Trip-Hop'u İnkar Eden Fakat Her Hali ile Ayrı Sevdiğimiz Müzikal Dahiler Grubu: Morcheeba

9PAYLAŞIM

Öyle bir grup düşünün ki kimliğini, vokalistine bağlamak yerine bunu geleneklerin dışında bir yolcuğula çevirmeyi seçiyor. Tüm yanları ile müzik işine başka bana İngiliz grup Morcheeba'yı bir kez daha anıyoruz!

90'lı yılların başında, Skye Edwards'ın dinginleştirici sesi ile radyolarda kulaklarımıza takılan Morcheeba'da yaratıcı süreç kurucu kardeşlerin Paul ve Ross Godfrey elinde başlıyordu.

Müzik türlerinin çok daha ayrışık, çok daha belirgin olduğu, rapçilerle rock'çıların TV'de yumruklaştığı o dönemde, bu ekip bize trip-hop, rock, folk rock ve downtempo gibi bilmediğimiz bir kokteyl hazırlıyordu.

Hem DJ hem de prodüktör olan Godfrey kardeşler Londra'ya taşındıktan kısa bir süre sonra Greenwich'teki bir partide, o gece çalan funk grubun vokali Skye ile tanışırlar.

Kısa bir süre birlikte kayıt almaya başlayan 3'lü Morcheeba'nın temellerini atmış oldu. Basit bit ev stüdyosunda kayıt alıyorlardı ve müziği birlikte keşfetmeye başlamışlardı. 

Kısa zaman sonra China Records plak şirketi ile anlaştılar, ilk EP Trigger Hippie de bu şekilde çıkmış oldu. Aylardan Ekim, yıllardan 95'ti.

Yaklaşık bir yıl sonra çıkan ilk albüm Who Can You Trust? ise Paul'un hip-hop geçmişi, Ross'un saykodelik rock bağları ile harmanlanmıştı. Dinleyicilerin ağzı açık kaldı diyebiliriz!

Temmuz 1996'da çıkan Tape Loop'un da patlaması ile, grup bir anda tüm dünyayı turlar oldu. Artık kendi stüdyolarını satın alacak kadar para da kazanmışlardı. 1997 yılında da David Byrne'ın Feelings albümünün kayıt ve prodüksiyon işlerinde yer aldılar.

1998 yılında çıkan Big Calm ise tek tek şarkı bazında çok daha büyük başarılar elde etmişti. Trip hop'tan daha pop müziğe kayan bir çalışmaydı ve hayran kitlesi artık Morcheeba'nın tarzını tanımıştı.

Üçüncü albüm Fragments of Freedom ise 2000 yılında geldi, ve Big Calm'ın başarısını yakaladı. 2002 yılında Charango albümü ile buluştuk. Sonrasında ise iki single çalışması "Otherwise" ve "Way Beyond" oldu. 

Godfrey kardeşler 2001 yılında, Jim White'ın No Such Place albümüne 3 parça ile girince, 2003 yılında artık Morcheeba ABD'de de seviliyordu.

Grubun 2018'e geldiğimizde çıkan Never Undo albümünden aynı isimli parçası.

2003 yılında ise çok ilginç bir gelişme yaşandı. Bunca başarının üzerine, Godfrey kardeşler, Skye ile yaratıcı ve kişisel farklılıklar yüzünden yollarını ayırdıklarını duyurdular. Skye Edwards'a menejerden bir telefon geldi ve ona her şeyin bittiği söylendi. 

Anlattığına göre Skye grubu dağılıyor sanmış! Aslında biraz öyle de olmuş çünkü kardeşler de ilerleyen günlerde birlikte çalışmayı bıraktılar. 

Edwards'dan sonraki ilk albüm ise the Antidote oldu. Noonday Underground'ın solisti Daisy Martey ile çalışılmıştı fakat aralarındaki kreatif ilişki ABD turnesinin ortasında aniden bitiverdi. Sonrasında Jody Sternberg de kısa bir süre vokallik yaptı. Godfrey kardeşler 2008 yılında çıkardıkları albümde ise 5 farklı vokalle, uluslararası rap yıldızları ile çalışmayı tercih etti.

Sky Edwards geri dönüyor: Efsane Morcheeba'nın tekrar bir araya gelişi!

Edwards'ın solo kariyeri aynı menejerlik ekibi ile devam etti. Bu yüzden ekip 2009 yılında bir toplantı için bir araya geldiklerinde, nefes almış ve yenilenmiş olarak bir projeye adım atmaya karar verdiler. 

İşte o sevdiğimiz Morcheeba sound'u geri gelmenin filizlerini bu noktada çıkarmaya başlamıştı. İşlerin yoluna girmesi 2010 yılını buldu ve 9 Nisan 2010'da kendilerini İsviçre'deki Caprices Festival'de sahnede gördük.

Yedinci albüm ise yine derin sesler, yumuşak vokaller ve başka bir havayla 2010 yılında çıktı: Blood Like Lemonade

Ekim 2013'te de Head Up High geldi. Sonraki yıl ise grup Skye Edwards (vokal), Ross Godfrey (gitar), Steve Gordon (bas), Richard Milner (klavye), Martin Carling (davul) ve James Anthony (turntable) olarak Avustralya turnesine çıktı.

Ekim 2013'te de Head Up High geldi. Sonraki yıl ise grup Skye Edwards (vokal), Ross Godfrey (gitar), Steve Gordon (bas), Richard Milner (klavye), Martin Carling (davul) ve James Anthony (turntable) olarak Avustralya turnesine çıktı.
Ekim 2013'te de Head Up High geldi. Sonraki yıl ise grup Skye Edwards (vokal), Ross Godfrey (gitar), Steve Gordon (bas), Richard Milner (klavye), Martin Carling (davul) ve James Anthony (turntable) olarak Avustralya turnesine çıktı.

Bu defa müzik konusunda aralarında çıkan anlaşmazlıklar yüzünden, Paul Godfrey 2014 yılında gruptan ayrılma kararı aldı. Bu kez anlaşmazlıklar çok daha sertti, çünkü isim konusunda da anlaşamıyorlar gibiydi...

"Bundan sonra bir daha Morcheeba albümü olmayacak." diye sert bir açıklama yaptı. Sonrasında da kendine Sacrosync Sound adında bir stüdyo kurdu. Fakat Rachel Cuming ile kaydettiği "Cool Your Soul" adlı albümün altına Morcheeba Productions yazdı. 

İlk filizlerden geriye kalan Ross Godfrey ve Skye Edwards ise, Skye & Ross olarak işlerine devam etti. Dinleyiciler Skye'ın sesini tanıyor ve onu istiyordu!

Birlikte turneye çıktılar, albüm çıkardılar, akustik olarak başlayan gruba sonra Skye'ın oğlu Jaega baterist, eşi basçı olarak katıldı. Ross'un eşi Amanda Zamolo ise, arka vokal yapmaya başladı.

Bizim için Skye'sız Morcheeba olmaz diyenler için de son albüm Blaze Away'e 2018 yılında kavuştuk

Albümü Spotify'dan dinlemek için buraya!

YouTube'dan ve diğer kanallardan dinlemek için de buraya!

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
namex

şahsına münhasırlar.

bergtatt

Trigger hippie :)

Görüş Bildir