Yalova Valisi'nden Cem Yılmaz'a Dava

 > 
90PAYLAŞIM

Öğretmen Serkan Öz'ün ölümü üzerine Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'na Twitter'dan hakaret ettiği gerekçesiyle komedyen Cem Yılmaz'a iki yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Vali Cebiroğlu, geçen yıl nisan ayında bir okul ziyaretinde karşılaştığı öğretmen Halil Serkan Öz'ü kıyafetini beğenmediği için eleştirmişti. Öz, bir hafta sonra düzenlenen protesto yürüyüşünde kalp krizi geçirip, hayatını kaybetmişti. Yılmaz’ın, Öz’ün ölümünün ardından Twitter üzerinden Cebiroğlu’na yönelttiği eleştiriler dava konusu oldu.

'Ölümü ile denetimim arasında bağ kurulmasına hayret ettim'

Sabah'tan Mesut Altun'un haberine göre, Cebiroğlu, avukatı Ulvi Çağıran aracılığıyla Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği şikâyet dilekçesinde “Eğitim-Sen yürüyüş tertiplemiş ve bu yürüyüşe Öz de katılmış. Yürüyüş sırasında tamamen sağlık nedenleri ile rahatsızlanıp, akabinde vefat etmiş. Bunu duyunca son derece üzüldüm, ölümü ile okul denetimim sırasında yaşanan olaylar arasında illiyet bağı kurulmaya çalışıldığını öğrenince de hayret ettim” dedi.

Halil Serkan Öz'den Öğrencilerine 60 Kitap Önerisi - onedio.com
Halil Serkan Öz'den Öğrencilerine 60 Kitap Önerisi - onedio.com

Yılmaz: Kişisel görüşümü ifade ettim

Cem Yılmaz ise savunmasında, mesleği gereği ülke gündemini yakından takip ettiğini belirterek "TÜBİTAK Ödüllü ve Yüksek Lisans yapmış Halil Serkan Öz'ün vali tarafından azarlanması sonrasında trajik ölümünü birçok gazete ve televizyon kanalından öğrendim. Yalnızca bir sanatçı olarak değil ülkenin sade bir vatandaşı olarak dahi bu olaydan etkilenmem normaldir. Ölümünden duyduğum üzüntüyle kamuya mal olmuş olay nedeniyle kişisel görüşümü ifade ettim. Tweet’leri bundan dolayı attım, hakaret kastım yoktur, eleştiri hakkımı kullandım" dedi.

Yılmaz'ın şikayete konu olan tweetleri şöyleydi:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir