Yap-İşlet-Devret Projelerine 6 Yılda 140 Milyar TL'den Fazla Kur Farkı Ödendi: Peki Bu Parayla Neler Yapılabilirdi?

1.6bPAYLAŞIM

Yap-İşlet-Devret projelerine verilen garantiler kapsamında şirketlere yapılan ödemeler, Hazine'nin kasasından milyar doların çıkmasına neden oluyor. Geçmediğimiz otoyol, köprü ve tüneller için 2014 yılından bu yana Hazine'nin sadece döviz kuru artışı nedeniyle işletmeci firmalara 143 milyar lira ödediği belirlendi. Bu para ile asgari ücretin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, atanamayan öğretmenlerin 12 yıl boyunca maaşının ödenmesi ya da koronavirüs sürecinde 2 milyon esnafın her birine 70 bin lira para yardımı yapılmasının mümkün olduğu açıklandı.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre birer karadeliğe dönüşen garanti ödemeli köprü, otoyol ve tüneller için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na bir rapor sunuldu. 

Raporda ödemelerin sadece kur farkı ile neler yapılabileceği de sıralandı.

Kur farkı ödemeleri 140 milyar TL'yi aştı

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Deniz Yavuzyılmaz'ın hazırladığı rapordaki verilere göre geçmediğimiz köprü, otoyol ve tüneller için yapılan kur farkı ödemeleri yıllara göre tek tek sıralandı. 

Buna göre 2014 yılında Hazine'nin kasasından 2 milyar 652 milyon dolar, 2015'te 3 milyar 959 milyon dolar, 2016 yılında 1 milyar 274 milyon dolar çıktığı belirtildi. 

Yine aynı projeler için 2017 yılında Hazine 2 milyar 489 milyon dolar, 2018'de 6 milyar 670 milyon dolar, 2019'da ise 1 milyar 897 milyon dolar kur farkı ödemesi gerçekleştirdi. 

Raporda kur farkı ödemelerinin toplamda 18 milyar 434 milyon doları bulduğu belirtilerek bunun günümüz dolar kuru ile (7.79 lira) 143 milyar 603 milyon lirayı bulduğu belirtildi.

Neler yapılabilirdi?

Raporda bu parayla neler yapılabilirdi başlığı altında ise şunlar sıralandı:

■ 2020 yılında asgari ücreti 3 bin 500 lira yapmak mümkündü.

■ Koronavirüs sürecinde 2 milyon esnafın her birine 70 bin lira hibe yapılabilirdi.

■ Koronavirüs sürecinde 6 milyon konut kiracısının her birinin kira, elektrik, su, doğalgaz faturaları için bir yıl boyunca her ay 2 bin lira yardım yapmak mümkündü.

■ Atanamayan 138 bin öğretmeni kadroya almak ve 12 yıl boyunca maaşlarını ödemek mümkün olabilirdi.

■ Yıllık 28 milyar lira maliyeti olduğu belirtilen ve sayıları 1.5 milyon olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın emeklilikleri sağlanıp, 5 yıl boyunca maaşlarını ödemek mümkündü.

■ Üniversite öğrencilerinin sırtında kambur olan tüm Kredi Yurtlar Kurumu borçlarının anaparasını ödenmesi de sağlanabilirdi.

Ödemeler katlanarak artacak

Yapılan sözleşmeler gereği, şirketlere yapılan ödemeler Merkez Bankası'nın ocak ayının ikinci günündeki alış kuru üzerinden hesaplanıyor. 

Osmangazi, Yavuz Sultan Selim köprüleri ve otoyollar için Hazine'nin kasasından 2020 için 7 milyar 876 milyon 980 bin lira çıktı ve 2021 için 14 milyar 49 milyon lira ödenmesi planlanıyor. 

Bu rakamın 2022'de 16 milyar 901 milyon lira ve 2023 için ise 17 milyar 395 milyon lira olacağı öngörülüyor. 

Yıllık 25 milyon 125 bin araç garantisi verilen Avrasya Tüneli'nin maliyeti 1 milyar 245 milyon dolar idi. 

2020 için başlangıç ödeneği olarak 458 milyon lira ayrıldı, ancak haziran sonuna kadar 295 milyon 76 bin liralık kısmı aktarıldı. 2021'de bu tutarın 540 milyon lira 2022'de 308 milyon lira, 2023'te ise 248 milyon lira olması bekleniyor.

CHP'li Selin Sayek Böke: "Bir Osmangazi Köprüsü değil 10 tane yapılabilirdi"

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Aralarında Kamu Görevlilerinde Bulunduğu 27 Kişi Bir Çocuğa Tecavüz Etti İddiası: #GercüşteNeOluyor - onedio.com
Aralarında Kamu Görevlilerinde Bulunduğu 27 Kişi Bir Çocuğa Tecavüz Etti İddiası: #GercüşteNeOluyor - onedio.com
Dilipak Çıtayı Yükseltiyor: 'Aşı, 5G, Chip, CoVID, Cinsiyet Eşitliği... Hepsi Büyük Planın Parçası' - onedio.com
Dilipak Çıtayı Yükseltiyor: 'Aşı, 5G, Chip, CoVID, Cinsiyet Eşitliği... Hepsi Büyük Planın Parçası' - onedio.com
Kocasının Bıçaklayıp Sakat Bıraktığı Kadın Şikayetini Geri Çekti: 'Müebbet Ceza Almaması İçin Onu Affettim' - onedio.com
Kocasının Bıçaklayıp Sakat Bıraktığı Kadın Şikayetini Geri Çekti: 'Müebbet Ceza Almaması İçin Onu Affettim' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Örneklere bak... Hiç cazip değil. Suyuna gidin la biraz. 18000 cami yapılabilirdi. Her camiye 3 imam. Her imama 13000 lira maaş verilebilirdi. Ensara olsun okçulara olsun yandaşa olsun bol bol hibe yapılabilirdi.

brkcngl

binlerce insanın hayatını değiştirecek çok şeyler yapılabilirmiş ama yine bu baştaki adamlar kendi ceplerini düşünüp vazgeçmişler

csa

Saçma bir eleştiri. Bu ülkenin kendisi köprü yol yapacak kuvveti yok. 2 tane yapıp iflas ederlerdi. Başka çaresi yok yap işlet devret olacak tabii. Önce bir bunu kabul edelim. Yok o parayla şu yapılırdı bu yapılırdı geyiklerini de bırakalım. En olası yapılacak şey cebe atılması olurdu. Üretim şart diyoruz, e üretilen mallar nereden ulaşım sağlayacak ? Bu yollarla. E hani üretim? Yetersiz. Bunu eleştirin. Soracaksın neden kur farkı var ? TL ile yapsaydın anlaşmayı. Ama hangi enayi firma buna yanaşır ?? Yarın öbür gün senin ülkenin parasının değer kaybedeceği belliyken mal mı bu insanlar ? Değil, e ekonomiyi yanlışlara sürüklemeyi eleştirmek lazım. Bir de nedense hep fiyatlar şişik şişik bu köprülerin, yolların, neden İsviçre'de tee 90'larda x fiyata yapılanın benzerini biz bu teknolojik gelişmelere rağmen 10x fiyata yapabiliyoruz, 9x para nereye gidiyor onu sorgulamak lazım.

kelmangekako

2 köprü yapıp da iflas ediyorsa yazıklar olsun bu kadar alınan vergilere.

aaabbbcccddd

Can Arat hep merak ederdim bunu bile savunacak insan var mı diye. Varmış, varmışsın. Teşekkürler kardeşim.

csa

Aklınızı savunmayla veya linç etmeyle bozmuşsunuz. Okuduğunuzu da anlamıyorsunuz. Postta neyi savunduğumu düşünüyorsun bilmiyorum artık RTE mi, firmaları mı yoksa AKP'yi yoksa başka birşeyi mi ama hiçbirini hiç kimseyi savunmuyorum. Kadınları öldürüyorlar çünkü şu şu sebeplerden deyince kadın katillerini veya kadınları savunmuş olmuyorsun. Şu farkı bir anlayın artık.

csa

O bir abartıydı zaten ama 2 köprüden ibaret değil iş. Sadece ulaşım giderleri bile milyonlarca dolar demek. Kmlerce yolun bakımı, devletin yaptığı yollar, şehiriçi yollar. 2 tane köprü ve otoyol yaparak ülke batmaz tabii ki ama bunun yanında tüm Türkiye'de yollar yapılıyor, yapılmışlar tamir ediliyor. Zorlayıp köprüyü kendin yaptırsan parasını verip sıkışacaksın, ayrıca yine köprüyü paralı yapacaksın büyük ihtimalle daha ucuza gelmeyecek çünkü eğer çalınıyorsa öyle de çalınacak.. Yani sıkıntı yao işlet devret değil, sıkıntı zihniyet. Çalan, çırpan zihniyet. E onlar da haklı ama, bugün milletvekili olabilmek için bir insanın kıçına kaçan meblağlar devasa. Zengin olmayan milletvekilli görmedim hiç bu ülkede...

aaabbbcccddd

yersiz eleştiri olduğunu söylemen savunma değil öyle mi? tamam haklısın güzel kardeşim.

mertens

Hükümet değiştiğinde bu sözleşmeler uluslararası mahkemelerde iptal edilemez mi, biz bu kan emicilere 25 sene ödeme mi yapacağız

ahmet.burma.9

Yap - işlet - devret modeli, ak partililer ve avanelerinin milleti sömürmesinden başka bir şey değil.

Görüş Bildir