Sanatçılardan Açlık Grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya Destek: 'Yemeğe Değil Adalete Açlar'

 > -

Aralarında Füsun Erbulak, Genco Erkal, Mert Fırat, Şevket Çoruh, Sevinç Erbulak gibi isimlerin bulunduğu sanatçılar, kanun hükmünde kararnamelerle  ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 64 gündür açlık grevinde olan eğitimci Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için bir video yayınladı ve Rıfat Ilgaz’ın ‘Aydın mısın?’ adlı şiirini seslendirdi. 

Tiyatro gazetesi Müstehak tarafından #NuriyeVeSemihinAçlığınaSesVer çağrısı ile  yayınlanan videoda Alican Yücesoy, Beyti Engin, Defne Halman, Füsun Erbulak, Genco Erkal, Levent Üzümcü, Mert Fırat, Sevinç Erbulak, Şevket Çoruh, Tilbe Saran, Yiğit Sertdemir yer aldı. Sanatçılar, "Ölümü durduralım. Yemeğe değil adalete açlar” dedi.

CHP’li dört vekil Gülmen ve Özakça’ya destek olmak için bir günlük açlık grevi yapma kararı almıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ve Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Meclis’te 24 saatlik açlık grevine başladı.

Ankara Tabip Odası, dün yaptığı basın açıklamasında Gülmen ve Özakça'da Wernicke-Korsakoff sendromunun öncü belirtileri olduğunu söylemişti.

DW/ Hilal Köylü

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör: '60'ıncı günden sonra hayati organlar etkileniyor'

AFP

Güngör, BBC Türkçe'ye, açlık grevinin vücuda etkisini anlattı. Güngör, açlık grevinde 60. günden sonra hayati organların etkilenmeye başladığını, kalp ve böbrek yetmezliği gibi sonuçları olabildiğini ya da aşırı zayıflamaya bağlı olarak kalp kasının zayıflamasının ani ölümlere yol açabildiğini belirtiyor.

Bu aşamada kanamalar da görülebiliyor. Kanamalar tabloyu daha da ağırlaştırıyor, çünkü kanamalara bağlı olarak oksijen taşıyıcısı kan hücreleri azalıyor.

Başbakan Yıldırım'dan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na: 'İlgileneceğiz'

Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel'in haberine göre, Danıştay’ın 149. kuruluş yıl dönümüne katılan Kılıçdaroğlu, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ve Başbakan Binali Yıldırım’la yaşadığı diyaloğu kurmaylarıyla paylaştı. 

Kurtulmuş’a KHK ile görevlerinden ihraç edilen Özakça ve Gülmen hakkında bilgi verdiğini, Kurtulmuş’un ise kendisine ‘’Haberdar değilim’’ demesi üzerine Başbakan Yıldırım’ı gördüğünü ve onun yanına giderek ‘’Bu genç iki insan açlık grevinde. Canlarına bir zarar gelmesinin kimseye faydası yok. İyi bir araştırma yapılmalı, mesleklerine dönmeliler. Sizden ricam bu gençler tekrar araştırılsın’’ dediğini söyledi. 

Başbakan Yıldırım’ın da ‘’Cezaevinde mi yatıyorlar’’ diye sorması üzerine ‘’Hayır, 63 gündür açlık grevindeler’’ dediğini ve Yıldırım’dan ‘’İlgileneceğiz’’ yanıtı aldığını anlattı.

Sezen Aksu da geçtiğimiz gün Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yazılı bir açıklama yaparak çağrıda bulunmuştu.

Sezen Aksu’dan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça İçin Hükümete Çağrı: 'Lütfen Seslerine Kulak Verin' - onedio.com
Sezen Aksu’dan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça İçin Hükümete Çağrı: 'Lütfen Seslerine Kulak Verin' - onedio.com

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir