Putin Tahran’da: Rusya, İran'a Uranyum Zenginleştirme Ekipmanı Temin Edecek

6PAYLAŞIM

Rusya Devlet Başkanı Putin, 8 yıl aradan sonra bugün ilk kez Tahran’a giderek İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve ülkenin dini lideri Hamaney ile görüşecek. Putin’in İran ziyaretinin ana gündem maddeleri enerji işbirliği ve Suriye krizi olacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün İran'ın başkenti Tahran’da düzenlenecek Gaz İhracatçısı Ülkeler Forumu (GECF) 3. Liderler Toplantısı’na katılacak. Forumda 12 üyenin yanı sıra Cezayir, Bolivya, Mısır, Ekvator Ginesi, İran, Libya, Nijerya, Katar, Rusya, Trinidad-Tobago, Venezüella ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderleri de hazır bulunacak. Ayrıca Hollanda, Norveç, Irak, Umman ve Peru temsilcileri de toplantıda gözlemci ülke statüsünde yer alacak.

Öte yandan Putin, Tahran ziyareti çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile ikili görüşmeler yapacak.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, görüşmelerin gündeminde Suriye’de IŞİD’le mücadele, nükleer enerji ve askeri işbirliği konularının olacağını söyledi. Putin'in İran ziyareti sırasında bir dizi anlaşmanın da imzalanacağını paylaşan Uşakov, bunlardan birinin iki ülke arasındaki seyahat koşullarının kolaylaştırılmasını, bir diğerinin de sağlık alanında işbirliği öngördüğünü aktardı.

Son İran ziyaretini 2007'de gerçekleştiren Putin, şu ana kadar İran lideri Ruhani ile iki kez, Hamaney ile de bir kez görüşmüştü.

Putin İran'a uranyum zenginleştirme ekipmanı yasağını kaldırdı

Tahran ziyareti öncesinde Rusya Devlet Başkanı Putin, İran’ın ‘Arak Reaktörü’nün yeniden yapılandırılması için ülkeye teknoloji sevkiyatı yapılmasına izin veren kararnameyi imzaladı. Putin’in imzaladığı kararnameyle, Rusya’dan İran’a uranyum zenginleştirme çalışmalarında kullanılabilecek malzeme ve ekipman sevk edilmesinin önündeki yasak kalkmış oldu.

İran ile P5+1 ülkeleri, Arak için anlaşmıştı

Putin’in İran ziyaretinden hemen önce duyurulan karar, İran ile P5+1 ülkelerinin Arak Reaktörü’nün modernizasyonu konusunda anlaşmasının ardından geldi.

AB'nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Arak modernleştirme projesinden İran sorumlu olacak. ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri ise proje kapsamında rektörün dizaynı, yakıt geliştirme, üretim, güvenlik, reaktör parça tedariki ve kullanılmış yakıt yönetimi konularında destek verecek. İran ve Çalışma Grubu, modernizasyon projesi için 5 yıllık bir plan hazırlayacak.

Sputnik Türkiye

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir