Görüş Bildir
Haberler
Tarihin En Garip Vergileri

Tarihin En Garip Vergileri

Fatih UZUN
11.01.2014 - 23:46 Son Güncelleme: 31.05.2022 - 11:45

Özgürlük vergisi

Özgürlük vergisi

Antik Roma'da köleler belli bir süre sonunda veya bedel ödeyerek özgürlüklerine kavuşabiliyordu. Roma devleti, bedel ödeyerek özgür kalan kölelerin özgürlükleri için vergi ödemesini istiyordu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sabun vergisi

Sabun vergisi

Ortaçağ’da Avrupalı devletler sabuna vergi uyguluyordu. Sabun vergisi İngiltere’de 1835’e kadar yürürlükte kaldı.

Şömine vergisi

Şömine vergisi

1660 yılında İngiltere şöminelere vergi uygulamaya başladı. Halk da vergiden kaçmak için şöminelerinin önünü tuğlayla kapattı. Vergi 1689’da yürürlükten kalktı.

Pencere vergisi

Pencere vergisi

Yine İngiltere tarafından uygulanan başka bir vergi de pencere vergisiydi. 1696’da yürürlüğe giren vergi sonrasında evlerde çok az pencere yapılmaya başlandı. İnsan sağlığını tehdit ettiği anlaşılan uygulamaya 1851’de son verildi.

Tuğla vergisi

Tuğla vergisi

İngiltere'nin uyguladığı bir başka vergi olan tuğla vergisi, inşaat sahiplerinin kullandıkları tuğla başına vergi ödemesini şart koşuyordu. İnşaatçılar da tuğla sayısını azatlmak için daha büyük tuğlalar kullanmaya başladı. Hükümet de cevap olarak büyük tuğlalara yüksek vergi koydu. Vergi 1850'de yürürlükten kalktı.

Sakal vergisi

Sakal vergisi

Rus Çarı Büyük Petro, 1705 yılında sakalı vergiye bağlayarak Rus erkeklerini tıraş olmaya yönlendirdi. Petro, böylelikle Rusların daha Batılı göründüğünü düşünüyordu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tuz vergisi

Tuz vergisi

Fransa'nın uyguladığı tuz vergisi halkta büyük öfkeye yol açarak 1789'daki Fransız Devrimi'ne katkıda bulundu.

Duvarkağıdı vergisi

Duvarkağıdı vergisi

İngiltere 1712’de desenli duvarkağıtlarına vergi getirdi. İnşaatçılar da ev yaparken düz duvarkağıtları yapıştırıp onları daha sonra boyayarak vergiden kaçmanın yolunu buldu.

Şapka vergisi

Şapka vergisi

İngiltere 1784 yılında bu kez de şapkalara vergi getirdi. Vergiden kurtulmak isteyen şapka imalatçıları ürettikleri ürünlere “şapka” demekten vazgeçti. Hükümet de karşılık olarak başa giyilen her şeye vergi getirdi. Vergi 1811’e kadar yürürlükte kaldı.

Mum vergisi

Mum vergisi

İngiltere 1789 yılında muma vergi getirdi. Devlet evde mum üretimini yasaklayarak mum imalatını lisansa bağladı. Uygulamanın 1831’de sona ermesiyle mumun popülaritesi hızla arttı.

Televizyon vergisi

Televizyon vergisi

İngiltere'de halen uygulamada olan bir vergi. Evinde televizyonu olan her vatandaş yıllık vergi ödemek zorunda. Görme engelliler ise televizyonu göremeyip sadece dinledikleri için verginin yarısını ödüyorlar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bekar erkek vergisi

Bekar erkek vergisi

Bizde de garip vergiler gündeme gelmiş. Tek parti döneminde Yozgat milletvekili Süleyman sırrı bey, bekar erkeklerden vergi alınmasını istemiş. Buna ünlü yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar ”evlenmedim, evlenmeyi de düşünmüyorum, bekarlığın ceremesi kaç lira ise çekmeye hazırım” diye cevap yazar.

Bıyık vergisi

Bıyık vergisi
dm2302files.storage.live.com

Uruguay'ın Durazno kent meclisi 1867 yılında erkeklere bıyık vergisi koydu. Bıyığın her santimi için 2 peso alındı, ancak tepki çok sert olunca kısa sürede bundan vazgeçildi.

Baca vergisi

Baca vergisi

Aynı dönemler içinde Polonyalılar'ın canını da bacı vergisi yakıyordu. Halk vergi ödememek için bacalarını yıktı.

Çizme vergisi

Çizme vergisi

18. yüzyılda Prusya kralı 2. Frederick, çizmelerden vergi alınmasını emretti ve çizme vergisi toplattı.

İkinci koca vergisi

İkinci koca vergisi

İspanya'da 14. yüzyılda nikah masasına oturan kadından vergi alındı. Nedeni ikinci evliliği yapmasıydı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
8
6
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
serkanst

o çağlarda ingiltereli inşaatçılar türkmüş galiba, herşeyin yolunu bulmuşlar :)