Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zor Olanın 'İnsan Olmak' Olduğunu Vurgulayan Mevlâna'dan Şu Günlere Işık Tutacak 16 Söz

 > -
Abone ol

Mevlana, günümüzde insanların muhtaç olduğu sevgi, birlik ve barışı eserlerinde en güzel şekilde dile getirmiştir. Yaratandan ötürü yaratılmışı seven ve hoş gören bu yüce kişiliğin fikirlerinin sevgi, barış ve kardeşliğe hasret olan dünyamızda yayılmasına ihtiyaç vardır.

Mevlâna “savaş” konusunda ilgililere şöyle seslenir:

1. İnsanların savaşı, çocukların kavgasına benzer. Hepsi de anlamsız ve saçmadır.

2. Sopa, mademki savaş ve kavga âletidir; ey kör, o sopayı kır, paramparça et!

3. Ben iyiyle, kötüyle kavga edemem; kavga ile işim yok! Savaşmak şöyle dursun, gönlüm barışlardan bile ürkmekte.

Savaş kelimesinden ve hattâ savaşı çağrıştırdığı için “barış” kelimesinden bile ürktüğünü söyleyen Mevlâna, yine insanın hem cahil, hem de elinde silahı bulunması halinde bunun bir felâket olacağını belirtir ve şöyle der: 

“Delinin elinden silahı al da adalet ve barış, senden razı olsun! Fakat elinde silahı olur, aklı da bulunmazsa bağla elini; yoksa yüzlerce zarara yol açar.”

Hepimiz de Bir Tek Kişiyiz 

4. Beri gel, daha beri; bu yol vuruculuk nereye kadar böyle? Bu hır gür, bu savaş nereye kadar? Sen bensin, ben senim işte

5. Allah'ın ışığıyız, Allah'ın sırçası. Kendi kendimizle bunca savaşımız, bunca inatlaşmamız da ne? Aydınlık, aydınlıktan ne diye kaçar böyle?

6. Sağ el, ne diye kendi solunu hor görür? Her ikisi de senin elin değil mi ki; uğurlu ne demek, uğursuz ne demek?

7. Biz, hepimiz aynı mayadanız; aklımız da bir, başımız da; fakat şu beli bükülmüş göğün altında iki görür olup kalmışız.

8. Haydi, şu benlikten geç, herkesle karış, kaynaş. Kendinde kaldıkça bir habbesin, bir zerresin ancak; fakat herkesle birleştin, kaynaştın mı ummansın, mâdensin.

9. Canı da bir bil, bedeni de; fakat sayıda yüzbinlercedir. Hani bademler gibi; hepsinde de aynı yağ var.

10. Dünyâda nice diller var; ama hepsi de mânâ bakımından bir; kapları kırıp döktün mü su, bir olur gider.

11. Mevlana günümüzde ayrılık çıkaranlara da asıl görevlerini şöyle anlatır:

"Ayırmak değil bizim işimiz, birleştirmektir."

12. Yine ayrılığın kaldırılıp birliğin sağlanmasını şu şekilde ifade eder:

Yetmiş iki millet sırrı bizden dinler, "ney"e benzeriz
İki yüz mezhep ehliyle biz aynı perdedeyiz
Hacetler kıblesiyim, gönüller Kâbe'siyim ben.
Cuma mescidi değil, İnsanlık mescidiyim ben
Bir canım ben, lâkin yüz bin bedenim
Canım canına karıştı, artık ben senim
Ne varsa cancazım seni inciten
İncitir beni de bil ki derinden.

13. İnsanların birbirinin kıymetini bilmesi konusunda:

Gel de birbirimizin kadrini bilelim; çünkü ansızın ayrılacağız birbirimizden.
Mâdem ki inanan, inanç sahibinin aynasıdır; mâdem ki bu böyle; ne diye aynadan yüz çeviriyoruz?
Ulular, dosta can fedâ ederler; köpekliği bırak; biz de insanız.
Kul hüvallah'ları, Kul eûzü'leri ne diye birbirimize okuyup üflemeyiz?
Garezler dostluğu karartır; ne diye gönülden söküp atmayız; sürüp çıkarmayız garezleri?
Bâzı bâzı, ben öleceğim diye gönlüm hoşlanıyor. Ne diye ölüye taparız; neden birbirimizin canına düşman kesiliriz ki?
Ölümümden sonra, biliyorum, uzlaşacaksın, barışacaksın bizimle; fakat bir ömür boyunca gamınla sınanıp duruyoruz biz?
Şimdi öldüm say da barış benimle; zâten teslim oluşta ölülere benzeriz biz.
Mezarımı öpmek istiyorsun; neysek gene oyuz biz; gel de yüzümü öp şimdi.
Ölü gibi sus a gönül; zâten bu dil yüzünden varlıkla töhmetliyiz biz.

14. Hatasız dost arayanın dostsuz kalacağını da şöyle dile getirmiştir:

Eğer dostlarınızın kötülüklerini size anlatırlarsa, sizin onları yetmiş kere hayırla ve iyi niyetle tevil etmeniz gerekir. Onu açıklamaktan tamamıyla âciz kaldığınız zaman, "Bunun sırrını o bilir" deyiniz ve konuyu kapatınız ki dünyada dostsuz kalmayasınız. Çünkü ayıpsız dost arayan, dostsuz kalır.

15. Mevlâna'nın yedi öğüdü dostluk ve barış için çok önemlidir.

16. Sonunda bütün insanlığı Allah'ın rahmetinden ümit kesmemeye ve tek Allah inancında birlik olmaya çağırır:

Gene gel, gene gel, her neysen, ne etmişsen gene gel; kâfirsen, ateşe tapıyorsan, puta tapıyorsan gene gel. Bu bizim kapımız, bu bizim eşiğimiz, ümitsizlik kapısı, ümitsizlik eşiği değildir; yüz kere tevbeni bozmuşsan gene gel.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaos_77

12. maddeyi okuyun mevlana hızını alamasa kendini Allah ilan edecek, islamın en temel günahına şirke girmiş. ayrıca mevlananın cinsel fantazi dünyasıda baya geniştir merak eden googla sorsun ne hikayeler yazmış. ben adres vermiyeyim okumayı araştırmayı öğrenin googla sorun yeter. aman kim bakacak diyenler mevlananın semah dönmesini vs. kuranı kerim le peygamberin sünnetiyle kıyas etsin bunun islamla alakası varmı düşünsün.

prema-anne-rama

Her insanin caninda Allah tasidigini anlamayacak kadar karanlikmisin?

kaos_77

zamanın paralel devleti mevlana. mevlanayı bize mevlevilerin gözünden tanıttılar birde tarihçilerden dinleyin. yaşadığı yıllarda moğol istilası var mevlana fetfa çıkarır derki Allah gücü kudreti moğollara vermiştir moğollara karşı gelmek Allah ın iradesine karşı gelmek demektir der. o zamanlar anadoluya rum denir moğollar mevlanayı anadolunun(rum) din işlerine bakan başkanı yapar o zamandan sonra ismine rumi eklenir, moğollar diğer tüm dini liderleri öldürür mevlanayı maaşa bağlar, kendi oğlunun öldürülmesinde bile mevlana işin içindedir moğollara karşı geldiği için oğlunun cenaze namazını bile kıldırtmaz. eli dili kanlı moğol ajanıdır. mesneviyi okursanız peygambere ashaba küfür hakaretlerle doludur islam birliğinin kırılmasında büyük emeği vardır.

prema-anne-rama

Allah'in temiz/O'na ERMIS insan agzindan, insanin dili ile insanlara konustugunu bilmez misin? "Allah yok" demektesiniz sürekli, duysaniz da okusaniz da yok size göre, oldugunu görünce, duyunca ödünüz kopuyor, inkar ediyorsunuz. Siz mi inanansiniz? Güleyim bari. Siz, Allah'in varligini istemeyenlersiniz.

dextermorgan54

man o to'yu açıp bi cuğara yakasım geldi amq

goruncekadam

Hadi Mevlana'ya da sallayın da görelim troller.

kimse

Bakın savaşın olduğu yerde barış olur çünkü savaş devletler arasında yapılan bir mücadeledir. Ancak terörün olduğu yerde barış olamaz, terörün amacı bölmektir, amacı bölmek olan bir yapı zaten barış istemez, sonuna kadar amacını gerçekleştirmek ister, ve o bölücü yapı fiilen sona ermeden o bölgede barıştan söz edilemez. Barış kelimesinin içi bu kadar boşaltılamazdı son zamanlarda. Herkes bu ülkede huzur içinde yaşamak istiyor. Huzur içinde yaşanılmak isteniyorsa önce huzuru tehdit altına alan etkenler kaldırılmalı. Belki amacınız insanları sağduyuya davet etmektir ancak bunu olaylara oturan doğru kavramlarla yapmanız gerekiyor.

goruncekadam

Savaş sadece devletler arasında mı oluyor ?

kimse

İki devlet , iki düzenli ordu, sistematik bir şeydir. Ancak bu terördür, bu ihanettir, bu isyandır. Gerilla taktiğiyle yapılan alçakça saldırılar. Kelimeler ciddi algı değişimleri yapar. O yüzden buna savaş denmemeli. Zira pkklıların ekmeğine yağ sürülmüş olur.

goruncekadam

İki düzenli ordu savaşı dönemi 50 yıl önceydi.Savaş tamamen kahpelik, yalan , hainlik içerir.Bu 10 bin yıl önce de böyleydi geçen gün de.Ve sanırım daha çok görecez.Dediğin gibi gerilla savaşı vur yarala yalaşlat sonra tekrar vur.Yani savaşı kim yapıyorsa yapsın kötülük yapıyor.Olan emir alanlara oluyor.Mevlana her sözünde sonuna kadar haklı iki insan iki millet iki grup neyse artık sopayı bırakmalısın.Ama ipler bu satrançı oynayanların elinde .

kimse

'Ülkenin çıkarı', ' bürokratların çıkarı'na döndükten sonra ne yazık ki daha çok can gidecek, bize düşen asıl suçluları görmek ve herkesi bilip bilmeden yargılamamak, olası provakasyonlarla hareket etmemek.

goruncekadam

Tamamen katılıyorum.

kayisikomposto

İrlanda ve IRA yı örnek gösterim kaçayım hatta Güney Amerika ülkelerinde Terörle müzakereleri araştırabilirsin.

Görüş Bildir