Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Maddede Sene 1914

6PAYLAŞIM
10 Maddede Sene 1914

Takvim yaprakları 1914 yılını gösterdiğinde gerek içinde bulunduğumuz coğrafyada gerekse dünya genelinde bir çok tarihi olay yaşanmış olup bu olayların sonuçları bugün daha net görülmektedir. Günümüzden 100 yıl öncesine kısaca bir bakalım.

1. Altayspor Kuruldu

İzmir'in ve pek tabii Ege'nin en köklü ve en popüler kulüplerinden olan Altayspor kulubü 16 Ocak 1914 tarihinde kuruldu.

2. İstanbul'da Elektrikli Tramvay İşletmesi Kuruldu

İstanbul'da demiryolunun şehir içi hatlarda kullanılması amacıyla 2 Şubat 1914 tarihinde Elektrikli Tramvay İşletmesi kuruldu.

3. Franz Ferdinand'ın Ölümü (Avusturya-Macaristan Veliahtı)

Franz Ferdinand, 28 Haziran 1914 tarihinde Saraybosna'ya yaptığı bir ziyaret sırasında Sırp bir genç tarafından suikast sonucu öldürülüyor. Bu tarih 1914 senesi ve dünya tarihi açısından kara günlerin başlangıcı olarak kabul edilir.

4. Birinci Dünya Savaşı Başladı

28 Temmuz 1914 tarihinde, Avusturya-Macaristan Veliahtı'nın öldürülmesinin üzerinden 1 ay geçmişken Birinci Dünya Harbi vuku buluyor.

5. Osmanlı İmparatorluğu'nda Seferberlik İlanı

2 Ağustos 1914 tarihinde, Osmanlı İmparatorluğu ile Almanya arasında imzalanmış olan gizli bir anlaşmanın takibinde Osmanlı'da seferberlik ilan ediliyor.

6. Yavuz ve Midilli Gemileri

Tarihler 10 Ağustos 1914'ü gösterdiği zaman, İngiliz Donanmasının izlemesinden kaçan Almanların, Goeben ve Bresleau adlı zırhlıları, Çanakkale Boğazı'ndan geçerek, Osmanlı Devleti'ne sığındı. Bu gemiler satın alınmış gösterilip, Türk bayrağı çekildi. Adları Yavuz ve Midilli olarak değiştirilmelerine rağmen gemilerin yönetimi Alman Denizcilerde kaldı. Daha sonra Yavuz ve Midilli, Rusya'yı bombalayacaklardır.

7. Birleşik Krallık ve Fransa'nın Osmanlı'ya Savaş İlanı

5 Kasım 1914 tarihinde dönemin süpergücü Birleşik Krallık, Fransa ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu'na savaş ilan etti.

8. Osmanlı Devleti, İtilaf Devletleri'ne Resmen Savaş İlan Etti

11 Kasım 1914 tarihinde, Birleşik Krallık ve Fransa'nın Osmanlı Devleti'ne savaş ilan etmesinin üzerinden 6 gün geçmişken Osmanlı Devleti, İtilaf Devletleri'nin tümüne savaş ilanında bulundu. (Birleşik Krallık, Rusya ve Fransa)

9. Cihad İlanı

Osmanlı Padişahı ve İslam Halifesi V. Mehmed Reşat, Dünya müslümanlarını itilaf devletlerine karşı savaşmaları için Cihad-ı Ekber'i ilan etti.

10. Nobel Barış Ödülü Kimseye Verilmedi

Tabii çok da ironik olurdu insanlık tarihinin böylesine kara bir yılında bir kişinin Nobel Barış Ödülü'nü alabilmesi. 

Bonus : Önemli Kişiler Dünyaya Geldi

Orhan Veli, Orhan Kemal ve Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi önemli isimler bu kara yılda dünyaya geldi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir