Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sezen Aksu’dan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça İçin Hükümete Çağrı: 'Lütfen Seslerine Kulak Verin'

 > 
287PAYLAŞIM

Sezen Aksu, kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilmelerinin ardından işlerine dönmek talebiyle açlık grevine giren akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yazılı bir açıklama yaparak çağrıda bulundu: "Bu ülkenin yönetimine talip olmuş ve görevlendirilmiş bütün yetki sahiplerinden rica ediyorum: "Lütfen bir dinleyiniz, seslerine kulak veriniz.”

Aksu'nun kaleme aldığı ve kendi internet sitesinde yer alan "Hayatlarından Vazgeçiyorlar" başlıklı açıklama şöyle 👇

OHAL kararnameleriyle ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi 62’nci gününe girdi.

Fotoğraf: Hürriyet

Ankara, Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 182 gündür, “İşimizi istiyoruz" eylemi gerçekleştiren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi 62’nci gününe ulaştı. 

Ocak ayında KHK ile Konya Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Gülmen, Hürriyet gazetesinden Gamze Kolcu'ya şunları söyledi: 

“İşimi istiyorum. Ekmek kavgası, insan onurunun diğer adıdır. Ekmek kavgasının yakıcılığı hissedilsin diye açlık grevindeyiz. Bedenimizden eriyerek bedel ödüyoruz.” 

Mardin’de sınıf öğretmenliği yaparken Eğitim-Sen’in iş bırakma eylemine katıldığı için açığa alınıp KHK ile de ihraç edildiğini anlatan Semih Özakça ise “Mücadelemizin haklı ve meşru olduğunu biliyoruz. Darbe denilen şeyi biz yapmadık. Bedeli neden bize ödettiriliyor” dedi.

İki eğitimci, sadece şeker ve tuzlu su tüketiyor, suyun tatsızlığını gidermek için içine limon sıkıyor, B1 vitamini alıyor.

CHP’li Sarıhan’dan TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na Gülmen ve Özakça çağrısı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, iki ayı aşkın bir süredir Ankara’da açlık grevi eylemlerini devam ettiren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumlarına çözüm üretmek için TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nu devreye girmeye çağırdı. 

Sarıhan, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na verdiği dilekçede "Yaşama hakkının en temel hak olması, işsiz kalmış olan insanların kendi canlarını ortaya koymaktan başka çare bulamıyor oluşlarının adil bir devlette kabul edilmesi olanaksızdır" dedi.

Twitter'da #NuriyeveSemihinAçlınğınaSesVer etiketiyle binlerce paylaşım yapıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir