Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

22 Maddede Madonna'nın Dünyayı Değiştiren ve Ayağa Kaldıran Kitabı: Seks

3.1bPAYLAŞIM

1. Sex, Madonna'nın cinsel fantezilerini anlattığı, yetişkinlere yönelik yazdığı ve 1992 yılında çıkarttığı kitabın adıdır.

2. 1989 yılında "Like A Prayer" şarkısı ile Katolik kilisesini karşısına alan Madonna...

...Vatikan tarafından aforoz edilince, birdenbire tüm şimşekleri üzerine çekti. Like a Prayer’in aldığı tepkilerin Madonna’yı durduracağı düşünülürken tam tersi bir etki yarattı. Madonna 1990 yılında "Justify My Love" klibinde provokasyonunun dozunu daha da arttırdı.

3. Justify My Love’ın yüksek derecedeki erotizmi insanlara Madonna’nın bir sonraki adımını merak ettirtti. Daha ne kadar ileri gidebilirdi?

1991 yılını fırtınasız geçiren Madonna, 1992’nin başlarında Tom Hanks ile birlikte “A League of Their Own” filminde oynadı. Filmin şarkısı “This Used To Be My Playground” Amerika Billboard Hot 100’de 1 numaraya kadar yükseldi. Eleştirmenler, orta tempolu bir ballad olan şarkının, Madonna’nın 1992 yılının sonbaharında çıkaracağı albümünün genel sounduna sahip olduğunu düşündüler.

4. Ancak Madonna, bir sanatçının kariyerinde gelebileceği en uç noktaya 20 Kasım 1992’de Erotica’yı yayınlayarak geldi.

Madonna, Erotica’yı yalnızca bir müzikal proje olarak değil aynı zamanda bir “Kadın Devrimi” olarak görüyordu. Tarihte her zaman erkeklerin cinsel tutkularına malzeme olan kadınlar, ilk kez kendi isteklerini ve duygularını sorunsuzca yaşayacak, Madonna (ya da o dönem ki adı Dita) eşliğinde tabuları yıkacaklardı. Erotica albümünden başka Madonna, Body Of Evidence adında erotik-gerilim türünde bir film çevirdi ve yine 1993’de ise bir turneye çıktı.

5. Pek tabii ki 90’ların başındaki Madonna’nın en çok ses getiren ve skandallara yol açan icraatı, "Sex" kitabı oldu.

6. Sex Kitabı, Erotica albümünden bir gün sonra 21 Ekim 1992’de satışa sunuldu.

Kitap yetişkinlere yönelik bir erotik yayındı ve Madonna’nın o dönemki alt benliği Dita’nın cinsel fantezilerini konu ediniyordu. Kitabın fotoğrafları, Steven Meisel tarafından çekildi. Fotoğraflarda Madonna’ya Naomi Campbell, Vanilla Ice, Isabella Rosellini, Joey Stefano, Udo Kier, Ingrid Casares ve Tatiana Von Fürstenberg eşlik etti. Naomi Campbell, yıllar sonra Sex Book'ta yer almaktan büyük pişmanlık duyduğunu açıkladı.

7. Plastik kaplı, metal kapaklı kitap, yazarın sansürsüz çıplak fotoğraflarını ve resimli seks fantezilerini içeriyordu.

Kitaba talep o kadar yüksekti ki bir Londra kitapçısı rekabette öne geçmek için kitabın resmi çıkış günü gece yarısında dükkan açmaya karar verdi.

8. Sex Book yayınlandığında eleştirmenler, gazeteciler ve tüm medya Madonna için şu yorumu yaptı: Artık çok ileri gitti!

9. Kitap, “Bu kitap seks hakkındadır. Seks aşk değildir. Aşk seks değildir.” cümlesiyle başlıyordu.

10. Sex Book yayınlandığı hafta New York Times ve Washington Post Best-Seller listelerinde 1 numaraya çıktı.

"Sadece seni inciten kişi seni teselli edebilir.
Sadece sana acı veren kişi bu acıyı geri alabilir."

11. Amerika'da yayınlandığı ilk gün 150.000 kopya satan kitap günler içinde 1.5 milyondan fazla sattı.

12. Madonna'nın rekorsuz bir dönemi geçer mi hiç: Kitap tüm zamanların en çok ve en hızlı satan coffee table kitabıdır.

Coffee table kitapları, genellikle baş ucu masalarımızda veya sehpalarımızda bulunan, ilgi çekici, görsel ögeleri bol, estetik açıdan iç açıcı kitaplardır.

13. Kitap, dünya genelinde 20 milyon dolarlık bir ciroya ulaştı.

14. Kitap Fransızca, Japonca, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca'ya çevrildi.

Sex Book, Amerika'da 49.95 Dolara satışa sunuldu. Satışa çıktığı gün Birleşik Devletler'de 150.000 satmasına rağmen büyük bir skandala neden oldu. Tepkiler Erotica albümünün satışlarını da etkiledi. 

İngiltereFransa ve Japonya’da kitabın yayıncıları hakkında dava açıldı ve eser toplatılmak istendi. Ancak bu davaları Madonna kazandı.

15. Fotoğrafların çekimi, 1992 yazında New York ve Miami’de yapıldı.

Çekimler New York’ta Hotel Chelsea ve Gaiety tiyatrosunda; Miami’de ise caddeler, sahiller ve Madonna’nın evinde yapıldı. Çekim süreci Fabien Baron tarafından filme alındı. Bu film yalnızca 100 adet kopyalanarak Madonna’nın yakın arkadaşlarına hediye edildi.

16. Kitaptan bölümler 1992 yılında Aktüel dergisinin yanında verilen özel bir ekle Türk okuyucusuna sunuldu.

17. "Erotica tam da dünyanın cinsellik ve aids gibi konularda kendini sorguladığı bir çağda yayınlandı...

Toplumun bir çok kesimi için cinsellik, aids ve eşcinsellik hala büyük bir tabuydu. Ancak artık bunların yavaş yavaş tartışılmaya başlandığı bir döneme giriliyordu. İşte Erotica ve Madonna'da insanlara cinsel kimlikleri, cinsiyetleri ya da hastalıklarından utanmamaları ve suç duymamaları gerektiğini öğretti."

-J. Randy Taraborrelli "Madonna – An Intimate Biography" kitabının yazarı.

18. Bu dönemle “seksten başka birşey düşünmeyen” kadına dönüşüp de...

skandalları sanatının önüne geçince haksız ve acımasız bir şekilde kendisinin kariyerinin bittiği sıkça dillendirilir olmuştu.

19. Artık sıra Madonna’nın Erotica dönemindeki müstehcen imajını insanların gözünden silmeye geldi ve albümün tanıtımı bu yönde ilerletildi.

Gerçekten de buna çok ihtiyaç vardı, zira iki yıl önceki “Sex Book” depremi hala insanların zihninde taptazeydi. Bedtime Stories albümü için verdiği röportajda Madonna şöyle söyledi: "Bunu duymaktan mutluluk duyacağınıza eminim, çünkü artık daha fazla seks üzerine kurulu işler olmayacak. Ama utandığımdan değil, değiştiğimden de değil, sadece masumiyete ve öze dönmek istediğimden."

20. Rivayete göre Liz Rosenberg, bu değişimin mimarı.

Söylentiye göre Rosenberg, Madonna’yı kariyerinin tepetaklak gittiği ve acilen değişmesi gerektiği konusunda uyarmış. Bir rivayete göre de Warner Müzik, Madonna’ya Sex kitabıyla skandallara imza attığı için halkın karşısına çıkıp özür dilemesini istemiş. Buna oldukça sinirlenen Madonna kesinlikle böyle bir öneriyi kabul etmemiş. 

Bedtime Stories'de yer alan Human Nature'de geçen 
"Bu insanın doğası ve üzgün değilim. Yanlış bir şey mi söyledim? Oops, seks hakkın da konuşmayacağımı bilmiyordum. Özür dilemiyorum. Bir erkek olsaydım kulağa daha mı hoş gelirdi? Beni daha mı çok severdin öyle olsam? Hepimiz aynı şekilde hissederiz." sözlerine ve klibin sonunda söylediği "Kesinlikle pişmanlık yok." sözü bu olayın doğru olabileceğini ve Erotica&Sex dönemine ne kadar arka çıktığını gösteriyor.

21. Ve yine dünyayı değiştiren Madonna müziğe kazandırdığı yeni soundlar, sınırları aşarak genişlettiği şarkı sözü içerikleri, müzik ve sanat dünyasına yaptığı onlarca yenilikten sonra...

...kendinden sonra gelecek olan kadın sanatçılar için yeni bir yol daha açmış oldu.

22. Kitap şu an "yeniden basılması en çok istenen" kitap listelerinin başında geliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizli-biri

gay sexde güzeldir yobazlar yoruma doluşun :)))))

foreverfreedom

Milyon Dolarlık Motor...

birol-resitoglu

292 dislike yobazlar :D

bak-ne-yazdim

nefret ediyorum bu amk karısından

merve-yilmaz10

kafayı çalıştırın, yaratıcı işler yapın biraz be. gerizekalılar.

Görüş Bildir