'Türkiye Çocuk Cinsel İstismarında Dünyada Üçüncü'

 > 
3.4bPAYLAŞIM

Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman, katıldığı bir panelde ülkemizdeki çocuk cinsel istismarına ilişkin oldukça çarpıcı veriler paylaştı. Cinsel istismar vakalarında son 10 yılda yüzde 125 oranında artış olduğunu, her 4 saatte bir çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını belirten Arıtman, ülkemizin çocuk cinsel istismarında dünya sıralamasında 3'üncü sırada yer aldığını söyledi.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Yalova Şubesi tarafından ‘Çocuğuma dokunma’ konulu panel Yalova Belediyesi Raif Dinçkök Kültür Merkezi Özgecan Salonu'nda yapıldı. 

DHA'nın haberine göre, Belediye Başkanı Vefa Salman'ın da izlediği panelde konuşan CHP eski milletvekili ve Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman önemli veriler paylaştı. Arıtman'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Bizim bilebildiğimiz rakamlar ise sadece buzdağının görünür kısmı"

"Ülkemizde görmemeye çalıştığımız, sakladığımız, üstünü örttüğümüz bir konu bu. Ama durum çok sık ve acı örneklerle karşımıza çıkmakta ve de içimizi acıtmaktadır. Mağdur olan çocuklar, toplumumuzun, en masum, en mağdur ve en korumasız bölümünü oluştururlar. Ne yazık bu çocukların sayıları her gün artmaktadır. Bizim bilebildiğimiz rakamlar ise sadece buzdağının görünür kısmıdır.

Uzmanlar, cinsel istismar vakalarının ancak yüzde 15’inin adli mercilere intikal ettiğini söylüyor.

Çocuğun aile içinde cinsel istismarı ile ilgili vakalarda ise sadece yüzde 5’ini biliyoruz. Diğerinden haberimiz yok. Veri araştırması yapmadan bu konuda yüzde vermek çok zor.

Türkiye Psikiyatri Derneği bir araştırmasında, ülkemizde, cinsel istismara uğramış çocuk oranını yüzde 33 olarak tespit etti. Bu rakam, her 3 çocuktan biri demektir.

Korkunç Bilanço: 11 Ayda 236 Kadın Öldürüldü, 368 Çocuk Cinsel İstismara Uğradı - onedio.com
Korkunç Bilanço: 11 Ayda 236 Kadın Öldürüldü, 368 Çocuk Cinsel İstismara Uğradı - onedio.com

Son 10 yılda bu olaylarda yüzde 125 oranında artış olduğunu söyleyebiliriz.

Devletin verileri bunlar. Son 5 yıl içinde bu konuda açılan dava oranında da yüzde 50 artış var.

'Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Davaları Son On Yılda Yüzde Yedi Yüz Arttı' - onedio.com
'Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Davaları Son On Yılda Yüzde Yedi Yüz Arttı' - onedio.com

Ülkemiz çocuk cinsel istismarında dünya sıralamasında 3'ncü sırada. Türkiye için büyük bir ayıptır bu.

"Her 4 saatte bir çocuk istismara uğruyor"

Türkiye'de her 4 saate bir çocuğun cinsel istismara uğradığını söyleyen Canan Arıtman, rakamların her 4 kız çocuğundan birinin, her 6 erkek çocuğundan birinin cinsel istismar kurbanı olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi. Arıtman bu konuda aileleri daha dikkatli olmaya çağırdı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir