Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2021’de Dünyada Olabilecekler…

172PAYLAŞIM

Yeni Dünya Sistemi 🌏

Biz de isterdik dünyada; savaş, küresel ısınma, terör, din-dil-ırk ayrımı, ölümcül salgın hastalıklar, açlık, su sıkıntısı, petrol kavgası ve daha niceleri olmasın … Aynı şekilde yeni dünya sistemi için insanların herhangi bir olaya kurban gitmeyeceğini, küresel barış içinde olduğumuzu, kuraklık ve açlık çekmeyeceğimizi de  demek isterdik. Henüz bunları diyemiyoruz.

Ama 2021 yılında dünyada olabilecek  durumları sıralayabiliriz…

1. Maske,eldiven,dezenfektan,kolonya hayatlarımızın birer parçası haline gelecek. Temizliğe daha da önem verilecek.

Bu   durum, bazı insanlarda  temizlik  takıntısı  yaratacak.Temizlik takıntısı, aşırı su kullanımı ile birlikte daha çok  kimyasal kullanmaya sevk edecek. Ayrıca plastik kullanımını arttıracak. Bu da insanı ve doğayı oldukça etkileyecektir.

2. Su rezervlerinde , belirgin bir şekilde azalma olacak.

Su rezervlerinin azalması, küresel pazar ve küresel talebi de etkileyecektir. Tüketim ve üretim  dengesizlikleri oluşacaktır. Ekosistemi doğrudan etkileyecek olan su ,kriz yaratıp ülkeleri karşı karşıya getirme gücüne sahiptir.İlerleyen süreçte küresel anlamda sosyal, siyasal ve ekonomik olarak  olumsuz etkiye sahip olacaktır.

3. Bugünlerde de olduğu gibi işlerimizi dijitalde halledeceğiz. Bu da küresel internet trafiğini arttıracak.

Örneğin ;Uzaktan eğitim ve  internet üzerinden  çalışma sistemi yaygınlaşacak . Yeni sistemler , hayatımıza yeni kurallar sokacak. Sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde asosyalliğe sürükleneceğiz.

4. Asosyallikten dijital sosyalliğe geçilecek. Bunun için yeni uygulamalar geliştirilecek.

Dijital anlamda ilerlerken,toplumların asosyalleşmelerini göreceğiz. Asosyalliğe çare olarak yeni uygulamaları hayatımızın birer parçası haline getireceğiz.Böyle olunca da insanlar kendi istekleriyle evlerinde kalıp kendi karantinalarını oluşturacaklar ve yaşamın eve sığacağını gerçek anlamda fark edeceklerdir.

5. Ekonomik darbe olacak !

Ekonomik darbe ile   birlikte işsizlik artacak. İşsizlik ise global olarak yönetimsel sıkıntılara sebep olacak.Ekonomik olarak yeni stratejilere ihtiyaç olacaktır.İşsizliğin yanı sıra vergi ödemeleri ve dış borçlarla birlikte bazı ülkeler büyük bir çıkmaza girecek. Bunun etkilerini ithalat ve ihracatta da açıkça göreceğiz. Ticaret,turizm,eğitim,sağlık vb. konularda da  etkisini gösterecektir.Petrolün de  fiyatı düşecek ve bundan en çok büyük  ekonomiye   sahip   ülkeler  etkilenecek . Aynı zamanda bu ülkelerde, isyanların çıkması olası bir durum olacaktır.

6. Başka bir olası durum da Covid-19 gibi yeni virüslerin hayatımıza girmesi !..

Hastalıklarla savaşmak için bilime ve teknolojiye  ağırlık verilecek. Sağlık; para  ve petrolden daha kıymetli olacak.

7. Toplumlarda; belirgin olarak mutsuzluk ve korkular artacak.

Gelecek kaygısı, pandemi, terör,işsizlik vs. ile  savaşan toplumlarda; mutsuzluk ve korku oranı artarak,  öfke olarak karşımıza çıkacaktır.

8. Küresel seyahatler, yeni dünya sisteminden payını alacak.

Sınırlamalar getirilecek olan seyahat ve tatillerde yeni sistemlere geçilecek. Küresel durgunluktan  sonra  yavaş  yavaş  piyasadaki değişiklerle  artış olması beklenecektir.

Sizce 2021 "Yeni Dünya Sistemi" nasıl olacak?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir