Görüş Bildir

Yunanistan'ın Reform Paketi Hazır

Haberler
> Yunanistan'ın Reform Paketi Hazır

Yunan hükümeti, mali programının 4 ay uzatılması karşılığında yapmayı taahhüt ettiği reformlar paketini bugün Euro Bölgesi maliye bakanlarına sunacak.

Yunanistan Başbakanlık Bürosu’ndan yapılan açıklamada, pakette SYRIZA’nın seçim öncesi Selanik’te açıkladığı ülkedeki insani krizin aşılmasıyla ilgili reformların tamamının yanı sıra, ülkenin gerçek ekonomisini engelleyen ödenmemiş vergilerin ve bankalardan alınan kredilerin tahsilatının ayarlanması ve kredi borcunu ödeyemeyen vatandaşların konutlarının ihaleye çıkarılmasının durdurulması gibi konuların yer aldığı belirtildi.

Dört madde halinde özetlenen reformlar kapsamında, adil vergi sistemi getirilmesi, vergi kaçakçılığı, yakıt ve sigara kaçakçılığı ile yozlaşma ve yolsuzlukla mücadele edilmesi ve bürokrasinin azaltılarak devletin yeniden yapılanması gibi maddelerin bulunduğu da kaydedildi.

Açıklamada, reformlar paketinin bugün Brüksel’e gönderilmesinin ardından Bakanlar Kurulu’nun toplanacağı ve Atina hükümeti ile Brüksel arasında reformlar paketiyle ilgili bir telekonferans gerçekleştirileceği bildirildi.

Yunan basınına yansıyan haberlerde ise, hükümetin, hazırladığı reform paketinde daha önceki bazı vaatlerinin bulunmadığı belirtilirken, önceki hükümet tarafından işten çıkarılanların yeniden işe alınmaları konusuna da değinilmediği ileri sürüldü.

Yunan basını, hükümetin pakette asgari ücretin yeniden düzenlenmesi konusunu gündeme getirdiğini, özelleştirmeler konusunda şu ana kadar olan anlaşmalara saygılı olacağını, iş alanındaki uygulamalarında ortaklarıyla istişareler çerçevesinde hareket edeceğini ve sosyal sigortalar konusunda alınacak kararlarda da kurumların işleyebilirliğini güvence altına alacağı taahhütlerinde bulunduğunu iddia etti.

Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı

Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısından sonra yapılan ortak açıklamada, mali programın 4 ay uzatılması karşılığında Yunanistan'ın geçmiş tüm taahhütlerine bağlı kalacağı, ekonomik toparlanmaya ve mali istikrara zarar verecek tek taraflı adımlardan kaçınacağı ve AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'nin oluşturduğu troykanın denetiminde tutulacağı kayda geçirilmişti.

Ortak açıklamada Yunanistan'ın 4 ay vade uzatımı karşılığında yapacağı reformları troykaya sunacağı ve ancak onay alması halinde kredi akışının başlayacağı belirtilmişti.

  • Kaynak: AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?