Görüş Bildir
Haberler
Suriye'den Çok Sert Tampon Bölge Açıklaması

Suriye'den Çok Sert Tampon Bölge Açıklaması

adem kara
15.10.2014 - 15:04
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Suriye Dışişleri Bakanlığı, 'Topraklarımızın hiçbir noktasında herhangi bir gerekçeyle tampon bölge oluşturulmasını kesinlikle kabul etmiyoruz' açıklaması yaptı.

Suriye, topraklarında tampon bölge oluşturulmasını kesinlikle kabul etmeyeceklerini yineledi. 

Suriye resmi ajansı SANA'da yer alan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, 'Topraklarımızın hiçbir bir noktasında herhangi bir gerekçeyle tampon bölge oluşturulmasını ve yabancı güçlerin topraklarımıza düşmanca müdahale etmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Suriye, dostlarıyla birlikte istişare ederek milli egemenlik, barış ve toprak bütünlüğünün korunması için gereken tedbirleri alacaktır' denildi.

'SURİYE HALKI TEK SÖZ SAHİBİDİR'

Türkiye'nin, saldırılardan kaçan Suriyeli sivil halkın sığınması için oluşturulmasını istediği güvenli bölge talebinin eleştirildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: 'Suriye halkı, geleceğini ve tercihlerini belirlemede hak sahibidir. İçişlerine karışılmasına müsaade edilemez. Bu, uluslararası hukuk ile BM sözleşmelerinin ilke ve hedeflerinin apaçık ihlalidir. Türkiye hükümeti, Suriye'deki krizin başladığı günden bu yana egemenliğini tehdit etmeye, sistemli şekilde ülkedeki istikrarı ve toprak bütünlüğünü hedef almaya devam ediyor. Bu hükümet, silahlı terör örgütlerine siyasi, askeri ve lojistik her türlü desteği sağladı, onları barındırdı, eğitti, finanse etti, silahlandırdı, 83'den fazla ülkeye mensup teröristlerin geçişinde kolaylık sağladı.'

Açıklamada 'Türkiye'nin Suriye ve Irak'ı vuran bir terör üssü haline geldiği ve bunun bölge ülkelerini de tehdit ettiği' öne sürüldü.

Milliyet

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/suriye-tam...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam