YouTube Yasağı Kalktı

 > 
651PAYLAŞIM

YouTube Yasağı Kalktı

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, "Youtube" ile ilgili 27 Mart 2014'te aldığı tüm yayına erişim engeli kararını kaldırırken 15 video üzerindeki erişim engelini kaldırmadı.

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, 27 Mart 2014 tarihli kararla "Youtube" adlı internet sitesindeki kapanması istenen linklere ve ilgili internet sitesi tarafından bildirilen süre içerisinde gereğinin yerine getirilmemesi durumunda tüm yayına erişimin engellenmesine karar vermişti.

Mahkeme, Türkiye Barolar Birliğinin bu karara itirazı üzerine, 27 Mart 2014 tarihli kararındaki "tüm yayına erişimin engellenmesi" kararını kaldırdı.

Mahkeme, 15 linkle ilgili yayın yasağının devamına karar verdi.

Kararın gerekçesi

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi'nin "youtube" yasağının kaldırılmasına ilişkin kararının gerekçesinde, "Tüm bir siteye yönelik erişimin engellenmesi şeklinde, bahsi geçen siteye erişimin tamamen engellenmesini öngören ve sınırları belirsiz bir yasaklama kararı getiren mahkememiz kararının, demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğüne ağır bir müdahale oluşturduğu kanaatine varılmıştır" denildi.

Kararda, Anayasa Mahkemesi'nin 2 Nisan 2014 tarihli kararında, ifade özgürlüğünün, sadece "düşünce ve kanaate sahip olma" özgürlüğünü değil aynı zamanda sahip olunan "düşünce ve kanaati (görüşü) açıklama ve yayma", buna bağlı olarak "haber veya görüş alma ve verme" özgürlüklerini de kapsadığnın belirtildiği aktarıldı.

Kararda, bu çerçevede, ifade özgürlüğünün, bireylerin serbestçe haber ve bilgilere, başkalarının fikirlerine ulaşabilmesi, edindiği düşünce ve kanaatlerden dolayı kınanamaması, bunları tek başına veya başkalarıyla çeşitli yollarla serbestçe ifade edebilmesi, anlatabilmesi, savunabilmesi, başkalarına aktarabilmesi ve yayabilmesi anlamına geldiği ifade edildi.

"İfade özgürlüğü, demokratik toplumun temellerinden"

İfade özgürlüğünün, demokratik toplumun temellerinden biri olduğu, toplumun gelişmesi ve bireyin kendini gerçekleştirmesi için vazgeçilmez koşullar arasında yer aldığı vurgulanan kararda, şunlar kaydedildi:

"Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü mutlak ve sınırsız değildir. Bu bağlamda düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü kullanılırken bireylerin hak ve özgürlüklerini ihlal edecek tutum ve davranışlardan kaçınılması gerekir. Nitekim Anayasa'nın 26. ve 28. maddelerinin koruma altına aldığı düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti Anayasa'nın 13. maddesine uygun olarak, bu maddelerde belirtilen sebeplerle sınırlandırılabilir."

"İnternet, hak ve özgürlüklerin kullanılması için önemli"

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Handyside/Birleşik Krallık davasına da atıf yapılan kararda, Anayasa Mahkemesi'nin "twitter" ile ilgili kararında ifade edildiği gibi, internetin modern demokrasilerde başta ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin kullanılması bakımından önemli bir araçsal değere sahip bulunduğu vurgulandı.

Bu nedenle internet ve sosyal medya araçları konusunda yapılacak düzenleme ve uygulamalarda devletin ve idari makamların yanı sıra mahkemelerin de çok hassas davranmaları gerektiğine işaret edilen kararda, şu tespitler yapıldı:

"Anayasamızın 13. maddesine göre, temel hak ve özgürlüklere yönelik sınırlamalar ancak kanunla yapılabilir ve demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı gibi hak ve özgürlüklerin özlerine de dokunulamayacağı dikkate alındığında, mahkememiz tarafından içerikleri sakıncalı görülen internet adreslerinin URL bazında, bunun mümkün olmaması halinde tüm bir siteye yönelik erişimin engellenmesi şeklinde, bahsi geçen siteye erişimin tamamen engellenmesini öngören ve sınırları belirsiz bir yasaklama kararı getiren mahkememiz kararının, demokratik toplumları n en temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğüne ağır bir müdahale oluşturduğu kanaatine varılmıştır.

Bahse konu içerikler nedeniyle 'youtubecom' isimli internet sitesine erişimin engellenmesi yalnızca bu engellemeye dayanak gösterilen ve URL bazlı verilen kararla mümkün iken, 'youtube.com' isimli internet sitesine tamamen erişimin engellenmesinin, 'youtube.com' ağından yararlanan tüm kullanıcıların ifade özgürlüğüne yönelik ağır müdahale niteliğinde olduğu anlaşılmıştır.

Ülkemizde milyonlarca kullanıcısı olan bir video paylaşım sitesine erişimin engellenmesinin bu kullanıcıların Anayasa'nın 26. ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 10. maddesinde korunan ifade özgürlüğüne müdahale olduğu, bir başka deyişle erişimin engellenmesi yönündeki sınırlamanın temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasına ilişkin kriterlere aykırılık oluşturduğu, özel hayatın korunması ile ifade özgürlüğü arasındaki dengeyi sağlamadığı, bu suretle mahkememiz kararının 'youtube.com' isimli internet sitesine erişimin tamamen engellenmesine ilişkin kısmının, Anayasamız ve AİHS ile güvence altına alınan ifade ve haberleşme hürriyetini kısıtlayabilecek nitelikte olduğu anlaşıldığından itirazın kabulüne karar vermek gerekmiştir."

Kararda, Anayasa'nın 153/6 maddesindeki, "Anayasa Mahkemesi kararları Resmi Gazete'de hemen yayımlanır ve yasama, yütütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar" şeklindeki düzenleme karşısında, Anayasa Mahkemesi'nin 2 Nisan 2014 tarihli kararı göz önünde bulundurularak itirazın kabul edimesi gerektiği vurgulandı.

Mahkeme kararının TİB'e ulaştırılmasının ardından YouTube'a erişimin sağlanması bekleniyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan 25 Mart'ta yaptığı bir açıklamada, Twitter'e erişimin engellenmesini değerlendirirken, "O zaman yasaklara uysunlar biz de yasağı kaldıralım. Twitter dediğiniz olay nedir? Bir şirket. Bu olayın arkasında aslında Youtube var. Youtube'un avukatlarıyla çalışıyorlar" demiş ve arkasından 27 Mart'ta TİB, YouTube'a erişimi engellemişti.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

'Youtube açılsın' kararı

Twitter'e erişim engelinin Anayasa Mahkemesi kararıyla kaldırılmasının ardından Ankara'daki Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi de popüler video paylaşım sitesi Youtube'un açılması yönünde karar aldı.

Türkiye Barolar Birliği'nin Youtube'un açılması yönündeki başvurusunu değerlendiren Ankara'daki Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi video paylaşım sitesine yönelik engelin kaldırılmasına karar verdi.

Barolar Birliği kararın ardından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na Youtube'a erişimi açılması çağrısı yaptı:

"Türkiye Barolar Birliği’nin youtube.com adresine erişimin tamamen engellenmesi nedeniyle yaptığı itiraz üzerine Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi tüm yayına erişimin engellenmesine dair kararın kaldırılmasına karar vermiştir.İlgili kurumlar, Anayasa’nın 26. maddesi uyarınca güvence altına alınan “ifade özgürlüğü” ihlaline son vererek mahkeme kararını derhal uygulamalıdır"

Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuruların ardından Twitter'e erişim engelinin kaldırılması yönündeki kararının ardından, gözler 27 Mart'ta erişim engeli konulan popüler video paylaşım sitesi Youtube'a çevrilmişti.

Anayasa Mahkemesi Twitter engelini kaldırırken, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) siteye erişimi tümden engelleyemeyeceğini, sadece sakıncalı görülen içeriğin linkini engelleyebileceğini belirterek, "Hukuk dışı uygulamaya vakit geçirmeden son verilmeli" çağrısını yapmıştı.

Yeni değiştirilen internet yasası da sitelerin tümden kapatılmasını değil Youtube gibi sitelerdeki videolara giden tam adresin engellenmesini öngörüyor.

Kendisi de aktif bir sosyal medya kullanıcısı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter engelinin kaldırılmasını överken "Anayasa Mahkemesi evrensel hukuku uyguluyor" demişti.

Başbakan Erdoğan ise bu sabah Azerbaycan ziyareti öncesi soruları yanıtlarken Anayasa Mahkemesi'nin kararına tepki gösterip, "Karara saygı duymuyorum. Anayasa Mahkemesi birincil mahakemelerden önce kendisine gelen başvuruyu değerlendirerek usul hatası yapmıştır" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir