkeden yabancı öğrencinin öğrenim gördüğünü belirtti. 

Akçay, “İkili eğitimde 5 bin 300 öğrencimiz, 155 öğretmen, 41 alt sınıf, 284 kaynaştırma öğrencimiz var. Gönlümüz o kadar zengin ki, 5 bin öğrenciyi daha bu okula sığdırabiliriz" dedi.

Alarm sistemleri yanında 64 güvenlik kamerası ve 3 güvenlik personeli çalışmakta.

Okulda güvenliği sağlamak amacıyla 64 güvenlik kamerası bulunduğunu belirten müdür Akçay, alarm sistemleri yanında 3 güvenlik personelinin çalıştığını söyledi.

Aynı zamanda okulda sıcak bir ev ortamı yaratabilmek amacıyla öğretmenler odasının yanındaki mutfakta limonatadan, kahve makinesine, ıhlamur, çay, sıcak çikolata, salep, Türk kahvesini sürekli hazır bulundurduklarını anlatan Akçay, okula öğretmenler ve veliler için fitness ve pilates aletlerinin yer aldığı salonlar yapıldığını anlattı.

Veliler, sınıfların kalabalık olmasından ve öğretmenlerin öğrencilere yeterince zaman ayıramamasından şikayetçi...

İkili öğretimle sabah ve öğlen ders yapılan okulda, toplam 128 derslik var. 1. ve 2. sınıf öğrencileri için 25'er sınıf açtıklarını anlatan okul müdürü Akçay, okulun oldukça komplike bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

 70 bin nüfuslu olan mahallede, veliler okul sayısının azlığından oldukça şikayetçi.

Öğretmenler odasında adım atacak yer kalmıyor!

155 öğretmenin görev yaptığı İstanbul'un en kalabalık okulunda sabah ve öğleden sonra olmak üzere görev yapan öğretmenler, özel günlerde özellikle 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenler odasında adım atacak yer bulamıyor.

"Yük hafifletilecek."

Avcılar Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Leyla Bayram İlkokulu'nda görev yapan öğretmen ve yöneticilerin eğitimi sorunsuz bir şekilde ilerlettiklerini söyledi. Mahalleye bir-iki okul daha yapılarak Türkiye'nin en kalabalık okulunun yükünün hafifletileceğini belirtti. Önümüzdeki aylarda yeni bir okulun inşaatına başlanacağını da ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sananebananeonane

Su AkaPeliler kadar eğitimin içine edeni TC tarihi görmedi. Her çıktığında Eyy CHP artık ekmek kuyruğu yağ kuyruğu yok diye çığıran Tayyip dönsün de bir eğitimin, okulların geldiği hale baksın. AKaPe doneminin yaptigi hiçbir okul kalite olarak yıllar önce yapılan ve kapatılan Köy enstitülerinin tırnağı edemez! 50-60 kişilik sınıf mi olur AYİP!

bseozyrt

Gündemde başlık fotosunu görünce Türkiyede de protestolar başladı sandım bir heyecanlandım valla :D

Görüş Bildir