Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Doğu Dizimiz "Göç Zamanı" ve Senaristler Tarafından Yaratılmış Klişe Karakterleri

72PAYLAŞIM

Televizyonlarda son zamanlarda pek doğu dizisine denk gelmiyorduk. Tam "doğu dizileri ve zengin ağalar artık reyting almıyor" diye düşünecektik ki "Göç Zamanı" tüm harika klişeleri ile imdadımıza koştu.

1. Boğazına bir şey takılmış gibi konuşan cefakar ana kadın karakter.

Adı Cennet olan kadın karakterimiz cefakar bir kadın. Çok güzel halı dokuyor. Genç yaşta birine kuma gitmiş. Çekmediği kalmamış. Sonunda büyük kızını okutabilmek için diğer kızlarını da alıp köyden kaçıyor. Saf ve biraz beceriksiz olduğu için yolda başlarına gelmeyen kalmıyor. Maalesef kuması bundan daha iyi doğu şivesi konuşuyor. Bunun şivesinden bile bir gün gidip şehirli olacağı çok belli. Ayrıca bir gün bize, dizi yapımcılarının köylü kadınlarını, gerçek köylü kadınlar gibi giydireceklerini söyleselerdi, hayatta inanmazdık.

2. Şehirli karısını sevmeyen, aşırı zengin, halı ve antika işleri yapan ana erkek karakter.

Yılmaz, son derece başarılı bir iş adamı. O kadar başarılı ki; senelerdir sevmediği karısını duyarsızlıkları ile delirtmiş. Karısı aşırı delirince, çok abartıyorsun, deyip onu daha çok delirtiyor. Bütün gün şık takım elbiseleri giyip uzaklara bakıyor. Köyündeki mantarı özlemiş haspa. Bir de Cennet'in dokuduğu halıya sapık gibi dokunup duruyor. Tahminlerimize göre Cennet'e aşık olacak ve ona sabah akşam köy yemekleri yaptıracak.

3. Esas oğlanla iş konusunda ortak, aşk konusunda rakip olacak hassas erkek karakter.

Artem Bey, Yılmaz'ın ortağı. Senelerdir birlikte çalışıyorlar. Tam ortağı gibi değil de biraz altında çalışıyor gibi; emin olamadık. Tam kent soylu, görmüş, geçirmiş adam. Bize sorarsanız Yılmaz'dan on kat karizmatik ve hoş bir adam. Fakat olması gereken en klişe karakter olarak yerini almış. Cennet'e aşık olacak adamlar sırasında ikinci şu an.

4. Esas adamın bütün gün yatıp depresyona giren şehirli karısı.

İşte tam bir şehirli kadın klişesi. Bir doğu dizisinde şehirli kadınların yüzde altmışı zengin, boş beleş, kalan yüzde kırkı da dünyanın en ucuz karakterli insanları olurlar. Keza bu dizinin birinci bölümünde hepsini görürsünüz. Zengin adamın işe yaramaz şehirli karısı klişesi, alkol bağımlılığı klişesi ile tamamlanır. Senaristlerin yüreğine sağlık. Bin yıldır aynı kadını izlettiriyorlar bize. İlginç bir şekilde, bu sefer karakter sarışın değil. Allah Allah, son dakikada oyuncu mu değişti acaba? (Ceyar'ın alkolik karısından beri bu karakteri izliyoruz. Bıktık!)

5. Esas oğlanı elde etmek için her şeyi yapabilecek ahlaksız, kötü, şehirli kadın karakter.

Bu kadın Yılmaz'ın aynı zamanda iş arkadaşı. Üç kat apartman dikilebilecek topuklu ayakkabılarla şehirli, kariyer sahibi kadının da ne kadar kötü olduğunu bir kez daha gösteriyor bize. Yılmaz'a masaj bile ayarlayan bu kadından her şey beklenir.

6. Ana kadın karakterin, köydeki kötü kalpli ama ondan daha iyi rol yapan kuması.

Hanım karakteri muhteşem olmuş. Dizide konuşması sırıtmayan tek karakter. Üstelik köylü olup da kötü olan tek kadın karakter. O kadar iyi bir kötü karakter olmuş ki; neredeyse dizinin en iyi oyuncusu diyebiliriz. Diğer yandan, senelerdir kumaları iyi ve kötü diye ikiye ayıran sevgili senaristlere yine sevgilerimizi iletiyoruz. Sanki kötü kuma kötülüğü bıraksa, her şey güllük gülistanlık olacak!

7. Okumak için anasıyla birlikte şehre kaçan, çiçek elbiseli, masum köylü kızı.

Bir doğu dizisinin olmazsa olmazı, tabii ki zorla evlendirilmeye çalışılan kızdır. Kızımız buna karşı çıkıyor ve bu sefer anasıyla beraber şehre kaçıyor. Ayrıca Mardin'de bu çiçekli elbiseleri nerede dikiyorlar acaba? Mardin'e gittiğimizde mutlaka soracağız. Türk televizyonlarında son 15 yıldır bütün köylü kızları bu model çiçekli elbise giyiyor. Yoksa bizi köylü olduklarına hayatta inandıramazlardı.

8. Esas adamın şehirli kadından olan, boş beleş şehirli oğlu.

Tabii ki şehir hayatından kimseye pek bir hayır gelmemiş. Okulu yarım bırakan Demir, bütün gün arabalarla uğraşıp, akşamları da internette dolaşıyor. Bu zenginler neden böyle yapıyor anlamıyorum. Bunun yaşıtı zengin çocukları dünyayı geziyor, spor yapıyor yeni şeyler öğreniyor. Bu da evde bütün gün oturup ana babasına laf sokuyor. Tahmin edeceğiniz gibi, evde boş boş oturunca, Cennet'in okumaya gelmiş kızına musallat olacak. Senaristler yine çok şaşırttı.

9. Köy'ün şerefsiz muhtarı.

Kadınların namuslarına göz diksin, kanun dışı işler çevirip ona buna iftira atsın, insanların hayatlarına burnunu soksun, dedikodu yapsın; özetle bütün mesaisini kötülüğe harcasın... Bir Türk dizisinde birilerinin bunları yapması lazım ki; dizi 5 sezon sürsün. Köyün muhtarı, bir doğu dizisinde buna en uygun insandır. Gözümüz aydın 5 sezon daha bu şerefsizi izleyeceğiz.

10. Namus temizlemek için şehre kadar kadınları takip eden genç ve kızgın adam.

Bu karakteri normalde amca oğullarından seçerlerdi. Bu seferki kalbi temiz namus bekçisi karakterimiz, ana kadın karakterin oğlu. Fakat bunu henüz bilmiyor. Biraz karışık oldu ama anlamışsınızdır. Büyük ihtimal bu karakter, ileride çok gelgit yaşayacak ama dizinin sonunda doğru yolu bulacaktır. Bulamazsa gelin bize hesap sorun. Son olarak, namus temizlemek için gönderilen bu gençler, İtalyan kesim takım elbiseleri nereden buluyor?

11. Zenginlerin hayatına özenirken kendini rezil eden köylü kızı.

Yine klişe bir karakterle karşınızdayız. Elbette köyden gelenlerden biri kendini rezil etmeli ki; diğer kanaatkar karakterlerin kıymeti daha çok bilinsin. Bu hanım kızımız yaptıkları ile diğer hanımların ne kadar mağrur ve onurlu olduklarını göstermek için konulmuş adeta. Buna bakınca, insanın kötü kalpli, şehirli kadın karakter olası geliyor. İnşallah iflah olur.

Bonus: Esas adamın belalı ve ayak bakımına düşkün düşmanı!

İstanbul kocaman şehir. Herkese ekmek var ama bu adamla bizim köy yemeklerini özleyen esas oğlan, birbirlerine çok bileniyorlar. En büyük ortak noktaları ise jilet gibi kıyafetler giyip birbirleri hakkında adamları ile sohbet etmeleri. Resmen sapıklık. "Eee Yılmaz Bey'den haber var mı?" deyip duruyor mesela bu. Bir doğu dizisinde "düşman şirket sahibi" klişesine çok rastladık fakat ilk defa bu kadar bakımına düşkününü görüyoruz. Mükemmel bir karakter. Sırf bunun için bile izlemeye değer.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli.unsal2

ıyyy genemi saçmalık. Aslında her dizilerde aynı karakterler, kötü adam ve kadınlar, Aşiretler, Zengin yatlı ve lüks arabalı bebeler ve bu bebelere aşık olan fakir kızlar, Çilekeş analar, Evden kaçan hatunlar vs. vs. Bıktık vallahi

kawashima

Engin benli'ye yazık olacak yanlış projede bence daha havalı roller verilmeli 2.adam rolü değil 💜😿

uyusuk

5 dönem muhtarı göreceğimize şüpheliyim sonuçta sürekli cb ile görüşüyorlar zamanı kalmayabilir köydeki işlere...

socialworker

diziyi bitirmişsiniz, tebrikler

rain-soil

yaa off deme öyle sevmiştim ben bu diziyi :D :D :D

Görüş Bildir