Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'nin En Güzel 20 Plajı

Türkiye'nin En Güzel 20 Plajı

Romeo
18.08.2014 - 10:12 Son Güncelleme: 18.08.2014 - 11:39

Facebook profillerinin buram buram tatil koktuğu, deniz kıyısındaki arkadaş check-in’lerinin sinirimizi bozduğu şu günlerde, ben kendimi nerelere atsam sorusuna yanıt arama vakti geldi diye düşündük. O sebeple çok uzağa gitmeden, memleketimin cennet plajlarına doğru uzandık. En güzel deniz tatiline nokta atışı yapmak isteyenler önce buraya, sonra burayabakıversin.

Kaynak: http://www.geziko.com/blog/turkiyenin...
İçeriğin Devamı Aşağıda

1.Sarımsaklı Plajı - Ayvalık

1.Sarımsaklı Plajı - Ayvalık

Ege sahillerinin incilerinden Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plaj Sarımsaklı. Halk plajı olmakla birlikte, 8 km’lik sahil şeridi boyunca çeşitli işletmeler de bulabilirsiniz. Denizi ve sahil şeridi tamamen kumluk. Hatta Türkiye’nin ve dünyanın en mükemmel kumu özelliklerini taşıdığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da belgelenmiş. Sahil 2013 ve 2014′te mavi bayrak da almış. Anlayacağınız bol ödüllü bir plajımız kendisi. Bölgeye en yakın havalimanı Edremit Havaalanı

2.Kefalos Plajı - Gökçeada

2.Kefalos Plajı - Gökçeada

Gökçeada’yı son zamanlarda windsurf ve kitesurf turizmine açan plajdır Kefalos. Burası Kuzey Ege’nin Patarası da derler… Uzun kumluk ve bol rüzgar alan sahili su sporları için oldukça uygundur. Ama yüzmek, denizde uzun saatler geçirmek isterseniz de kimse size hayır demez. Sörf yapanlar sizi rahatsız etmez, aksine izlemek keyiflidir de. Ayrıca buraya gittiğinizde sahil kenarındaki Tuz Gölü’nde çamur banyosu da yapabilirsiniz. Gökçeada’nın tüm sahil kıyıları mavi bayraklıdır. Yazları Gökçeada’ya uçak seferleri yapılmaktadır.

3.Ayazma Plajı - Bozcaada

3.Ayazma Plajı - Bozcaada

Soğuk deniz sevenler için en iyi adres burası. Ayazma Bozcaada’nın en büyük ve en bilinen plajı. Oldukça geniş ve kumluk bir sahili var. Bölgeye Bozcaada merkezinden düzenli olarak minibüs seferleri yapılıyor. Adada motorsikletle ulaşım da oldukça yaygın. Hazır gitmişken bir motor kiralayıp, adayı baştan başa turlayın derim. Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı. Adaya ulaşmak için Geyikli’den kalkan feribotlara binmeniz gerekiyor.

4.Lara Plajı - Antalya

4.Lara Plajı - Antalya

Lara, Antalya şehir merkezine 18 km. uzaklıkta yer alıyor. 2 km. uzunluğunda, 45 metre genişliği Lara ince kumdan oluşan bir sahil şeridine sahip. Buranın ince kumu romatizmal hastalıklara iyi geldiği için, yaz aylarında plajda çadır kuranlara sık sık rastlayabilirsiniz. Bölgenin denizi son dört yıldır mavi bayrak alıyormuş. Buraya en yakın havaalanı 15 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı.

5.Kaputaş Plajı - Kaş

5.Kaputaş Plajı - Kaş

Kaputaş plajı Kalkan ve Kaş arasında olup, Kalkan’a 7 km mesafededir. Yol seviyesinden aşağıda olduğu için yürüyerek ulaşabilirsiniz buraya. Sahili kum ve çakıl karışımıdır. Buraya ulaşması her ne kadar zahmetli olsa da, gittiğinizde bu zahmete değdiğini göreceksiniz. Turkuaz mavisi denizi ile ve köpük gibi dalgaları ile insanın aklını başından alır. Bölgede bir işletme bulunmadığı için yanınızda yiyecek götürmeniz iyi olacaktır. Kalkan Koyu’nun tamamı mavi bayrak almaya hak kazanmış. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6.Ölüdeniz - Fethiye

6.Ölüdeniz - Fethiye

Fethiye’nin enteresan yapıdaki koylarından biri Ölüdeniz. Denizi ve sahili tamamen taşlık. Ama muhteşem doğasının üzerinizde yarattığı etki, bu dezavantajı gözardı etmenizi sağlıyor genellikle. Denizde yüzerken tepenizden geçen paraşütçüleri izlemek de ayrı bir keyif veriyor insana. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.

7.Çıralı Plajı - Antalya

7.Çıralı Plajı - Antalya

Eşine dünyada az rastlanır nitelikteki Çıralı Plajı, sevimli caretta carettalara ev sahipliği yapıyor. Dere yataklarından akan suyun denize hafif derinlik vermesiyle, pek de sıcak sayılmayacak bir suya sahip Çıralı, sizi hem doğal hem de tarihi bir atmosfere sokuyor. Plaja gitmek için Kral Zeus’un mezarını, antik tiyatro ve hamam kalıntılarını geçmeniz gerekiyor. Roma devrinde bir yolculuk yaptıktan sonra ulaşıyorsunuz Çıralı sahillerine. Buranın denizi hafif taşlı ve kumluk. Birinci derecede doğal sit alanı olan Çıralı, mavi bayrak sahibi. En yakın havaalanı Antalya Havalimanı.

8.Ilıca - Çeşme

8.Ilıca - Çeşme

Çeşme’ye 5 km mesafedeki Ilıca, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bir özelliğe sahip. Ilıca denizinin içinde sıcak su kaynakları yani ılıcalar bulunuyor. Sahilin adı da buradan geliyor. Su içerisindeki ılıcaların romatizma, cilt hastalıkları, raşitizm, karaciğer ve idrar yolları gibi hastalıklarda iyileştirici özelliği olduğu söyleniyor. En yakın havalimanı 96 km. mesafedeki Adnan Menderes Havaalanı.

9.Ovabükü - Datça

9.Ovabükü - Datça

Mesudiye köyüne bağlı üç bükten en güzelidir. Datça yarımadasına gizlenmiş güzelliklerden Ovabükü, Akdeniz’in en mükemmel sahilleri arasında ilk sıralarda geliyor. Diğer iki koy ise Hayıtbükü ve Palamutbükü. Civarda çok sayıda şirin pansiyon ve güzel bahçeli evler görebilirsiniz. Buraya en yakın Dalaman Havaalanı’ndan ulaşabilirsiniz.

10.Amos - Marmaris

10.Amos - Marmaris

Amos Marmaris’e 24 km. uzaklıkta bir antik kenttir. Bozburun yarımadasında, iki tatil köyünün arasına saklanmış ziyaretçilerini bekler. Çakıl taşlı plajı, günümüze kadar iyi korunmuş tiyatro, sarnıç, tapınak ve anıtları vardır. Burada hem deniz keyfi hem de tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz. Buraya en yakın havalimanı 90 km uzaklıktaki Dalaman Havaalanı’dır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11.Kelebekler Vadisi - Fethiye

11.Kelebekler Vadisi - Fethiye

Bohem ruhlu tatilcilerin aklına gelen ilk duraklardandır Kelebekler Vadisi. Dünya mirası olarak kabul edilen Babadağ’nın eteklerinde bulunur. Burası doğal sit alanı olarak kabul edildiği için her türlü yapılaşma yasaktır. Dolayısıyla tatilciler genellikle kamp için burayı tercih ederler. Ölüdeniz’den tekne ile Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. En yakın havalimanı ise Dalaman Havaalanı’dır.

12.Ortakent - Bodrum

12.Ortakent - Bodrum

Bodrum’a en yakın plaj olan Ortakent, tatilcilerin en gözde duraklarından. Şehir merkezine uzaklığı 10 km. Su kayağından yelkene birçok su sporuna elverişli oluşu da burayı ayrı bir cazibe merkezi haline getirmiş durumda. Mavi bayraklı bir denize ve uzun kumsala sahip. Buraya Bodrum – Turgutreis yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. En yakın havaalanı ise Milas – Bodrum Havalimanı.

13.Patara Plajı - Kaş

13.Patara Plajı - Kaş

Akdeniz’in en uzun plajıdır Patara… Aynı zamanda Akdeniz kıyılarının en güzel kumlarına ve tarih bakımından zengin bir yapılaşmaya sahiptir. Apollo Tapınağı buradadır ve Aziz Nikolas’ın gerçek memleketi olduğu söylenir. Caretta caretta’ların yumurtlama alanı olduğu için koruma altındadır. Söylemeye gerek yok tabi ama denizi tabi ki mavi bayraklıdır. Buraya Dalaman Havaalanı’nı kullanarak, Fethiye Kaş yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

14.Domuz Çukuru - Datça

14.Domuz Çukuru - Datça

Marmaris ile datça arasında, yalnızca tekneyle ulaşılabilen bir plaj. Çam ve keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplı bir dağlık orman, sakin bir koy ve bungalov evlerden ibaret. Ulaşımı kolay olmadığı için, hala bakir kalmayı başarabilmiş koylarımızdan biri. Kendinizle başbaşa kalabileceğiniz bir tatil için ideal. Mavi bayraklı, masmavi denizi dalmayı sevenler için büyüleyici olabilir. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.

15.İztuzu - Dalyan

15.İztuzu - Dalyan

Muğla’nın Dalyan beldesi yakınlarında, 4.5 km uzunluğunda bir plaj İztuzu… Plaj deniz suyu ile tatlı suyun arasında kalmış olması özelliğiyle tam bir doğa harikası. Söylenene göre dünyada bir benzeri daha yokmuş. Plaja Caretta Caretta’lar yumurtalarını bıraktığı için, Kaplumbağa Plajı olarak da geçiyor adı. Kaplumbağaları rahatsız etmemek için 20.00 – 08.00 arası kapalı, diğer saatlerde halka açık. Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne sahip olan İztuzu, Dalyan kıyılarının özelleştirilmesi gibi olasılıklar nedeniyle maalesef tehlike altında. Buraya Dalaman Havaalanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Dalaman – Dalyan arası taksi ya da arabayla 20-25 dakika sürüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

16.Kleopatra Plajı - Alanya

16.Kleopatra Plajı - Alanya

Kleopatra Alanya’nın mavi bayraklı plajlarından. Alanya Kalesi’nin hemen eteklerinde ve girişinde Damlataş Mağarası var. Altın renkli kumu ve 2 km’lik geniş plajıyla Alanya’nın görülmesi gereken yerlerindendir. Gazipaşa Havalimanı buraya en yakın havaalanıdır.

17.Kadırga Koyu - Asos

17.Kadırga Koyu - Asos

Asos’un güneyinde, zeytin ağaçlarıyla dolu bir yolun sonunda karşınıza çıkan masmavi bir koy Kadırga. Asos zaten başlı başına yeterince güzelken, Kadırga Koyu’nun muhteşem doğası da bu güzelliği taçlandırmış vaziyette. Uzun ve taşlık bir plajı, mavi bayraklı denizi var. Asos’a ulaşım araba ya da otobüsle oldukça kolay. Bölgeye en yakın havalimanı ise Edremit Havaalanı diyebiliriz. Buradan taksilerle Assos’a gidebilirsiniz

18.Altınkum Plajı - Didim

18.Altınkum Plajı - Didim

Ege kıyılarının hareketli plajlarından… Sahil boyunca zaman geçirebileceğiniz birçok işletme bulabilirsiniz. Ayrıca herkese açık bir halk plajı da mevcut. Bu bölgede konaklayabileceğiniz çok sayıda ev ve otel de var. Didim’e 143 km. mesafedeki İzmir Adnan Menderes Havalimanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Didim’e 9 km mesafede bulunan Altınkum’a ise ilçeden kalkan vasıtalar ile gitmek mümkün.

19.İncekum Plajı - Marmaris

19.İncekum Plajı - Marmaris

Sedir Adası yakınlarında, Kleopatra plajıyla karşı karşıya olan bir koy burası. Denizi akvaryum gibi berrak ve zemini kumlu. İncekum’a Marmaris’in Çamlı köyünden kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Plajda yeme-içme, şezlong ve kabin ihtiyaçlarını karşılayan bir işletme bulabilirsiniz. Marmaris’e en yakın havalimanı Dalaman Havaalanı.

20.Kumköy Plajı - Side

20.Kumköy Plajı - Side

Side hem doğası hem de tarihi zenginlikleri bakımından mutlaka görülmesi gereken bir yer. Gitmişken antik kent ziyareti yapabilir hem de uzun kumlu plajlarında keyif yapabilirsiniz. Kumköy Plajı boyunca konaklayabileceğiniz birçok otel ve tatil köyü mevcut. Bölgeye en yakın havaalanı Antalya Havalimanı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BONUS : Caddebostan Plajı

BONUS : Caddebostan Plajı

Kapanışı biraz nostaljiyle yapayım dedim. İşte İstanbul’da denize girilebilen zamanlardan kalma bir Caddebostan Plajı manzarası…

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
108
49
14
9
9
6
5