14 Yılın En Düşük Seviyesi: Asgari Ücretli Her Ay 10 Dolar Fakirleşiyor

 > 
1.9bPAYLAŞIM

10 milyonu aşkın asgari ücretlinin yılbaşında 383 dolar olan bu ücreti, dolar kurunun 8.81 liraya kadar çıktığı dönemde 320 dolara kadar geriledi.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre TL’nin dolar karşısında yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 30 değer kaybetmesiyle, asgari ücretle çalışan 10 milyon emekçi her ay ortalama 10 dolar fakirleşti.

Yılbaşında dolar kuru 7.37 TL iken, bu yıl için belirlenen 2 bin 825 liralık asgari ücretin dolar karşılığı 383 dolara denk geliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizle ilgili konuşmasından sonra asgari ücretin dolar karşısında erimesi zirve yaptı. Bu konuşma sonrası dolar 8.81 liraya kadar çıkarken, asgari ücretin dolar karşılığı 320 dolara kadar düştü ve 6 aylık erimenin 63 dolara ulaştığını gösterdi.

323 dolarlık asgari ücret, 14 yılın en düşük seviyesi

Halen 2 bin 825 TL olan asgari ücretlinin maaşı, dolar kurunu 8.74 TL alırsak bugün sadece 323 dolar ediyor. Bu miktar, dolar bazında son 14 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. 2008’deki ekonomik krizde dolar kuru 1.17 TL iken 503 liralık asgari ücret 429 dolara denk geliyordu. Aradan geçen zamanda asgari ücretli 106 dolarını kaybetti. Asgari ücret 2019’da 369 dolar, 2018’de ise 426 dolar ediyordu.

Türkiye’de asgari ücretli olarak 10 milyon civarında kişi çalışıyor. Koronavirüs nedeniyle yoksullaşan, işini kaybeden milyonlarca yurttaşı daha da zor günler bekliyor. Mayıs ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 830 liraya çıkarak asgari ücreti de solladı. DİSK-AR verilerine göre, 3.3 milyon işçi (bütün ücretli çalışanların yüzde 17’si) asgari ücretin altında bir ücretle çalışıyor.

100 çalışandan 38'i, asgari ücret ya da altında maaş alıyor

Asgari ücretin yarısından daha az ücretle çalışan işçi sayısı da 1 milyona yakın. Asgari ücret ve altında ücretle yaşamını sürdürmek zorunda olan işçiler ücretli çalışanların yüzde 38’ini oluşturuyor. 

Covid-19 salgınıyla birlikte asgari ücret altında gelir elde edenlerin sayısı da arttı. 1500 TL ödenekle zorunlu ücretsiz izne çıkarılanlar asgari ücretin yarısı kadar bir gelirle yaşamaya zorlanıyor. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğiyle asgari ücretin altına mahkûm edilenler ile işini kaybeden kayıtsız işçiler göz önüne alındığında, asgari ücretin altında gelirle yaşamak zorunda olanların sayısının daha da arttığını söylemek mümkün. Bugün 16.8 milyonu aşkın kişi ise sosyal yardımlarla ayakta durabiliyor.Bugün dolaylı ya da dolaysız vergi ve kesintileri dikkate aldığımızda yürürlükteki brüt asgari ücretin yüzde 33.4’ü vergi ve kesintilere gidiyor. İşçinin eline ise asgari geçim indirimi (AGİ) dahil brüt asgari ücretin sadece yüzde 66.6’sı net harcanabilir gelir olarak geçiyor. Bu açıdan hesaplandığında asgari ücret alan bir işçi 365 günün 122 günü vergi ve kesintiler için çalışıyor.

Asgari ücretin bu durumuyla ilgili sosyal medyada da birçok yorum vardı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
king-in-the-east

bas ampule basss hıaaaammınaa

psamhigh

AKePe gittiği an dolar tekrardan 4.5-5 bandıma oturacak. Zaten şuan elliott dalga teorisinin son 5. dalgasındayız. 5.dalga en uzun dalgalardan biri olabiliyor. 12-14e kadar ani uzama yapabilir. Sonrası aydınlık. Korkmayın. Krizle gelen Krizle gider! Yeterki AKePe gitsin. Yatırım tavsiyesi değildir. Tarihe not düşmek istedim.

halil-degerli

Reis doları 10 tl (yazıyla on türk lirası) yapsın.... .... Reis'e oy verecem... ..... Reis daha çok memleketi s....in diye ..... 🤪🤪😡😠☠💀

arif-ali

Ulan bunlardan biri "Çin'i yakalamamız lazım" diyip geri kalanların hepsi mevzuyu yanlış mı anladı? Ah ulan Milenyum Cengizhan, seni, türevlerini, X partinin üyelerini doyuracağız diye tüm ülkeyi aç bıraktılar be..

optsyn

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davulu da, orkestrayı da soksan az. Bunu o malum kitleye anlatamazsınız boşa kasmayın

vortia

Anlasalarda tayyip diyorlar adam sabah akşam ülke ekonomisinden şikayet ediyor sonra tayyibe oy vericem diyor.

Görüş Bildir