Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yunanistan: ‘Bugün IMF'ye Ödeme Yapmayacağız’

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis: "Bugün IMF'ye ödeme yapmayacağız" dedi. Borcun ödenmemesi ülke için iflas kapısının açılması anlamına geliyor.

Maliye Bakanı Yannis Varufakis, Yunanistan’ın vadesi dolan 1 milyar 600 milyon avroluk borcunun bugün ödenmeyeceğini açıkladı.

Maliye Bakanı Yannis Varufakis

Kreditörlerle anlaşamaya varmayı umduğunu belirten Varufakis, “Enstitü’nün önerisini kabul etmek ekonomiyi düzlüğü çıkartmayacak” dedi.

Varoufakis'e, hükümetin kreditörlerle son anda mali yardım anlaşmasına varılması olasılığı da soruldu. Yunan Bakan bu soruyu, "Öyle umuyoruz" diyerek yanıtladı.

Yunanistan’ın borç ödemesini yapmaması durumunda ülke temerrüde düşecek, iflas kapısı açılmış olacak. 

Tsipras'tan 'hayır' çağrısı

Yunan Başbakan Aleksis Tsipras referandum kararı sonrası devlet televizyonu ERT'in canlı yayınında soruları cevaplandırdı. Yunanları 'hayır' oyu vermeye çağıran Tsipras, 'hayır' sonucunun hükümete, müzakereleri yeniden başlatmada daha güçlü bir konum sağlayacağını belirtti.

Tsipras sandıktan 'evet' sonucu çıkması durumunda istifa edeceğini de şu sözlerle açıkladı: "Eğer sandıktan evet çıkarsa, kemer sıkma politikalarını yürütecek kişi ben olmayacağım."

Yunan Başbakan, Avrupalı liderlerin kendisine kısa süreli mevcut programın uzatılmasına ilişkin dün yaptığı talebe de olumlu cevap vermediklerini belirtti.

Yunanistan Euro Bölgesi'nden çıkarılır mı?

Referandum'dan 'hayır' çıkması halinde Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkarılabileceği iddialarını da değerlendiren Tsipras, "Bizi Euro'dan atacaklarına inanmıyorum. Maliyeti büyük olacağı için bunu istemiyorlar. Sadece Avrupa Merkez Bankası'na maliyeti 120 milyar Euro" dedi. 

Avrupalı liderler, sandıktan 'hayır' çıkmasının, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden de çıkması anlamına geldiğine dair açıklamalar yapıyor. Son olarak İtalya Başbakanı Matteo Renzi, 'hayır' oyunun Euro Bölgesi'nden çıkış anlamına geleceğini söyledi.

Atina'da 'hayır' taraftarları Sintagma Meydanı'nda

Yunanistan’da hükümetin, kreditörlerin nakit akışının sağlanması için öne sürdüğü koşulları 5 Temmuz'da halk oylamasına sunma kararının ardından başkent Atina'da, 'hayır' taraftarları gösteri düzenledi.

Parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanan yaklaşık 25 bin 'hayır' taraftarı, üzerinde 'hayır' yazan Yunan bayrakları açarak, "Yeni memorandum istemiyoruz. Borç hemen silinsin. Hayatlarımız bize aittir" şeklinde sloganlar attı.

SYRIZA üyeleri ve çeşitli sol grupların da destek verdiği gösteride, referandumda 'hayır' denmesi çağrısı yapıldı.

Gösteri, müzik konseri verilmesinin ardından olaysız şekilde tamamlandı.

Bugün ise 'evet' taraftarlarının aynı yerde bir gösteri düzenleyecekleri bildirildi.

S&P not düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Yunanistan'ın kredi notunu 'CCC'den 'CCC-'ye düşürdü, not görünümünü 'negatif'te bıraktı. 

S&P'nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, Yunanistan'ın 'CCC' seviyesindeki kredi notunun, hükümetin halk oylamasına gitme kararının ardından 'CCC-'ye çekildiği bildirildi. 

Açıklamada Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkma olasılığının yüzde 50 civarında olduğu belirtilerek, şunlar ifade edildi:

"Yunanistan'ın resmi kreditörlerinin önerdiği kredi şartlarını referanduma götürme kararını, Tsipras hükümetinin iç siyaseti, finansal ve ekonomik istikrarın, borç ödemelerinin ve Euro Bölgesi üyeliğinin önüne koyacağının ek göstergesi olarak değerlendiriyoruz. Yunanistan'ın şartlarında beklenmeyen olumlu gelişmeler yaşanmaması halinde, ülkenin gelecek altı ay içinde temerrüde düşmesi kaçınılmaz."

Ayrıca Yunanistan'ın 'negatif', halihazırda 'çöp' seviyesinde olan kredi notunun, 'tercihli temerrüt'e çekilebileceğine işaret edildi.

Yunanistan'ın bugün Uluslararası Para Fonu'na 1,6 milyar Euro ödemesi gerekiyor ancak bazı kaynaklar, bu ödemenin gerçekleştirilemeyeceğini açıkladı. 

Derecelendirme kuruluşu, ülkenin notunu 11 Haziran'da 'CCC+'dan 'CCC'ye indirmişti. 

Çavuşoğlu Yunan mevkidaşı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Kotzias ile telefonla görüştü.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çavuşoğlu'nun Kotzias'ın talebi üzerine Yunan mevkidaşıyla telefon görüşmesinde Yunanistan'daki ekonomik durumunun ele alındığı ve iki ülke arasındaki işbirliğinin vurgulandığı belirtildi. 

Açıklamada, telefon görüşmesinde ayrıca Yunan Dışişleri Bakanı Kotzias'ın Balkanlardaki temaslarının gündeme geldiği kaydedildi.

AA ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanIMFİtalyaMerkez BankasıYunanistanmüzik
Görüş Bildir