Görüş Bildir
Haberler
Sirkeci'deki Yaya Üst Geçidi Kaldırıldı

Sirkeci'deki Yaya Üst Geçidi Kaldırıldı

ATKN
23.11.2014 - 18:21
İçeriğin Devamı Aşağıda

Fatih'te Şehir Hatları İskeleleri önünde yer alan 'Sirkeci yaya üst geçiti' ana gövdesi dün gece 7 saatte kaldırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan açıklamada, Sirkeci meydanı Kennedy Caddesi-Ankara Caddesi ve Reşadiye Caddesi kavşağında bulunan, Sirkeci Yaya Üstgeçidi'nin sökümünün 70 kişilik ekiple sabaha karşı tamamlandığı, ayakların sökümünün ise trafiği aksatmayacak şekilde üç günde tamamlanacağı bildirildi.

Açıklamada, çalışmalarla ilgili şu bilgiler verildi: 'Yaklaşık 221 ton ağırlığındaki geçit gece yarısında itibaren üç parçaya ayrılarak sökülmeye başlandı. 70 kişilik teknik personelin çalışmasıyla sabaha karşı kesilerek vinçlerle taşındı. Çalışmalar süresinde trafik akışı alternatif yollardan sağlandı.'

Tarihi Sirkeci Garı'nın önünde bulunan benzin istasyonunu kaldıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi alanı park haline getirerek halkın hizmetine sunmuştu. Sirkeci Garı'nın tarihi görüntüsünün ortaya çıktığı çalışma için alana 605 metrekare çim alan oluşturulurken 7 mavi ladin, 9 piramidal porsuk, 3 gümüşi ıhlamur, 6 kırmızı yapraklı akçaağaç, 8 oya ağacı olmak üzere toplam 33 ağaç ve 532 gül dikildi. Şimdi de üst geçidin kaldırılması ile Sirkeci'nin görsel yoğunluğunu azaltıp rahatlama sağlayacak önemli bir adım atıldı. Geçidin kaldırılmasıyla birlikte yaya ulaşımı trafik ışıklarıyla direk olarak sağlanacak.

SÜRÜCÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

Sirkeci Üstgeçidi'nin kaldırma çalışmaları kapsamında, cumartesini pazara bağlayan gece saat 00.00 itibariyle üstgeçidin bulunduğu Ragıp Gümüşpala Caddesi çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Araç sürücüleri, belediye görevlileri tarafından ara sokaklara yönlendirildi. Üstgeçidin kaldırılma işleminden habersiz olan araç sürücüleri ise oluşan trafik nedeniyle belediye görevlilerine tepki gösterdi.

BELEDİYE: SİNYALLİ GEÇİT YAPILACAK

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şu ifadeleri kullandı; 'Kennedy Caddesi-Ankara Caddesi ve Reşadiye Caddesi kesişiminde bulunan, Sirkeci Yaya Üstgeçidi; yaya geçişi açısından konforlu olarak kullanılamaması ve sinyalize kavşağa yakın olması nedeniyle de, yayaların hemzemin kavşaktan geçişinin engellenememesi sebebiyle, yaya güvenliğini sağlama amaçlı olarak kaldırılıyor. Köprünün kaldırılmasının ardından, yayaların konforlu geçişlerinin sağlanabileceği, engelli, yaşlı ve çocukluların kullanımına uygun, Sinyalli Hemzemin Geçit Düzenlemesi yapılacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi anaarterler üzerindeki üstgeçitleri zamana yayarak kaldırmayı planlıyor. Köprünün güvenli bir şekilde tasfiyesi çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi- Fen İşleri Dairesi Başkanlığı'nca, Sinyalli Hemzemin Geçit Düzenlemesi ise, Ulaşım Dairesi Başkanlığı'nca yapılacaktır'

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın