Görüş Bildir

Meclis Gündeminde: Zübeyde Hanım Gemisi 'Millet Kıraathanesi' mi Oluyor?

Haberler
> Meclis Gündeminde: Zübeyde Hanım Gemisi 'Millet Kıraathanesi' mi Oluyor?

İzmir’in simgelerinden Kordon bölgesinde demirli bulunurken ‘bakım’ yapılacağı gerekçesiyle Haziran ayında yerinden kaldırılan ‘Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin üzerine 'Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır' yazılı bir duyuru afişi asıldı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verip konuyu Meclis gündemine taşıdı. 

'Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’ Haziran ayında 'bakım' yapılacağı gerekçesiyle, demirli bulunduğu Kordon bölgesinden kaldırılınca, geminin İstanbul'a gönderileceği öne sürülmüş ancak Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü bu iddiayı yalanlamıştı. 

Yetkililer Alaybey Tersanesi’ne çekilen Yüzer Müze’nin onarımın bitmesinin ardından konuşlandığı yere getirileceğini açıklamıştı. Ancak 'Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin üzerine asılan bir pankart geminin akıbetine ilişkin soru işaretleri doğurdu. Geminin üzerine “Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır” yazılı bir duyuru afişi asıldı.

"Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi İzmirliler için iki açıdan mühim"

"Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi İzmirliler için iki açıdan mühim"

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

“Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi İzmirliler için iki açıdan mühimdir diyen' CHP'li Bakan, 'Birincisi; İzmir tarihsel olarak Akdeniz’in en önemli liman kentidir. Kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında eşsiz bir yeri olan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, Denizcilik ile ilgilenen ve bu mesleği yapmak isteyenler için muhteşem bir eğitim yuvasıdır. Gemi’nin diğer önemi ise; mezarı da İzmir’de bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın hatırasını yaşatıyor olmasıdır' ifadelerini kullandı.

"İzmir’i rakıdan ibaret sanan zatı muhteremlerin..."

"İzmir’i rakıdan ibaret sanan zatı muhteremlerin..."

Murat Bakan sözlerinin devamında şunları kaydetti:

'Kültürel mirasımızın timsali olan bir müzeyi ‘kıraathane’ye çevirmek hangi politikanın ürünüdür? Neye hizmet etmektedir? AKP hangi bilinçle, hangi değerler bütünü ile Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’ni ‘Millet Kıraathanesi’ yapma girişiminde bulunmaktadır? Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin Millet Kıraathanesi yapılmak istenmesi; İzmir’i rakıdan ibaret sanan zatı muhteremlerin, bu kentin kültürü, tarihi ve Cumhuriyet değerleri konusundaki hassasiyeti görmedikleri ve İzmir’i anlayamadıklarının en önemli göstergesidir.'

"Müze olarak kalmaya devam edecek mi?"

"Müze olarak kalmaya devam edecek mi?"

CHP’li Bakan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “İzmir’in simgelerinden biri olan, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın adını taşıyan yüzer müzenin müze olarak devam etmesini isteyen İzmirlilerin talebi doğrultusunda; ‘Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’ müze olarak kalmaya devam edecek midir?” diye sordu.

Açılışı Binali Yıldırım yapmıştı

Açılışı Binali Yıldırım yapmıştı

Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin açılışına o dönem AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım da katılmıştı. Yıldırım açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Yüzer Müze, bir yandan büyük Atatürk’ün validesi Zübeyde Hanım’ın hatırasını yaşatırken diğer yandan da genç yavrularımıza denizciliği, deniz sevgisini öğretecektir” ifadelerini kullanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
85
43
38
34
24
9
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
WantonNovelSMYRNA

İzmir mini etek ve rakıdan çok ötedir. Mustafa Kemal Atatürk yoktan bir devleti neredeyse var etti, istiklalini kazanmasında ön ayak oldu. Bu zat ı muhterem... Devamını Gör

WantonNovelSMYRNA

"istiklalini kazanmasında ön ayak oldu. " lafını göründen mi anlıyorsun ak koyun? 2ncisi bu ülkede kemalistten çok ALLAHIN TUM VASIFLARINI TOPLAMIS denen ada... Devamını Gör

Diable Avionics

yakında millet kerhanesi diye bir şey açılırsa şaşırmayın

Merdan Rozyyev

O zaten 16 senedir var. Baksana her türlü pozisyonu deniyorlar üzerimizde

Ersin İdmanyurdu

adam seküler kesimden o kadar çok nefret ediyor ki. kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalığa dönüştü. tek başına ülke yönetiyorsun. tek kararnameyle ... Devamını Gör