Sezen Aksu'nun Onno Tunç Ortaklığından Doğan ve Yüreklere Dokunan 14 Şarkısı

26PAYLAŞIM

Minik serçemiz Sezen Aksu'nun üretken olmadığı bir zamanı bilmiyoruz aslında. Ama Onno Tunç ile öyle bir zaman yaşadı ki hâlâ dillerde pelesenk olan onlarca şarkı kaldı bizlere. Kendi ifadesiyle Nükhet Duru tanıştırmıştı ikiliyi. Birbirlerini gördükleri an büyük bir aşk doğacağını hissettiğini söylemişti Duru. Keza öyle de oldu, efsanelere yakışır bir hikâye bıraktı ikili arkasında. Sadece birlikte ürettikleri şarkılarla değil Onno'nun ölümünden sonra Sezen'in yazdığı şarkılar da tek tek efsaneye dönüştüler. Çünkü herkesin bildiği gibi o şarkılar aşkla yoğrulmuşlardı. 2017'de katıldığı bir radyo programında Sezen Aksu, "Onno Tunç'suz bir gün geçmiyor. 21 yıl oldu bir günümü geçirmedim onsuz. 21 yıldır günaşırı rüyamdadır," diyerek aslında bu hikâyenin hiç bitmediğinin de altını çizmişti. İyi ki Onno geçmiş hayatlarımızdan ve iyi ki Sezen'le yolları kesişmiş demek kalıyor geriye, bir de yüreklerimize dokunan şarkılara sarılmak.

İşte sizler için Onno Tunç ve Sezen Aksu ortaklığından dillerimizden düşmeyen 15 olağanüstü şarkıyı derledik, buyrunuz...

1. Sezen Aksu - Lunapark

Aksu'nun 1981'de çıkan Ağlamak Güzeldir albümünde yer alan Lunapark'ın aslında sözleri Aysel Gürel'e bestesi de Attila Özdemiroğlu'na ait. Düzenlemesinde yer alan isim ise Onno Tunç. Aynı albümde yer alan Hoşgörü'nün beste ve düzenlemesini yapan Onno Tunç, bu albümden önce hiç birlikte çalışmamıştı Sezen Aksu ile. Albümün en sevilen, en bilinen şarkılarından biri olan Lunapark'ı da bu tanışmayı simgelesin diye ilk sırada paylaşmış olduk.

2. Sezen Aksu - Bir Zamanlar Deli Gönlüm

1982'de çıkan Firuze adlı albümünde Onno Tunç'un imzasını taşıyan iki beste vardı. Biri Ayrılıklar Bitmez, diğeri de Biz Zamanlar Deli Gönlüm idi. Bu şarkı hâlâ severek dinlediğimiz şarkılardan biri hiç şüphesiz.

3. Sezen Aksu - Haydi Gel Benimle Ol

Darbe ve sıkıyönetim döneminde üretimin neredeyse durması, daha doğrusu durdurulması, bu dönemin sanatsal açıdan kıt kalmış olması demekti. Sezen Aksu böyle bir dönemde yeteneğiyle, başarısıyla sivrildi. 1984'te yayınladığı Sen Ağlama albümü de arabeskin yükseldiği bu dönemde buhranla yoğrulan insanların yüreklerine değdi, çıktığı günden itibaren çok sevildi ve pop müziğin kıvılcımlarını yeniden yangına dönüştürdü. Albümde 6 şarkının bestesi Onno Tunç imzalıydı, sözleri Aysel Gürel'e ait olan Haydi Gel Benimle Ol bunlardan biriydi ve yıllara meydan okuyan bir şarkı olarak bugün de en sevilen Sezen Aksu şarkılarından biri.

4. Sezen Aksu - Bu Gece

Yine Sen Ağlama albümünde yer alan bir Onno Tunç bestesi Bu Gece. Sözleri Sezen Aksu'ya ait.

5. Sezen Aksu - Sen Ağlama

Sözleri Sezen Aksu ve Aysel Gürel'e ait olan bu Onno Tunç bestesi, albümün en iç yakan şarkılarından. Bugün hangimiz bilmiyoruz ki bu şarkıyı?

6. Sezen Aksu - Değer Mi?

Sezen Aksu'nun 1986'da yayınlanan albümü Git, dur durak bilmez bir yükselişini simgeliyor aslında, aynı zamanda tamamen bir Onno Tunç ortaklığı da söz konusu. Yine birbirinden başarılı ve unutulmaz şarkıları taşıyan bu albümdeki şarkıların, Ali şarkısı haricinde hepsi Onno Tunç bestesiydi. Sözleri Aysel Gürel’e ait olan Değer Mi?, yıllar sonra 1991'de bir kez de Aksu'nun kült albümü Gülümse'de yer almıştı.

7. Sezen Aksu - Ünzile

Yine Sezen Aksu'nun 1986'da yayınlanan Git albümünde yer alan Ünzile hem toplumsal bir meseleye dikkat çekmesi açısından hem de Aysel Gürel, Onno Tunç ve Sezen Aksu işbirliğinden yükselen bir şarkı olması açısından yeri hep ayrı kaldı. Daha sonraki yıllarda Şebnem Ferah'ın yeniden seslendirmesi ile bir kez daha patlama yaşamıştı Ünzile.

8. Sezen Aksu - Geçer

Aksu'nun en bomba albümlerinden biri olan Sezen Aksu'88, yeni bir on yıla girerken ve hem her şeyde olduğu gibi müzik piyasasında da gelişen teknolojinin etkisiyle plak olarak basılan son albümdü. Sarışın gibi eğlenceli, ritmik ve hit şarkılarının yanı sıra, yürek dağlayan, meselesi olan şarkılarla da başlı başına çarpıcı bir albümdü bu. Albümün en ünlü şarkılarından Geçer de sözlerini Sezen Aksu'nun yazdığı unutulmayan bir Onno Tunç bestesi.

9. Sezen Aksu - Sultan Süleyman

Yine Sezen Aksu'88 albümünde yer alan Sultan Süleyman, Aksu'nun kültleşmiş şarkılarının başında geliyor. Birçok şarkıcı tarafından defalarca hayat bulsa da geçtiğimiz yıllarda Mabel Matiz'in sesiyle bir patlamasını daha yaşamıştı. Sözleri Aysel Gürel, bestesi Onno Tunç imzalı bu şarkı.

10. Sezen Aksu - Kavaklar

Sezen Aksu'88 albümünün en başarılı en çarpıcı şarkılarından biri de şüphesiz Kavaklar'dı. Onno Tunç'un 1993'te Sivas Katliamı'nda öldürülen Metin Altıok'un şiirinden bestelediği Kavaklar, unutulmaz bir Sezen Aksu şarkısı olarak müzik tarihinde yerini aldı.

11. Sezen Aksu - Seni İstiyorum

Sezen Aksu'88, dediğimiz gibi Aksu diskografisinin en önemli albümlerinden biri, o yüzden albümün son şarkısı olan bir diğer Onno Tunç bestesini daha paylaşmadan edemedik. Sözlerini Sezen Aksu'yla Aysel Gürel'in yazdığı bu şarkı albümün hareketli hitlerinden biridir.

12. Sezen Aksu - Şinanay

1989 çıkışlı Sezen Aksu Söylüyor adlı albümünün pek çok yerde Sezen Aksu'nun ustalık dönemini başlattığı albüm olarak nitelendirildiğini görebiliriz. Ki bu kimseyi şaşırtmayacaktır. Başta Şinanay olmak üzere dillere düşen birçok şarkıya ev sahipliği yapan bu albümde aynı zamanda birçok usta isimle de çalışılmış olması dikkat çekiyordu. Albümde Onno Tunç'a ait üç beste bulunuyor. Bunlardan en meşhur olanı da Melih Cevdet Anday'ın aynı isimli şiirinden bestelediği Şinanay.

13. Sezen Aksu - Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam

Sezen Aksu'nun 1991'de yayınladığı Gülümse albümü, 90'ların bugün yeniden şahlanan soundunun ilk işlerinden biriydi. Bu albümle ve bu dönemde Sezen Aksu, artık pop müziğin tahtında oturduğunu ispatlamış, sektöre ve pop müzik camiasına yeni isimler kazandıracak prodüktörlüğe soyunmuştu. Böyle üretken bir döneminde Gülümse'nin de başarısı cabası olmuştu. Hiç abartmadan albümdeki her bir şarkının hit olduğunu söyleyebiliriz. Albümdeki pek çok şarkı hem rock hem pop camiasından birçok ünlü müzisyen tarafından defalarca icra edildi. Her biri birer kez daha hit oldu. Sözleri Aysel Gürel imzalı Onno Tunç bestesi Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam da bu şarkılardan biri. 2006'da Gülşen tarafından seslendirilen bu şarkı o yılın en çok konuşulanlarından biri olmuştu.

14. Sezen Aksu - Tenna

Türkiye’de o güne kadar gerçekleştirilmiş en başarılı pop müzik albümlerinden biri olan ve yine ülkenin en çok satan albümleri arasında yer alan Gülümse'nin bu başarısından 2 yıl sonra çıkan Deli Kızın Türküsü albümüyle tamamen bambaşka bir iş çıkarmıştı Sezen Aksu. Bu yeni albümün müzik yönetmenliğini Uzay Heparı üstlenmiş, albümün yılın en iyisi olmasına imza atmıştı. Tabii sadece o yılın değil, bugünden baktığımızda tüm yılların en iyileri arasında yer ediniyor artık. Yeniliklerle dolu bu albümde yine önemli müzisyenlerin imzası vardı. Onno Tunç'un ismini daha az görsek de bu albümün ve tüm zamanların en klasikleşmiş şarkılarından biri yine göz kırpıyordu buradan. Nâzım Hikmet’in bir rubaisinden Onno Tunç'un bestelediği Tenna, herkesi şaşırtsa da büyük bir başarı elde etmesine engel olamadı. Şarkının kadrosuna bakar mısınız? Nâzım Hikmet, Sezen Aksu, Onno Tunç ve Uzay Heparı!

Herkesin böyle bir yol arkadaşı olmalı...

Nasıl fırtınalı bir aşk, bir dostluk yaşamışlar; arkalarında bıraktıkları bu olağanüstü eserlerle bir nebze olsun tahmin edebiliyoruz. İyi ki Onno geçmiş bu dünyadan ve iyi ki yolları Sezen'le kesişmiş. 🙏❤️

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen_of_the_7_kingdoms

3,5,6,11,12

gzm-ynklr

3,5 favorim.

Görüş Bildir