Polonezköy'de İmar Planlarına Yargı Engeli: Doğal ve Özgün Yapı Bozulur

 > 
9PAYLAŞIM

İstanbulluların nefes aldığı doğal güzelliğiyle ünlü Polonezköy’de yapılaşmanın önünü açacak imar planı değişikliği iptal edildi. Polenezköy Tabiat Parkı’yla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 22 Kasım 2013 tarihinde plan değişikliğine gitmiş, Mimarlar Odası ve Çevre Mühendisleri Odası yoğun yapılaşmaya yol açılacağı gerekçesiyle konuyu yargıya taşımıştı.

Diken'den Rıfat Doğan'ın haberine göre, İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nde görülen davada bakanlık, ‘ turizmi teşvik etmek amacıyla yapılaşma değerlerinde ayrım getirildiği’ , ‘daha düşük bir konut yapı yoğunluğu getirildiği’ , ‘büyük ölçekli bir alışveriş merkezi önerilmediği’ ve ‘ekolojik dengeyi değiştirmeyecek kararlar üretildiği’ yolunda bir savunma yaptı.

Buna karşılık mahkeme söz konusu yapılaşma yoğunluğunu artırdığını, bölgenin doğal ve özgün yapısını bozucu nitelikte olduğunu belirterek dava konusu değişiklik planını iptal etti.

Bilirkişi de uyarmıştı: Özgün bir mimari ve tarihi dokusu var

Şehir Bölge Plancılarından oluşan 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından sunulan mahkemeye sunulan raporda, "Yapılaşma yoğunluğunda büyük bir artışa sebebiyet vereceği, mevcut dokunun olumsuz etkileneceği" tespitine yer verilmişti. Raporda köyün düşük yoğunluklu iki katlı bahçeli yapılardan oluştuğu ve bütününde özgün bir mimari, tarihi dokuya sahip olduğu vurgulanmıştı.

Diken ve Dünya

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir