Görüş Bildir
Haberler
Tarihi Haydarpaşa Kampüsü ‘Resmen’ Bakanlığın

Tarihi Haydarpaşa Kampüsü ‘Resmen’ Bakanlığın

Onedio Medya
17.04.2015 - 12:46 Son Güncelleme: 17.04.2015 - 16:35
İçeriğin Devamı Aşağıda

Tarihi Haydarpaşa Kampüsü ile ilgili bir yıldan beri süren tartışmaya son nokta konuldu. Önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan Torba Yasa’ya göre 1894 yılında temeli atılan kampüs, Sağlık Bakanlığı’na bağlı yeni kurulan Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne tahsis edildi. 

‘BAŞKA YER Mİ BULUNAMADI?’

‘BAŞKA YER Mİ BULUNAMADI?’

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe'ye konuşan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunları Derneği (MÜHDER) Başkanı Av. İhsan Baran, “TSBÜ için İstanbul’un başka bir yerinde arazi tahsis edilmemesi düşündürücü” diyerek şunları kaydetti: “Tarihi Haydarpaşa Kampüsü’nün Marmara Üniversite ile kimlik kazandığına işaret ederek “Bu yerleşke 1894 yılında 2. Abdülhamit tarafından 400 bin Osmanlı altını ile yapılıyor. O dönem Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne adı ile hizmet veriyor. Boğaza nazır değerli bir arazi üzerinde kurulu bu yerleşkeye daha sonra Haydarpaşa Lisesi, 1980’lerde ise Marmara Üniversitesi’ne bağlı fakültelere tahsis ediliyor.

Hukuk, Eczacılık, Hemşirelik Yüksek Okulu, Radyo-Sinema-TV Bölümü ve Adalet Yüksek Okulu hali hazırda bu yerleşkede bulunuyor. 31 yıldır bu yerleşkede bulunan Hukuk Fakültesi, çok sayıda saygın hukukçu yetiştirdi. Burası sadece bir arazi bir bina değil. Burada kültürel bir değer var. 4 bine yakın avukatın üyesi olduğu MÜHDER olarak alınan karardan derin bir üzüntü duyuyoruz; karar bizi derinden yaraladı. Biz dernek olarak bir yıla yakın bir süreden beri bu kararın hayata geçmemesi için çaba gösteriyoruz. Hemen her platformda sesimizi duyurmaya çalıştık. Yasal süreç ve gelişmeler tarafımızca takip edileceğiz.”

İPTAL İÇİN AYM’YE GİDİLMESİ GEREKİR

İPTAL İÇİN AYM’YE GİDİLMESİ GEREKİR

Torba Yasa ile Meclis’ten geçen kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılması için çalışma yürüttüklerini kaydeden Av. Baran “Burada siyaset üstü bir durum söz konusu. Meclis’te grubu bulunan partiler ile temastayız. Aldığımız destekler de söz konusu. Kanunun iptali için AYM’ye başvuru yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda, tüm hukukçulardan, akademisyenlerden ve özellikle öğrencilerimizden ve de duyarlı olan vicdan sahibi bütün yurttaşlardan destek bekliyoruz” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

PAHA BİÇİLMEZ BİR YERLEŞKE

PAHA BİÇİLMEZ BİR YERLEŞKE

Av. Baran, Haydarpaşa Kampüsü’nün arazisi ve yapıları için “Paha biçilemez” bir değerden söz ederek, Marmara Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokolün detayını bilmediklerini kaydetti. Av. Baran, TSÜB’nin ne zaman hayata geçirileceği konusunda belirsizlik olduğuna işaret ederek, yerleşkede bulunan fakültelerin ise, Göztepe, Pendik'te bulunan yerleşkelerle beraber Maltepe’de Marmara Üniversitesi’ne tahsis edileceği gündemde olan yerleşkelere taşınmasının söz konusu olacağını kaydetti.

Twitter'dan yorumlar

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
8
6
3
1
1
0