Z Kuşağı Bilmez: Türkiye’nin Eurovision’da Yer Alan 16 Şarkısı

165PAYLAŞIM

Türkiye’nin Eurovision serüveni 1975 yılında başladı. Türkiye 2012 yılında beri, bu yarışmanın heyecanın bu yarışmaya hasret. Birincilik de elde edildi sonunculukta. Türkiye’nin ortalama sonuçlar alan yarışmacılarından sonra, Sertab Erener’in birinci olmasının ardında pek çok başarılı yarışmacı daha Eurovision’a katıldı. 34 katılımcıyla 33 finalde yer alan Türkiye’nin katılımcılarından bir seçki hazırladık.

1. Semiha Yankı - Seninle Bir Dakika - 1975

Türkiye’nin Eurovision macerasına atıldığında sene 1975 seneydi, bu ilk deneyimden 3 puan alarak sonuncu oldu. 19 yarışanın olduğu Eurovision 1975’ten sonra iki sene yarışmacı gönderilmedi.

2. Nilüfer & Grup Nazar - Sevince - 1978

2 sene beklemenin ardından katılımcılarımız yeterli başarıyı yine elde edemediler. Sonuncu olduğumuz ilk Eurovision’dan da düşük puan alarak sondan ikinci yani 18. oldular.

3. 21 Peron - Seviyorum - 1979

1978 yılı yarışmayı İsrail kazanmıştı ve 79 yılında yarışma bu kez Kudüs'te yapılacaktı. Petrol ithalatı yaptığımız Arap ülkeleriyle aramızın bozulmaması maksadıyla Türkiye yarışmadan çekildi. Yarışmayı bu sene de İsrail kazanarak, üst üste iki kez yarışmayı kazanan ilk devlet oldu. Ancak sonraki sene Türkiye tekrar yarışmada yer alacaktı.

4. Ajda Pekkan - Petrol - 1980

Petrol krizinden kaçmak adına yarışmadan çekildikten sonraki sene 80 yılında Ajda Pekkan Petrol isimli şarkıyla katıldı. Sözler adeta yargı dağıtırken nakaratta gelen “Aman petrol canım petrol” sözleriyle içimize su serpiyordu. Bu yarışmanın finalinde 15.liği elde etti.

5. Modern Folk Üçlüsü & Ayşegül Aldinç - Dönme Dolap - 1981

Modern Folk Üçlüsü ve Ayşe Aldinçe’ bu şarkıda dev bir orkestra eşlik diyordu, orkestranın şefi de Türk pop müziği yön veren sanatçılardan biri olan Onno Tunç olmuştu.

6. Klips ve Onlar - Halley - 1986

Sonuncu olan bir şarkı daha. 80 darbesini anayasasını değiştirmeye yönelik referandumun olduğu, Türkiye’nin AB tam üyesi olmak için başvurduğu bu yılda sıfır çekmesi pek ilginç değil mi?

7. Kayahan - Gözlerinin Hapsindeyim - 1990

Adeta anadilde söz yazmakla İngilizce yazmak arasında karar verilemeyip nakaratın çoğunluğu sözsüz melodiden oluşturdukları bu şarkı da iyi bir başarı elde edemedi.

8. Şebnem Paker - Beşinci Mevsim - 1996

Şebnem Pekar bu şarkı ile 57 puan alıp 12. Olmuştu, Türkiye’nin yıldızı parlamaya başlıyordu.

9. Şebnem Paker & Grup Etnik - Dinle - 1997

Şebnem Pekar yanına Grup Etnik’i alarak yarışmaya tekrar katıldı ve bu sefer derece geldi. 121 puan almayı başararak 3. olmuştu. Solo kariyerinde aynı isimli bir albüm çıkardı.

10. Sertab Erener - Everyway That I Can - 2003

Ve sonunda birincilik! Sertab Erener Everyway That I Can dedi, muhteşem bir performansla 167 puan topladı ve 1.liği getirdi. Sözler Demirkan’a ait olan bu parçanın bestelenmesinde Sertab Erener, Demir Demirkan ve Ozan Çolakoğlu birlikte çalıştılar.

11. Athena - For Real - 2004

Birinciliğin gelmesinin ardından daha ciddi tanıtım ve hazırlık süreci gelecek olacağını düşünmek güç değil ve öyle oldu. Türkiye’nin Sertab Erener’le birincili elde ettiği önceki seneden daha çok puan toplamayı başardı ve 4. Oldu.

12. Sibel Tüzün - Süper Star - 2006

“Karşında süper star yaşat beni!” Sözlerini okurken melodisiyle okuduğunu tahmin ediyoruz. Ancak 91 puan alarak 11. Sırayı elde etti. 11.’Lik haberinden sonra Sibel Tüzün’ün açıklamaları dikkat çekti.

13. Mor ve Ötesi - Deli - 2008

24 Mayıs tarihinde düzenlenen yarışmaya Mor ve Ötesi Türkçe sözlü Deli isimli şarkıyla 138 puan aldı ve 7. oldu.

14. Hadise - Düm Tek Tek - 2009

Türkçe çevirisiyle “Kalbimdeki ritmi hissedebiliyor musun? Düm Tek Tek" diye atıyor.” dedi Hadise, oryantel esintili bu şarkı herkese Düm Tek Tek dedirtti ve 177 puan aldı, böylelikle 4. Sırada yarışmayı tamamlamış oldu.

15. maNga - We Could Be The Same - 2010

Sahne şovlarıyla birlikte Türkiye’yi temsil eden katılımcılar arasında en farklı üslup ve uygulama maNga’da geldi, Azerbaycan, Fransa ve Hırvatistan’dan 12 tam puan alarak 170 puan topladı ve ikinci oldu.

16. Can Bonomo - Love Me Back - 2012

TRT’nin özel bir program ile duyurduğu bu şarkı samimi halini beste ve sözlere yansıtan Can Bonomo’ya ait, bu şarkı 7. oldu. Büyük bir hevesle katıldığımız bu çalışma Türkiye’nin son katılımcısı oldu.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline
twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

1,9 favorim 1 in yeri bende ayrı ilk şarkı olduğu için belki 1997 en sevdiğim şarkılardan Şebnem Peker dinle kesinlikle mükemmel bir performans Sertap ise gururumuz elbette birinciliği bizi çok mutlu etti. Manga gönüllerimizin şampiyonu bence hakkı yendi.

gzm-ynklr

1,9 favorim 1 in yeri bende ayrı ilk şarkı olduğu için belki 1997 en sevdiğim şarkılardan Şebnem Peker dinle kesinlikle mükemmel bir performans Sertap ise gururumuz elbette birinciliği bizi çok mutlu etti. Manga gönüllerimizin şampiyonu bence hakkı yendi.

sevval-ozan

z kuşağı neden bilmesin, salak mıyız biz yahu :) şu her olayda kendinizden küçüklere "... bilmez" demeyi bırakın bence artık, ufak bir tavsiye. elimizin altında internet var, en ufak bir araştırmayla hepsini öğrenebiliyoruz. kaldı ki everyway that i can'den itibaren hepsini hatırlıyorum, canlı canlı izlenirdi evimizde (98'liyim ben). listenize gelirsek gülseren'in güzelim "rimi rimi ley"ini nasıl koymazsınız. tamamen önyargılara kurban gitmiş bir şarkıdır zamanında. gene çok dalga geçilen ama bana göre o seneye göre oldukça eğlenceli olan kenan doğulu'nun "shake it up şekerim"ini de koysaydınız keşke. kimler kimler yarıştı bu yarışmada, kenan mı battı bir tek gözünüze cidden (lafım size değil, beğenmeyenlere)

rivaille

1. çok güzelmiş sonuncu olması üzücü

fatih-d.

Sonrasında da 'oylama sistemindeki haksızlık' bahane edilerek homofobik nedenlerle katılımdan vazgeçildi.

Görüş Bildir