Taliban Pakistan'da Okula Saldırdı: 132 Öğrenci ile 9 Öğretmen Öldü

 > -

Pakistan Ordu Sözcüsü Asıf Selim Bacva, Peşaver'deki okul baskınında 132'si öğrenci, 9'u öğretmen toplam 141 kişinin öldüğünü açıkladı. Ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Başbakan Davutoğlu, Peşaver'deki bir okula düzenlenen baskında öğrenciler ile öğretmenlerin öldürülmesi nedeniyle yarın Türkiye'de 1 günlük "milli yas" ilan edileceğini bildirdi.

AA

Pakistan'ın Peşavar bölgesinde Taliban tarafından düzenlenen okul baskınında 132'si öğrenci, 9'u öğretmen 141 kişinin öldüğü, 128 kişinin yaralandığı belirtildi. 

Ordu Sözcüsü Asıf Selim Bavca, düzenlediği basın toplantısında, güvenlik birimlerinin düzenlediği operasyonun tamamlandığını, 960 kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Okul baskınında 132'si öğrenci, 9'u öğretmen 141 kişinin öldüğünü bildiren Bavca, operasyonda 6 teröristin de öldürüldüğünü, 121 öğrenci ve 7 komandonun yaralandığını belirtti.

Tümgeneral Bacva, "Teröristler okula girdikten sonra auditoryumda yapılan töreni hedef alarak rastgele ateş ettiler. Teröristlerin hedefi en yüksek sayıda öğrenci öldürmekti, rehin almak değil. Hiç bir talepte bulunmadılar" dedi.

Okulda kayıtlı öğrenci sayısının 1099 olduğunu belirten Bacva, 960 öğrencinin kurtarma operasyonu sırasında komandolar tarafından tahliye edildiğini söyledi.

Teröristlerin, okula arka duvarlardan atlayarak girdiğini belirten Bacva, "Teröristlerdeki silahlar ve gıda malzemelerden belli ki amaçları baskını uzun zaman sürdürmekti" dedi.

Yas ilan edildi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ise Peşaver'deki Hayber Paktunhva eyalet başbakanlığında düzenlediği basın toplantısında "Teröre karşı operasyon son safhasına girmiştir. Zarb-e Azb operasyonu, son terörist yok edilene dek devam edecektir" dedi.

Yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü okula düzenlenen baskını "haince" diye nitelendiren Şerif, halktan saldırılara karşı dayanışma içerisinde olmalarını istedi. Navaz Şerif, baskın nedeniyle ülke genelinde 3 günlük yas ilan ettiğini söyledi.

"Vahşilerin peşini bırakmayacağız"

Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif de baskını şiddetli bir şekilde kınayarak masum insanları öldürmek için korkakça saldırı düzenleyenlerin sadece Pakistan'ın değil insanlığın da düşmanı olduğunu söyledi.

Olaydan sonra Peşaver'e giden Orgeneral Rahil Şerif, masum öğrencilerin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve teröre karşı savaşın devam edeceğini vurguladı. Orgeneral Rahil Şerif, "Vahşilerin peşini bırakmayacağız. Azmimiz daha da yükseldi. Teröristler ulusun kalbini vurdular ama yüce ulusun azmini asla kıramazlar" dedi.

Öte yandan, Başbakan Navaz Şerif de Peşaver'de olayın detayları hakkında bilgi aldı. 

Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asif Selim Bacva ise operasyon son safhasında olduğunu açıkladı.

Okul binasında 5 terörist öldürüldü

Pakistan Ordu Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada ise okul binasında yaşanan çatışmada 5 teröristin öldürüldüğü, 2 öğrenci ve 1 görevlinin kurtarıldığı bildirildi. Açıklamada, "Teröristler köşeye sıkıştırıldı" ifadesi kullanıldı.

Sözcü Tümgeneral Asıf Selim Bacva da okul binasında hala silahlı çatışmaların yaşandığını belirtti. Sözcü, operasyonun ne zaman sona ereceğine ilişkin açıklama yapmadı.

Taliban: "Saldırıyı intikam için yaptık"

Saldırıyı üstlenen Pakistan Taliban örgütünün sözcüsü Muhammed Horasani, "üzerlerinde bomba bulunan 6 üyelerinin okula girerek saldırıyı düzenlediğini" söyledi.

Horasani saldırıyı, "hükümet tarafından öldürülen Taliban üyelerinin intikamını almak için yaptıklarını" belirtti.

Saldırının yapıldığı okulda eğitim gören iki öğrencinin babası Majid Bashir de AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun kendisini arayarak saldırganların birçok öğrenciyi rehin aldıklarını söylediğini aktardı.

Bashir, "Çok korkmuştu. Doğru düzgün konuşamıyordu. Saldırganların kendisini bulmasını engellemek için benden kendisini aramamamı istedi" diye konuştu.

Türkiye, Saldırı Nedeniyle Yas İlan Etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Pakistan'daki kanlı okul saldırısı nedeniyle Türkiye'de bir günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Dubet ile Başbakanlık Merkez Bina'da bir araya geldi.

İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, burada yaptığı açıklamada, Pakistan'da 148 kişinin ölümüne neden olan okul saldırısı dolayısıyla Türkiye'de bir günlük yas ilan edildiğini söyledi.

BM baskını kınadı

Birleşmiş Milletler Pakistan Koordinatörü Timo Pakala da Peşaver'deki okula düzenlenen saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Masum çocuklara yönelik barbarca saldırıyı şiddetle kınıyoruz" dedi.

Pakala, bu vahşet karşısında dehşete düştüklerini vurgulayarak ölen ve yaralananların yakınlarının acısını paylaştıklarını söyledi.

Öte yandan Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asif Selim Bacva, operasyonda altı teröristin öldürüldüğünü belirterek ikisi öğrenci, altısı öğretmen ve yedisi idari görevli 15 kişinin daha komandolar tarafından kurtarıldığını açıkladı.

Sözcü, teröristlerin okul binasının değişik yerlerine bombalar yerleştirdiğini de söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan kınama

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan’ın Peşaver kentinde bir okula düzenlenen ve 148 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısını şiddetle kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, saldırıda çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığının, bazı öğrencilerin de rehin alındığının büyük bir üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

"Kardeş Pakistan'ın huzur ve güvenliği ile iç istikrarını bozmayı hedefleyen söz konusu terör eylemini şiddetle kınıyoruz" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Saldırıya karşı başlatılan operasyonların başarıyla sonuçlanarak, rehin alınan tüm öğrencilerin sağ salim kurtarılmaları en büyük temennimizdir. Türkiye, kardeş Pakistan’ın terörizmle mücadelesine desteğini, Pakistan hükümeti ve halkıyla dayanışmasını kararlılıkla sürdürecektir."

  • Kaynak: Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir