Türkiye'nin İlk Yüzen Kütüphanesi İzmir'de Açılıyor!

-
Abone ol

Kütüphanelerin değişimini ve önemini size daha önceki içeriğimizle aktarmaya çalışmıştık:

Kütüphaneler Çok Daha Önemli Hale Geliyor! 55. Kütüphane Haftası Ana Teması: Değişen Toplum, Dönüşen Kütüphaneler - onedio.com
Kütüphaneler Çok Daha Önemli Hale Geliyor! 55. Kütüphane Haftası Ana Teması: Değişen Toplum, Dönüşen Kütüphaneler - onedio.com

Ve halk için düşünülerek şehrin merkezine kurulan Finlandiya'daki kütüphane de oldukça ilgimizi çekmişti.

98 Milyon Euro'ya Mal Olan Finlandiya Halk Kütüphanesi Görenleri Büyülüyor! - onedio.com
98 Milyon Euro'ya Mal Olan Finlandiya Halk Kütüphanesi Görenleri Büyülüyor! - onedio.com

İlgi çekici bir kütüphane haberi de İzmir'den geldi.

Daha önce sahil ve uçak gibi mekanlara kurulan kütüphanelerden biri de şimdi de İzmir'in simgesi haline gelen Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi'nde yerini alacak.

Daha önce de müze olarak kullanılan bu değerli gemi Kordon'daki yerinden alındığında geminin nerede olduğuna dair tartışmalara neden olmuştu.

Hatta geminin İstanbul'a gönderileceği iddiaları ortaya atılmış ancak Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bu iddia yalanlanmıştı.

(fotoğraf)

Daha sonra bu kültürel mirasın onarım için Alaybey Tesisi'ne çekildiği açıklanmıştı.

Geminin onarımı devam ederken bulunduğu yere asılan afiş büyük tartışma yaratmıştı.

Meclis Gündeminde: Zübeyde Hanım Gemisi 'Millet Kıraathanesi' mi Oluyor? - onedio.com
Meclis Gündeminde: Zübeyde Hanım Gemisi 'Millet Kıraathanesi' mi Oluyor? - onedio.com

2018 Aralık ayında CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'ın tartışılan konuyu Meclis gündemine taşımasının ardından bu afiş bulunduğu yerden kaldırılmıştı.

"Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır" yazılı bu pankartın kaldırılmasından sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yaptığı açıklamada bu geminin müze olarak devam etmesinin yanı sıra kütüphane olarak da hizmet vereceğini bildirdi (K).

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk yüzen kütüphanesinin Mayıs ayında hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.

Bu gemi hakkında Kıyı Emniyet Müdürlüğü de şu açıklamalarda bulundu: “Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi şu an Alaybey Tersanesi’nde, revizyonları tamamlandı. İçi yeniden düzenlendi. Güzel bir gemi oldu. İzmir’in en önemli simgelerinden biri olan Büyük Önder Atatürk’ün annesinin adını taşıyan gemi, bu ay Pasaport’taki yerine yanaşacak.

Denizcilik ile ilgilenen çocuk ve yetişkinlerin de yararlanabileceği özel bir kütüphane olacağını da belirten Öztürk,

Kütüphanedeki kitapların temini odamız tarafından yapıldı. Bir sürü kitabımızı bağışladık, ayrıca çocuk kitaplarını gemideki kütüphane için satın aldık. Çok güzel bir gemi olacak. Denizcilikle ilgili konulara ilgi duyanlar çok rahatlıkla gidip çaylarını kahvelerini içerken araştırma yapabilecekler. Bilgisayarlar da olacak. Dolayısıyla Türkiye’nin denizdeki ilk kütüphanesi olacak. Yüzen bir kütüphane olacak. Bu projeyi biz Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile gerçekleştiriyoruz. Kütüphane için denizcilikle ilgili tüm kitapları bağış olarak kabul ediyoruz. Ne kadar büyütürsek kütüphaneyi İzmir’e, Türk denizciliğimize, çocuklarımıza o kadar faydalı olacak.” sözlerini de ekledi (K).

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gunesliler

Salaktık Biz de, Millet Kıraathanesinin denizcilik üzerine olan versiyonu bu. Çay kahve kek kelebek çapa kürek.. Neyse Siktiret!

Görüş Bildir