Türkiye'nin Bir Zamanlar En Prestijli Ödül Töreni Kral Müzik Ödüllerinin Unutulmaz İlk On Yılı!

6PAYLAŞIM

1994 yılında yayın hayatına başlayan Kral TV, bir sonraki yıl Kral Müzik Ödülleri adıyla Türkiye'nin en büyük müzik ödülleri olacak töreni düzenlemeye başladı.

1. 1994 Kral Müzik Ödülleri

Mart 1995'te düzenlenen ilk Kral Müzik Ödülleri 1994'ün en iyilerini belirlemişti. Töreninin sunucuları ise Demet Akbağ ve Atakan Canbazlar idi. Ödül törenine damga vuran anlardan biri Sezen Aksu'nun Aacayipsin ile En İyi Söz Yazarı olarak kazandığı ödülü kendisi törene katılamadığı için o sıralar 13 yaşında olan oğlu Mithat Can'ın annesi adına almasıydı. Aynı zamanda Sezen Aksu, Yekta Okur Özel Ödülünü de almıştı. İkincisi ise tabii ki Tarkan'dı. 90'ları kavurduğu dönemlerdi ve En İyi Erkek Sanatçı dalındaki ödülü almış; sahnede hem Gül Döktüm Yollarına hem Kış Güneşi'ni seslendirmişti. Törenin sonunda ise Aacayipsin ile Yılın En İyisi seçilmişti. Ödül şarkının söz yazarı Sezen Aksu'ya gitmişti... Tarkan da şarkıyı seslendirmek için bir kez daha sahneye çıkmıştı.

2. 1995 Kral Müzik Ödülleri

Şebnem Arda ve Atakan Canbazlar sunuculuğunda gerçekleşen tören 21 Mart 1996'da düzenlenmişti. 95'in en iyilerinin seçildiği bu törende takdim edilen ilk ödül Türk Sanat Müziği'nde En İyi Kadın Sanatçı dalındaydı ve ödülün sahibi Fırtınalar şarkısı ile Ebru Gündeş olmuştu. Yılın şarkısı ödülünü aynı şarkıyla yine Ebru Gündeş kazanırken; bu yıl ilk kez verilen Yılın Albümü ödülü ise İbrahim Tatlıses Klasikleri ile İbrahim Tatlıses kazanmıştı. Aynı zamanda Yekta Okur Özel Ödülünü ise çok sevgili Onno Tunç almıştı.

3. 1996 Kral Müzik Ödülleri

6 Mart 1997'de üçüncü kez düzenlenen ödül töreninin sunuculuğunu Şebnem Dönmez ve Murat Başoğlu üstlenmişti. Gecenin ilk ödülü En İyi Müzik Grubu dalında verilmişti ve ödülü Ayna; Nükhet Duru'nun takdimiyle almıştı. Gecenin ismi 96 yılına damgasını vuran Canısı şarkısıyla İbrahim Erkal olmuştu. Yılın En İyi Şarkısı Araba ile Mustafa Sandal'a giderken En İyi Albüm ödülü kazananı Gölgede Aynı albümüyle yine Mustafa Sandal olmuştu. Yekta Okur Özel Ödülünün sahipleri de Tanju Okan ve Zeki Müren'di.

4. 1997 Kral Müzik Ödülleri

Pınar Altuğ ve Murat Başoğlu'nun sunuculuğunu yaptığı ve 23 Şubat 1998'de düzenlenen törenin ilk ödülü En İyi Müzik Grubu dalında 90'ları kasıp kavuran grup Af kazanmıştı. Yekta Okur Özel Ödülü Şehrazat'a takdim edilmiş, Yılın Şarkısı ödülünü ise Mavilim şarkısıyla Nilüfer kucaklamıştı. Nilüfer aynı zamanda En İyi Kadın Sanatçı ödülünü de kazanmıştı. En İyi Erkek Sanatçı Ödülünü de alan Tarkan, Ölürüm Sana ile Yılın Albümü ödülünün de sahibi olmuştu.

5. 1998 Kral Müzik Ödülleri

1998'in en iyilerinin seçildiği bu tören Melisa Düğen ve Ersin Düzen sunuculuğunda 27 Nisan 1999 tarihinde yapılmıştı. Törenin ilk ödülü yine En İyi Müzik Grubu dalında verilmiş, Cem Karaca'nın takdim ettiği bu ödülü Ayna kazanmıştı. En İyi Erkek Sanatçı ve En İyi Beste dalında iki ayrı ödül Aya Benzer ile Mustafa Sandal'ın olmuştu. Yıkılmadım şarkısıyla Arabesk-Fantazi'de En İyi Erkek Sanatçı ödülünü kazanan Mahsun Kırmızıgül aynı zamanda Yılın Şarkısı ve Yılın Albümü ödüllerini de alarak geceye damga vuran isim olmuştu. Yekta Okur Özel Ödülünü ise o yıl kaybettiğimiz Barış Manço'ya verilmişti. Dakikalarca ayakta alkışlanan Manço'nun ödülünü ise eşi Lale Manço ve çocukları Doğukan ile Batıkan Manço almıştı.

6. 1999 Kral Müzik Ödülleri

23 Şubat 2000 tarihinde düzenlenen törenin sunuculuğunu Ziya Kürküt ve Şebnem Dönmez yapmıştı. Geleneksel olarak törenin ilk ödülü En İyi Müzik Grubu dalında verilmişti. Ödülün sahibi bir önceki senenin tekrarı gibiydi. Kazanan yine Ayna idi ve yine Cem Karaca'nın elinden almışlardı ödülü. Yılın Şarkısı ödülünü Seni Anan Benim İçin Doğurmuş şarkısıyla kazanan Ebru Yaşar ayrıca Arabesk-Fantazi'de En İyi Kadın Sanatçı ödülünün de sahibi olmuştu. Gecenin en renkli anı ise Aysel Gürel'in Vur Yüreğim şarkısıyla En İyi Söz Yazarı ödülünü kazanmış olmasıydı esasında. "Bu şarkıyı yazma niyetimi söyleyeyim size... Felaketlere denk geldiği bir dönemde insanlara yaşam sevinci vermek için, Tanrı unutmuş olsa da... Tanrı hiçbirimizi unutmaz ama halk arasında öyle bir laf vardır, Allah'ım beni unuttun mu gör beni derler ya, böyle bir dönemde her zaman yüreğimiz hayata vurmalı."

Törenin önemli ödüllerinden Yılın En Çok Satan Albümü Barış Manço'nun Mançoloji'si olurken; Yekta Okur Özel Ödülü ise Müzeyyen Senar'a verilmişti.

7. 2000 Kral Müzik Ödülleri

Ziya Kürküt ve Janset'in sunuculuğunda 1 Mart 2001'de gerçekleşen 7. Kral Müzik Ödülleri'nin En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçısı Hande Yener olmuş, Yılın Şarkısı ise Güz Gülleri ile Hakan Taşıyan'a gitmişti. Taşıyan, o gece aynı zamanda Arabesk-Fantazi'de En İyi Erkek Sanatçı ödülünü de almıştı. En İyi Erkek Sanatçı ve İlla ki ile En Çok Satan Albüm ödüllerini alan Hakan Peker ise törene damgasını vuran bir diğer isim olmuştu. Yekta Okur Özel Ödülünün sahibi de Orhan Gencebay olmuştu.

8. 2001 Kral Müzik Ödülleri

12 Şubat 2002'de düzenlenen törenin sunucuları Meltem Cumbul ve Olgun Şimşek'ti. 2001'in en iyilerinin ödüllendirildiği törende o yıl Karma adlı albümünü çıkaran Tarkan'ın damga vurduğuna kimse şaşırmayacaktır sanıyoruz. Kuzu Kuzu ile Yılın Şarkısı, En İyi Erkek Sanatçı ve Karma ile En Çok Satan Albüm ödüllerini toplayan Tarkan, Amerika'da olduğu için fiziken değil ama canlı yayın bağlantısıyla törene katılabilmişti. Her zamanki gibi zamanının ötesinde bir hareket Tarkan'dan... 💪

9. 2002 Kral Müzik Ödülleri

Şafak Sezer ve Elif Güvendik'in sunuculuğunda 24 Mart 2003 tarihinde gerçekleşen törende Yılın Şarkısı ödülünü İlhan Şeşen, Neler Oluyor Bize? ile alırken Yılın En Çok Satan Albümü ise Hande Yener'in Sen Yoluna Ben Yoluma albümü olmuştu. Ancak bu, Hande Yener'in aldığı tek ödül olmadı. En İyi Kadın Sanatçı ve En İyi Şarkı Sözü ödüllerini de kucaklayan Hande Yener, geceyi üç ödülle tamamlamış oldu. Bir önceki sene verilmeyen Yekta Okur Özel Ödülü ise bu yıl Ajda Pekkan'a gitmişti.

10. 2003 Kral Müzik Ödülleri

29 Mayıs 2004'te gerçekleşen tören, 10. yılını kutluyordu bu törenle. Mehmet Ali Erbil ve Eren Kalkan sunuculuğunda gerçekleşen törenin ilk ödülü En İyi Çıkış Yapan Erkek dalında Gitarcı'ya verilmişti. Törene damga vuran isim elbette ki Sertab Erener olmuştu. Elbette diyoruz çünkü Sertab, 2003'teki Eurovision başarısıyla yılı altını üstüne getirmişti. Bu başarısı ülkenin en ünlü müzik ödüllerine de yansımıştı kaçınılmaz olarak. Hem Everyway that I Can ile Yılın Şarkısı ödülünü alan Sertab hem de Onur Ödülünün sahibi olmuştu. Yılın En Çok Satan Albümü ödülü ise Yürü Anca Gidersin ile Yıldız Tilbe'nin olmuştu.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir