Görüş Bildir
Haberler
Teksas’ta ‘Ülkenin En Ağır’ Kürtaj Yasası Yürürlüğe Girdi

Teksas’ta ‘Ülkenin En Ağır’ Kürtaj Yasası Yürürlüğe Girdi

ABD'nin Teksas eyaletinde 'ülkenin en ağır kürtaj yasası' yürürlüğe girdi. Yasayla hamileliklerinin 6’ncı haftasını geçen kadınların kürtaj yaptırması yasaklanıyor. ABD Başkanı Joe Biden, konuya yönelik tepkisini dile getirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'nün aktardığı habere göre, ABD’nin Teksas eyaletinde kadınların hamileliklerinin 6'ncı haftasından sonra kürtaj olmasını yasaklayan yasa yürürlüğe girdi.

Yüksek mahkeme, kürtajın yürürlükte kalmasını yasaklayan ve ülkenin en büyük ikinci eyaleti olan Teksas’ta çoğu kadını kürtaj hakkından mahrum bırakan yasaya izin verdi.

Mahkeme Perşembe günü erken saatlerde 5’e 4 oyla, kürtaj yasasının kabul edildiğini açıkladı.

Biden "aşırı" dedi

Biden "aşırı" dedi

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada, “aşırı” olarak nitelendirdiği yasanın kadınların anayasal haklarını ihlal ettiğini ve yönetiminin bu hakkı savunup koruyacağını söyledi. Biden, bu durumun maddi güçlüğü olan kadınları da olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Teksas’ta geçen mayıs ayında kabul edilen yasa, uzmanlarca ABD'nin en sert kürtaj yasalarından biri olarak gösteriliyor.

Yasa, hamileliklerin 6’ıncı haftasını geçen kadınların kürtaj yaptırmasını yasaklıyor. Öte yandan, 6 haftadan sonra kürtaj olan kadınlara yardım eden, kürtaj için maddi yardım sağlayan ya da kliniğine götüren kişilere dava açılmasına olanak sağlanıyor.

Hamilelik 6 haftadan önce bilinmez

Hamilelik 6 haftadan önce bilinmez
İçeriğin Devamı Aşağıda

Dava açan şahısların, kürtaj olan kişiyle herhangi bir şekilde ilişkili olması da gerekmiyor.

Yasa, ABD Yüksek Mahkemesi'nin eyaletlerin ceninin yaşayabildiğinin kesinleştiği 22-24 haftadan önce kürtaj yaptırmanın yasaklanamayacağına dair önceki kararları ile çeliştiği ve kadınların 6 haftadan önce hamile olduklarını öğrenmelerinin mümkün olmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
35
9
4
4
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın