98 Milyon Euro'ya Mal Olan Finlandiya Halk Kütüphanesi Görenleri Büyülüyor!

62bPAYLAŞIM

5 buçuk milyon nüfusu olan ve yılda yaklaşık 70 milyon kitabın ödünç alındığı Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de kurulan kütüphane görenleri büyülüyor. Dünyada yaşam standardı en yüksek ülkelerden biri olan Finlandiya'nın vatandaşları bir kütüphane kartına sahip olmanın da oldukça önemli olduğunu düşünüyor.

Buz kütlesi üzerindeki bir gemiye benzetilen ve Oodi ismi verilen halk kütüphanesi, Fin bağımsızlık günü olan 5 Aralık'ta açıldı.

101. bağımsızlık gününde Finlandıyalılara bir hediye olarak sunulan bu kütüphane, bir millete verilebilecek en güzel armağan gerçekten.

98 milyon euroluk yatırımla Helsinki'nin merkezinde açılan bu kütüphane, boş zamanlarınızda yapmak isteyeceğiniz neredeyse her etkinliği içinde barındırıyor.

  • 3D yazıcılar 

  • Dikiş makineleri, overlok, kapak dikiş makinesi ve nakış için dikiş makinesi

  • Buton rozet makineleri 

  • Bilgisayarlar

  • Fotokopi makinesi 

  • Etiket yazıcı

  • Isı presi,

  • 1–10 kişilik grup odaları

  • 6 adet Konferans salonu ve

  • Mutfak kullanıma açıldı bile.

Okuma salonları, sanat atölyeleri, geniş format yazıcılar, elektronik ve medya iş istasyonları, UV yazıcı, lazer kesici ve oyun hizmetleri de 2019'da bu kütüphanede kullanıma açılacak.

Ödevleriniz ve mesleğinizle ilgili tüm araçların kütüphane tarafından ücretsiz olarak sunulduğunu düşünün. Salonlar ve bazı araçlar için randevu alarak belli sürelerde kullanabiliyor, kitap ödünç alabiliyor ve oyun oynayabiliyorsunuz.

Bitmedi! Sinema salonu, buluşma alanları ve hatta müzisyenler için kayıt stüdyoları da bulunuyor bu mükemmel kütüphanede.

2. katı hobi alanı olarak düzenlenmiş olan binada stüdyolar ve görsel-işitsel alanlar, sesi yalıtmaya yardımcı olan mantar duvar panoları ile donatılmış ve sessiz alandan en uzak noktada konumlandırılmış.

100 metrekarelik, akıllı camlarla çevrili hobi alanında; kullanıcıların mükemmel manzaraya karşı dinlenip zaman geçirebilecekleri seyir koltukları bulunuyor.

Bu kitap cennetinde ayrıca kahve ve küçük atıştırmalıkların tadını da çıkarabiliyorlar.

Kütüphanenin içinde bulundurduğu kafe şimdilik 40 kullanıcıya hizmet verebiliyor ancak yaz aylarında, kullanıcıların kütüphanenin balkonunda ferahlayıp keyif sürebilecekleri daha fazla alan bulunuyor.

Kütüphane çocuklar için çok sayıda kitap ve diğer materyaller, etkinlik mekanları, bir hikaye odası ve bir çocuk bakım odası da içermekte.

Kütüphanenin tüm katlarında çocuklar ve aileler için kitaplar ve etkinlik alanları bulunuyor.

Girişte bebek arabası için park alanı var fakat çocuğunuzu arabadan indirmek istemezseniz tüm kütüphaneyi araba ile de gezebiliyorsunuz.

Üçüncü kattaki çocuk bölümü, kapsamlı bir çocuk kitapları ve diğer materyaller seçkisine sahip. Hikaye saatleri ve çocuk günleri de dahil olmak üzere çocuk bölümünde ücretsiz etkinlikler de düzenleniyor.

Oodi’nin zemin katındaki geniş holünde, diğer etkinliklerin yanı sıra sergiler, pop-up etkinlikleri, gösteriler ve performanslar düzenlenebilmekte.

Anlata anlata bitiremeyeceğimiz bu mükemmel kütüphanenin kurulma amacı insanları boş zamanlarında alışveriş merkezine gitmektense daha yapıcı aktivitelere yönlendirmek.

Tüketim değil, üretim toplumu yaratmak. 😊

Küçük yaşlarda edinilen kütüphane kullanma ve okuma alışkanlığının ailede başlayıp okulda devam ettiğini unutmamak gerek.

Ülkemizde de böyle kütüphaneler ve kullanıcılar görmek dileğiyle...

Kütüphanenin web sitesine Home - Oodi adresinden erişebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
haci-dayi

proje güzel.hatta kıskanılacak gibi.fakat bizde olsa yorumlarda aman tanrım diyenler ne kadar ve ne amaçla kullanır?bilemem.tahminim beleş internet var diye onediodan sallamaya oraya giderler.memlektte herkes dinci camiler bomboş.melekette herkes kitap kurdu kütüphaneler bomboş.bırak kütüphaneyi ülkede basılan satılan kitap sayısına bak.kitabı bırak okunan gazete sayısına bak.onedioya gelince oooo ne güzel keşke bizde de olsa.tv de yarışma programlarına katılıp kısayoldan köşeyi dönmeye çalışan insan sayısı kütüphaneye gidenden fazladır.bu arada burada sallayanların en az yarısı bi çayını içip kekini yemiştir millet bahçelerinde.severiz beleşi millet olarak.

shadow123

İpneler... Hayır Kıskanmıyorum.. Yooo kıskanılacak bi durum yok.. Ağlaycam amk...

gzm-ynklr

Muhteşem.

mahirrihamahirriha

Yorumlar hep aynı =) zeka ve espri seviyesi bu kadar sanırım buralarda =)

ordekkac

Tam olarak ne bekliyorsun?

ilkeratilgann

Bunların hiç kafası çalışmıyor gerçekten. Bu kadar paraya ne kadar çok millet kıraathanesi ve millet bahçesi yapılırdı. Hem de bedava kek ve çay servisi de olurdu. Mal bunlar boşa para harcamışlar...

mahirrihamahirriha

evet kesinlikle

Görüş Bildir