RTÜK'ten Fox Life Kanalındaki 9-1-1 Dizisine Ceza: "Eşcinselliğin Konu Edilmesini 'İhlal' Olarak Görmek Ayrımcılıktır"

 > 
81PAYLAŞIM

RTÜK üyesi ve medya ombudsmanı Faruk Bildirici, Fox Life kanalında yayınlanan 9-1-1 adlı diziye, iki kadının 24 saniyelik öpüşme görüntüsünü içerdiği ve bu görüntünün genel ahlaka aykırı olduğu gerekçesiyle beş kez yayın durdurma cezası verildiğini duyurdu. Bildirici, karşı oya ilişkin yazısını Twitter’dan paylaştı.

Medya Obmudsmanı ve CHP kontenjanından RTÜK üyesi Faruk Bildirici , Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) dijital platformlarda yayın yapan Fox Life kanalına, "9-1-1" adlı dizide iki kadının öpüşme sahnesinin “milli ve manevi değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması" ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle idari para cezası ve beş kez yayın durdurma cezası vermesine muhalefet şerhi düştü.

Bildirici Twitter hesabında da açıklama yaptı 👇

"Bu dizinin yayınlandığı saat ve mecra çocukların ekran başında olacağı bir zaman dilimi ve mecra değildir"

Bildirici, yaptırım kararına ilişkin itirazında şu ifadelere yer verdi:

"Şifreli kanalda gece yayınlanmış: Rapordaki değerlendirmeler bu yayının çocuk ve gençlerin cinsel eğitimine zarar vereceği gerekçesine dayandırılmış. Bu açıdan bakıldığında çarpıcı bir yanlışlık daha ortaya çıkıyor; bu dizinin yayınlandığı saat ve mecra çocukların ekran başında olacağı bir zaman dilimi ve mecra değildir. Sözü edilen dizi saat 22.21’de izleyicilerin para ödeyerek abone olduğu dijital platformlardan servis edilen şifreli Fox Life kanalında yayınlanıyor. Yayın ihlali olduğu öne sürülen sahne ise saat 22.30’dan sonra yayınlanmış. Üstelik de programda koruyucu sembol olarak “7 yaş ve üzeri” ile “Şiddet ve korku” sembolleri kullanılmıştır. Digitürk, Dsmart gibi dijital platformlar, yetişkinler tarafından abone olunup ücret ödenerek izlenebilen platformlardır."

"Eşcinsellik, bir tercih değil bireyin doğasından kaynaklanan bir yönelimdir"

"Eşcinsellik tercih değil yönelimdir: Çocuk ve gençlerin böyle bir sahneden olumsuz etkileneceği önyargısı, eşcinselliğin böyle örneklerin görülmesiyle tercih edildiği, yayıldığı, örnek alındığı gibi ilkel bir anlayışa dayanıyor. Oysa çağımızda artık bütün bilimsel yaklaşımlarda eşcinselliğin bir yönelim olduğu, eşcinselleri görerek tanıyarak eşcinsel olunmayacağı kabul görmektedir. Eşcinsellik, bir tercih değil bireyin doğasından kaynaklanan bir yönelimdir. Bu konudaki bilimsel literatür, eşcinselliğin ve tüm LGBT bireylerin medyada görünürlüğünün bu bireylerin dışlanma duygularının azalmasına neden olduğunu ortaya koyuyor. LGBT bireylerin medyada, görünürlüğünün artması ve konu edilmesinin eşcinselliğe özendirdiği artık bilimsel bir soru olarak bile sorulmuyor. Bilim bu sorulardan çoktan uzaklaştı."

"RTÜK’teki çoğunluğun ahlak anlayışı dayatılamaz"

"Toplumun milli ve manevi değerleri, genel ahlak ve ailenin korunması’ diye bir toplumu oluşturan bütün bireylerin üzerinde uzlaştığı bir anlayış olamaz. Hiçbir toplumda ‘genel ahlak’ ve her bireyin aynen kabul ettiği ‘milli ve manevi değer’ olamaz. Milli ve manevi değerler ile ahlak anlayışı kişiden kişiye, kentlere, bölgelere ve en önemlisi de zamana göre farklılıklar gösterir. Türkiye’deki bugünkü milli ve manevi değer ile genel ahlak anlayışının 15-20 yıl öncekiyle bile aynı olduğu söylenemez. Durum böyleyken, ‘toplumun milli ve manevi değerleri ile genel ahlak ve ailenin korunması’ ilkesine aykırı diye bir diziye yaptırım uygulamak, RTÜK’teki çoğunluğun ahlak anlayışının tüm topluma dayatılmasından başka anlama gelmez."

"RTÜK şiddeti görmezden geliyor"

"Nitekim RTÜK’teki çoğunluk, rd-tv’lerdeki şiddet ile kadına şiddet konusuna bu dizi örneğindeki kadar önem vermiyor; önlem almaya çalışmıyor. Bunun kanıtı da televizyonlardaki dizi ve hatta haber programlarda kadına şiddet başta olmak üzere her türlü şiddete ilişkin pek çok olumsuz örneğe hemen her gün rastlamamıza rağmen yaklaşık dört aydır (24 Nisan 2019’dan beri) İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nden bu ihlallere ilişkin rapor gelmemesidir. Oysa televizyonlardaki dizilerdeki kadına şiddet görüntüleri, kadına şiddeti sıradanlaştırıyor; katil ruhlu bazı erkeklere kadına şiddetin ve hatta cinayetin olabilirliğini gösteriyor."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir