Rekor 13! Aynı Filmde En Az 2 Karakteri Canlandırarak Oyunculuğunu Coşturmuş 21 Ünlü Aktör ve Aktris

-

Kimi 2, kimi 7 karakteri canlandırıyor. Peki ya tek filmde 13 kişiyi canlandırabilen bir oyuncu düşünebiliyor musunuz? İşte şahane listemiz ve şahane oyunculuklar...

1. Edward Norton-Leaves Of Grass (2009)

Canlandırdığı Karakterler: Bill Kincaid / Brady Kincaid

Tim Blake Nelson tarafından yazıp yönetilen film, tek yumurta ikizi olan Bill ve Brady kardeşlerin hayatlarına odaklanıyor. Edvard Norton'un kardeşleri canlandırdığı filmde ayrıca Keri Lucy DeVito, Tim Blake Nelson, Amelia Campbell gibi isimler yer alıyor. Sürükleyici bir hikayeye sahip olan filmde Bill, ikiz kardeşinin ölüm haberini duyar ve asla gitmek istemediği Oklohoma'ya gider. Ancak kardeşi hayattadır ve uyuşturucu işini fabrikasyona dönüştürmüştür. Brady'nin Bill'e ihtiyacı vardır ve aile bağları onları bir araya getirir.

2. Tom Hardy-Legend (2015)

Canlandırdığı Karakterler: Ronald Kray / Reginald Kray

The Profession of Violance adlı kitaptan beyaz perdeye adapte edilen filmin yönetmen koltuğunda Brian Helgelend oturuyor. Tom Hardy, Legend filminde iki farklı karakteri canlandırıyor. Film, 1950'li ve 60'lı yıllarda İngiltere'yi kasıp kavuran tehlikeli iki gangster Roland ve Reginald Kray'in hayatlarını ve dönemin yeraltı suç dünyasını gözler önüne seriyor.

3. Cate Blanchett-Manifesto

Cate Blachett, bu filmde toplam 13 farklı karakteri canlandırdı. Kendisi listemizin en popüler ismi. Çekimlerde  öğretmen, ev hanımı, dul kadın gibi birbirinden farklı karaktere hayat verdi.

4. Tom Hanks-Cloud Atlas

Canlandırdığı Karakterler: Isaac Sachs / Dermot Hoggins / Dr. Henry Goose / Zachary

Sinema dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren film usta oyuncuların farklı karakterleri canlandırdıkları filmlerden biri oluyor. Tom Hanks, Hugh Grant, Halle Berry, Hugo Weaving gibi isimlerin yer aldığı filmde karakterlere uygulanan makyajlar dikkat çekti. David Mitchell'in yazmış olduğu aynı adlı romandan sinemaya adapte edilen film, farklı zaman dilimlerinde geçen altı hikayeyi izleyiciye aktarıyor.

5. Hugo Weaving-Cloud Atlas

Canlandırdığı Karakterler: Hemşire Noakes / Bill Smoke / Old Georgie

6. Jesse Eisenberg-The Double (2013)

Canlandırdığı Karakterler: Simon / James

Dostoyevski'nin "Öteki" isimli kitabından sinemaya uyarlanan, Eisenberg ve Mia Wasikowska'nın başrolde yer aldığı film, zamanı belli olmayan bir dönemde iki karakter tek bir adam ve güzel bir kadın etrafında dönüyor. Eisenberg bu filmde öyle bir performans sergiliyor ki, sanki iki farklı insan varmış gibi hissettiriyor.

7. Jake Gyllenhaal-Enemy (2013)

Canlandırdığı Karakterler: Adam / Anthony

Jose Saramago'nun yazmış olduğu The Double adlı romandan uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve oturuyor. Daha önce canlandırdığı karakterlerin zirvesine çıkan Gyllenhaal, tarih profesörü olan Adam Bell ile ona çok benzeyen Anthony Clair isimli aktörün hayatlarının kesişmesi ve değişmesini anlatıyor.

8. Nicolas Cage-Adaptation (2002)

Canlandırdığı Karakterler: Charlie Kaufman / Donald Kaufman

Spike Jonze'un yönetmen koltuğunda oturduğu film bir senaristin, bir sanatçının iç dünyasına yolculuk yapmanızı sağlıyor. Nicolas Cage ve Meryl Streep'in başrolde olduğu filmde Cage, Charlie-Donald Kaufman rollerini canlandırıyor. Film, bitiremediği senaryosu üzerine çalışan Charlie Kaufman'ın ikiz kardeşi Donald Kaufman ile arasındaki karmaşık hikayeyi anlatıyor.

9. Mike Myers-Austin Powers In Goldmember (2002)

Canlandırdığı Karakterler: Austin Powers / Dr. Evil / Hollandalı Altınkuş / Fat Bastard

Mike Myers gerçekten de oldukça yetenekli bir komedyen. Bu James Bond parodisi eleştirmenler tarafından pek beğenilmese de izleyiciler filmlerde oldukça eğlendiler. Mike Myers bu filmlerde birçok çılgın karakteri oldukça eğlenceli şekilde canlandırmayı başarıyor.

10. Noomi Rapace-Seven Sisters (2017)

Noomi Rapace bu filmde, insanların birden fazla çocuğa sahip olmalarına izin verilmeyen totaliter toplumda yaşayan yediz kız kardeşleri canlandırıyor. Hikaye, kız kardeşlerin böylesine bir toplumda barınabilmesinin üzerine kurulu. Noomi’nin de diğer oyuncular kadar başarılı bir performans ortaya koyuyor.

11. Cheech Marin-From Dusk Till Down (1996)

Canlandırdığı Karakterler: Border Guard / Chet Pussy / Carlos

Roberto Rodriguez’in favori oyuncularından olan Cheec Marin, Bir kült olarak görülen Gün Batımından Şafağa filminde tam 3 farklı karakteri canlandırıyor. Gümrük kapısı memuru, Meksika mafyası ve vampir mekanına müşteri toplayan anonsları yapan çılgın adam rollerinde oynayan Cheech Marin, özellikle gece kulübü cazgırlığı performansıyla unutulmaz arasına girdi.

12. Eddie Murphy-Norbit (2007)

Eddie Murphy, yer aldığı filmlerde birbirinden farklı karakterler canlandırarak kendisini çok farklı görünüşlere sokmayı seven bir aktör. Öyle ki ‘Amerika Rüyası’ ve ‘Çatlak Profesör’ isimli filmlerinde de çok sayıda farklı karakterleri canlandırmıştı.

13. Ralph Fiennes-Sunshine (1999)

Canlandırdığı Karakterler: Adam Sors / Ivan Sors / Ignatz Sonnenschein

19'uncu yüzyılda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda yaşayan Yahudi bir ailenin üç neslini konu alan bu filmde, Ralph Fiennes iyi iş çıkardı. Yahudilerin Hitler’e karşı ayakta duruşunu konu alan bu filmde Ralph, 3 farklı karakteri canladırdı.

14. James McAvoy-Split (2016)

Kevin Crumb isimli karakter 23 farklı kişilik taşıyordur. Ancak bunlardan yalnızca 7 tanesi insanlardan tarafından fark edilebiliyordur.

James McAvoy, hiçbiri bir diğerine benzemeyen bu 7 karakteri canlandırdı ve büyük bir övgü topladı.

15. Patricia Arquette-Lost Highway (1997)

Canlandırdığı Karakterler: Renee Madison / Alice Wakefield

Lost Highway, Lynch sinemasının önemli örneklerinden biridir. Filmin kadrosunda Bill Pullman, Robert Blake, Michael Massee gibi başarılı oyuncuların yanı sıra iki karaktere hayat veren Patricia Arquette yer alır. Lynch; karanlık sahneleri, etkileyici geçişleriyle izleyiciyi adeta ucu açık bir düzlemde serbest bırakır. Müzikleriyle filmin karanlık havasını muhafaza eden Lost Heighway, birbiriyle paralel evrende bağlantılı olan iki hikayeyi iki farklı bölümde anlatır.

16. Nicholas Cage-John Travolta-Face Off (1997)

Nicholas Cage: Castor Troy / Sean Archer

John Travolta: Sean Archer / Castor Troy

Bu film diğerlerinden biraz farklı. Çünkü iki oyuncu da her iki karakteri canlandırıyor. Orijinal senaryosuyla izleyicinin beğenisini kazanan filmde her iki başarılı oyuncu da en önemli performanslarından birini sergilediler. Face/Off, heyecan uyandıran senaryosunun yanında her iki karaktere de bürünen, hem iyi hem de kötü karakteri canlandıran iki ismin muhteşem oyunculuğu ile de hafızalara kazındı.

17. Marion Cotillard-Les Jolies Choses (2001)

Canlandırdığı Karakterler: Marie / Lucie

Her rolün üstesinden başarıyla gelen, birçok karaktere hayat veren yetenekli oyuncu Marion Cotillard’ı Les Jolies Choses’ta Marie ve Lucie olarak izliyoruz. Birbirinden taban tabana zıt iki karakter olan bu ikiz kardeşlerden Lucie hayatını şöhret uğruna adamış, çizdiği bu hayat tarzında seks, uyuşturucu, modellik ekseninde tehlikeli bir hayat sürmektedir. İkiz kardeşi Marie ise tam aksine, sessiz, sakin, kendi halinde yalın bir hayat sürmektedir. Çocukluktan gelen bir dürtüyle sürekli birbirleriyle bir rekabet halinde olan kardeşlerin hayatı Lucie’nin karşısına çıkan önemli bir fırsat için kardeşi Marie’nin kendisi yerine geçmesini teklif etmesiyle karışır. Bir çok şey gibi şöhret de artık iki kardeş arasında paylaşılmayacak bir faktör oluvermiştir.

18. Peter Sellers-Dr. Strangelove (1964)

Canlandırdığı Karakterler: Lionel Mandrake / Merkin Muffley / Dr. Strangelove

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in politik hiciv türündeki filmi Dr. Strangelove, Peter George’un ‘Kırmızı Alarm’ adlı romanından uyarlanmıştır. Kubrick’in ironilerle dolu bu filminde Peter Sellers’ı üç farklı rolde izliyoruz. Peter Sellers’ın oyunculuğuyla büyülediği Dr. Strangelove, savaş paranoyasının anlatıldığı bir kara komedi örneği.

19. Jeremy Irons-Dead Ringers (1988)

Canlandırdığı Karakterler: Beverly Mantle / Elliot Mantle

 Dead Ringers; tüm hayatlarını birlikte geçirmiş, aynı hayatı paylaşmayı tercih etmiş çift yumurta ikizlerin hayatlarını hikayesini merkezine alıyor. Ünlü oyuncu Jeremy Irons’un Beverly ve Elliot adlı ikizlerin ikisini de canlandırdığı film, Bari Wood ve Jack Geasland tarafından kaleme alınan ‘Twins: Dead Ringers’ kitabından uyarlanmıştır.

20. Irene Jacob-The Double Life of Veronique (1991)

Canlandırdığı Karakterler:  Veronique / Weronika

Fransa’da yaşayan Veronique ile Polonya’da yaşayan Weronika’nın öyküsünü anlatan filmde Jacob’u hem Veronique hem de Weronika olarak izliyoruz.

21. Charlie Caplin-The Great Dictator (1940)

Canlandırdığı Karakterler: Adenoid Hynkel / Yahudi Berber

Charles Chaplin’in yönettiği, senaryosunu yazdığı ve başrolünde oynadığı The Great Dictator, Chaplin’in ilk sesli filmidir. Politik komedi türünde olan bu yapım, Nazizmi ve Adolf Hitler’i sert bir şekilde eleştirmiş, hatta film gösterime girdiği yıllarda Almanya’da yasaklanmıştır. 

Derin ironisiyle faşizmi ve o toplum yapısını eleştiren başarılı isim Chaplin, bu filmde aslında iki karakteri canlandırır. Faşist bir diktatör olan Adenoid Hynkel ile Yahudi bir berberin karıştırılması sonucu ortaya çıkan durumu anlatan film, Chaplin’in muhteşem bir deha olduğunun en güzel kanıtı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ezgi-hilal

BONUS: Tatiana Maslany-Orphan Black (2013-2017) 5'i dizinin tamamında sabit olmakla totalde 15 kadar farklı klonu canlandırarak Altın Küre ödülü almış fakat Emmy'lerde aday gösterilmeyerek biraz hakkı yenildiğini düşündüğüm müthiş oyuncu . Edit: Dizi de bir o kadar mükemmel, 2 kez bitirip her bölümünde tekrar kalbimi ağzımda attırmayı başaran bir dizi. Ayrıca talepler doğrultusunda olacak ki Eylül 12'de sesli devam hikayesinin başlayacağı duyumuna sahibim, HARİKA BİR KADINSIN TATİANA

merida

çünkü o Cate Blanchett <3

thebananastand

film olmasa da tabii ekstradan orphan black’i koysaydınız keşke. tatiana maslany 10 karakter falan canlandırdı ve harika ötesiydi allam mümkün olsa evlenmek isterdim kadınla beeeeee

yusuf-cagdas-onder

cem yılmaz eksik bu listede

ozcan-cone1

OO Lord Voldemort da buradaymış

Görüş Bildir