Görüş Bildir
Haberler
19. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'ni Kazananlar Belli Oldu

19. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'ni Kazananlar Belli Oldu

19. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'ni kazananlar belirlendi. Jüri bu yıl yazılı ve görüntülü haber ödülü dallarında ikişer haberi, ödüle değer gördü. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Evrensel'de yer alan habere göre,19. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'ni kazananlar belirlendi. Jüri bu yıl yazılı ve görüntülü haber ödülü dallarında ikişer haberi, ödüle değer gördü. Kazananlara ödülleri, Metin Göktepe'nin doğum günü olan 10 Nisan'da düzenlenecek törenle verilecek.

Yazılı Haber Ödülü: Diyanet ve IŞİD Haberleri

Erk Acarer, BirGün Gazetesi'nde 8 Ocak 2016 günü, “Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!” başlığı ile yayımlanan haberiyle yazılı haber ödülüne değer görüldü. Haberde, Din İşleri Yüksek Kurulu Dini bilgilendirme Platformu’nun inanç, ibadet, ahlak ve sosyal hayat ile ilgili güncel fetva ve kararları sitesine yöneltilen, “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?” sorusuna, “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur” ve “Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duyması, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir” gibi ifadeleriyle yanıt veriliyordu.

Kemal Göktaş da yazılı haber ödülünü Cumhuriyet Gazetesi'nde 22 Şubat 2016 günü “Sınırı IŞİD emiri ile yönetmişler” başlığı ile manşetten yayımlanan ve sonraki günlerde de devam eden haberi ile kazandı. Haberde, IŞİD'e katılanlarla ilgili soruşturmanın askerlerin girdiği kirli ilişkileri ortaya koyduğu belirtiliyordu.

Görüntülü Haber Ödülleri: Cizre ve Sur

Bu yılki yarışmada İMC TV Kameramanı Refik Tekin Cizre'deki akıllara kazınan çekimi ile görüntülü haber ödülüne layık görüldü. Refik Tekin, 20 Ocak 2016 günü Cizre'nin Cudi Mahallesi'nde ölü ve yaralıları almak için beyaz bayrakla gidenleri gazeteci olarak izlerken, açılan ateş sonucu yaralanmıştı. 10 sivilin yaralandığı olay sırasında Tekin aldığı kurşun yarasıyla yere düşmüş olmasına rağmen kamerasını kapatmamış ve çekim yapmaya devam etmişti.

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Devran Toptaş da, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin, 28 Kasım 2015 günü Diyarbakır Sur'da, Dört Ayaklı Minare'nin önünde vurulduğu anı gösteren haberiyle görüntülü haber ödülüne değer görüldü.

Fotoğraf Ödülü: Cizre ve Bağlar

Fotoğraf Ödülü: Cizre ve Bağlar

‘İnsanlık bu bodrumda kaldı’ 

Agence France Press (AFP) Foto Muhabiri İlyas Akengin Cizre'de 1 Mart 2016 günü, yasağın kalkmasının ardından, yıkılan bodrumların önünde çektiği ‘İnsanlık bu bodrumda kaldı’ adlı fotoğrafı ile fotoğraf ödülünü kazandı.

‘Savaşa yorgun bir bakış’ 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Serbest Gazeteci Sertaç Kayar da, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 14 Mart 2016 günü çektiği ‘Savaşa yorgun bir bakış’ adlı fotoğrafı ile fotoğraf ödülüne değer görüldü.

Yerel Gazetecilik Ödülü: Sürgün Çilesi

Yerel Gazetecilik Ödülü: Sürgün Çilesi

Antalya Körfez Gazetesinden Müzeyyen Yüce, 30 Nisan 2015 günü manşetten yayımlanan ‘Sürgün çilesi’ başlıklı haberiyle bu yılki yarışmada yerel gazetecilik ödülünü kazanan isim oldu. Haberde siyaset yaptıkları gerekçesiyle sürgüne gönderilen Büyükşehir personelinin çilesi anlatılıyor.

Jüri Özel Ödülleri

Jüri Özel Ödülleri

Jüri, bu yılki yarışmada halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğünün savunulması örnekleri açısından da özel ödüller verilmesini kararlaştırdı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, sınır ötesine silah sevkıyatını konu alan haberleriyle halkın haber alma hakkına sahip çıktıkları için Jüri Özel Ödülüne değer görüldüler. Dündar ve Gül, bu haberleri nedeniyle haklarında açılan dava sonucu tutuklanıp hapis yatmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğrudan hedefi olmuşlardı.

Deneyimli Gazeteci Mete Akyol da, Can Dündar ve Erdem Gül'ün konulduğu Silivri Cezaevi önünde 2 Aralık 2015 günü ‘Umut Nöbeti’ni başlatması nedeniyle jüri tarafından özel ödüle değer görüldü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Beritan Canözer

Diyarbakır'da 18 Aralık 2015 günü haber takibi yaparken ‘heyecanlı tavırları’ gerekçe gösterilerek polisler tarafından gözaltına alınan ve ardından da tutuklanan JİNHA Muhabiri Beritan Canözer de jüri özel ödülünü kazandı.

Çatışmalı bölgelerde çok zor koşullarda görev yapan gazetecilerle dayanışmak amacıyla ülkenin batısındaki gazeteciler tarafından başlatılan ‘Haber Nöbeti’ de jüri tarafından özel ödüle değer görüldü.

Jüri heyeti

Bu yılki yarışmada, kazananları şu isimlerden oluşan jüri belirledi: Ayşe Yıldırım, Ayşegül Doğan, Celal Başlangıç, Ceren Sözeri, Fatih Polat, Fehim Taştekin, Fikret İlkiz, Göksel Göksu, Hıfzı Topuz, Jale Özgentürk, Kamil Tekin Sürek, Mehveş Evin, Nazım Alpman, Nevin Sungur.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
3
3
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ynsemrebagiban

Refik Tekin'e söyleyin aynı fotoğrafı Nusaybin'den de bekliyoruz.Çünkü teröristlerin bulunduğu tüm evler toplarla vuruluyor.